YENİ HABER, NÛÇA NÛ (11) HER BÎJI KURDİSTAN
Siyaset


01)Peşmerge Bakanlığı:ABD’nin yardımları aksamıyor-03..06.2018
Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Peşmerge Güçleri’ne yapacağı yardımların aksamayacağını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Cebbar Yaver, Amerika’nın peşmerge maaşları için yapacağı desteğin daha önce kararlaştırıldığını ifade ederek, “Yardımlar aksamadan ve gecikmeden sürecek” dedi.

Yaver, Amerika’nın verdiği destek kapsamında, 36 bin peşmergenin maaşının 30 günde bir düzenli bir şekilde ödendiğini söyledi.

13 Temmuz 2016’da Kürdistan Bölgesi ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında Peşmerge ve İçişleri Bakanı Kerim Sincari ile ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin tarafından askeri bir protokol imzalanmıştı.

Söz konusu anlaşma çerçevesinde, Amerika, Peşmerge Güçleri ile Irak ordusuna yaptığı yardımlar kapsmaında 14 ortak peşmerge tugayının donatarak eğitiyor.

02) ABD’li askerler Şengal Dağı’na konuşlandı -03.06.2018

Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, ABD’li bir askeri birliğin Şengal Dağı’nda konuşlandığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Mehma Xelil, “Dün ABD ordusuna bağlı bir birlik Şengal Dağı sınırına gitti. Bu güç Çil Mera ve Şengal Dağı’na konuşlandı. Söz konusu güç bölgedeki siyasi istikrarı sağlamak için konuşlanmıştır” dedi.

ABD’li birliğinin Şengal Dağı’nda uzun süre kalacağını belirten Mehma Xelil, “Gücün bölgede olması Şengalli göçzedelerin evlerine dönmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

Halkı, bölgede tamamiyle huzurun sağlanması için ABD’li askerlerin yanı sıra Peşmerge Güçleri’nin de söz konusu bölgelere dönmesini istiyor.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo, “Sözü edilen güçler dünden beri bazı bölgelere yerleşti. Güney-Rojava sınırlarındaki Domiz askeri üssüne yerleşti. Ardından ise Şengal Dağı’nın Çil Mera bölgesine konuşlandı” ifadelelerini kullandı.

1991’de yaşanan Körfez Savaşı’nda, Şengal Dağı’nda konuşlanan Irak ordu güçleri Saddam’ın emriyle Çil Mera’dan İsrail’e füze fırlattı.

Musul’dan 140 kilometre uzaklığındaki Şengal, Rojava ile Şengal Dağı sınırı arasında yer alıyor.

03) RÛDAW ÖZEL - Demirtaş: Kürtlerin desteği olmadan kazanamazlar -03.06.2018
Demirtaş HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran seçimlerine ilişkin, “Hiçbir aday tek başına yüzde 50’yi bulamıyor” dedi.

Selahattin Demirtaş, “Kürtlerin desteği olmadan kimse yüzde 50’yi alamaz. O nedenle Kürtler bu seçimde anahtar rolünde” diye konuştu.

HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde ittifak için görüştüğü Kürdistani partilere ilişkin ise Demirtaş, “Bütün partilerimiz bu konuda daha fedakar bir tutum içinde olmalı. HDP de bu birlik için daha özverili ve cesur davranmalı” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde avukatları aracılığıyla Rûdaw’ın Diyarbakır Temcilsici Maşallah Dekak’ın sorularını yanıtladı.

Sayın Demirtaş, bu seçimi diğer seçimlerle kıyasladığımızda, neler söylemek istersiniz?

Tarihi sonuçlar doğuracak bir seçim olacak ama diğer seçimlere nazaran çok daha adaletsiz, baskı ortamında gerçekleşen bir seçim olacak.

Medyada Kürt oyları çok tartışılıyor. Kürt oyları bu seçimde neden bu kadar önemli?

Hiçbir aday tek başına yüzde 50’yi bulamıyor. Bugüne kadar yok saydıkları Kürtlerin desteği olmadan kimse bu oyu alamaz. Bu nedenle Kürtler anahtar rolündedir.

Size anket sonuçları ulaşıyor mu? HDP'nin halen baraj sınırında olduğunu düşünüyor musunuz?

HDP baraj sınırında görünüyor halen ama giderek artan bir halk desteği olduğunu da biliyoruz. HDP mutlaka barajı aşacaktır.

“Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde olması HDP'ye yaradı” benzeri söylemler var. İçeride olmanız HDP'ye fazladan oy kazandırır mı?

Bilmem ki olur mu? Gerçekten öyle olsaydı diğer adaylar ne yapar eder, kendilerini hapse attırırdı. Benim cezaevinde olmam değil, cezaevinde olmama rağmen boyun eğmemem, mücadeleye devam ediyor olmamdır belirleyici olan.

Yapılan bazı anketlerde Kürt illerinde size verilen oylar HDP'nin aldığı oydan 3 puan fazla görünüyor. Size oy veren seçmen HDP'yi neden tercih etmiyor?

Ben ve HDP birbirinden ayrı ve farklı değiliz. İnanıyorum ki herkes 1 oy HDP’ye 1 oy Demirtaş’a anlayışıyla destek verecek ve oyunu da böyle kullanacaktır. Çünkü HDP baraj altında kalırsa bu ciddi bir sorun yaratacaktır. Benim tek başıma iyi bir oy almam anlamsızlaşacaktır. HDP’nin mutlaka yüksek bir oy oranıyla parlamentoda olması gerekir.

HDP ile 5 Kürt partisi arasında seçim ittifakı için yapılan görüşmeler bir neticeye varamadı. Bu partilere ve HDP'ye seçim için bir çağrınız var mı?

Buna üzüldüm doğrusu. HDP bunu mutlaka başarmalıydı. Ama vazgeçmemek gerekir. Kürtlerin kendi arasındaki birlik sadece seçimler için ihtiyaç değildir. Halkımızın özgürlüğü ve hakları için tarihi bir zorunluluktur. Bütün partilerimiz bu konuda daha fedakar bir tutum içinde olmalı, HDP de bu birlik için daha özverili ve cesur davranmalı. Mart 2019’da yerel seçimler olacak. Oraya kadar mutlaka güçlü bir ittifak sağlanmış olmalı ve her Kürt oluşumu kendini orada da temsil ettirmelidir.

HÜDA-PAR'ın şimdiki Genel Başkanı Sayın Mehmet Yavuz, Rûdaw canlı yayınında, "Sayın Demirtaş suçsuz ise serbest bırakılmalı ve diğer adaylar gibi özgürce propaganda yapmalı" demişti. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

HÜDA-PAR yönetimi ile geçmişte diyalog eksikliğinden kaynaklı sorunlar yaşandı. Kürt halkı yakın tarihinde yaşanan acılarla, hatalarla yüzleşilmesini ve kendi arasında iç barışın sağlanmasını arzuluyor. Daha önce de söylemiştim; Kürtler 100 yıldır kendilerine zulüm yapanlarla barış, çözüm, müzakere imkanı ararken, kendi içinde bu kadar ketum ve duyarsız olmamalıdır. Siyaset, halkımızın sorunlarının çözümü için yapılır, sorunları derinleştirmek için değil.

AKP uzun süredir Kürtleri birbirine karşı kışkırtmak için psikolojik savaş ve provokasyonlar yapıyor. Hepimizin bu oyunları anlaması ve boşa çıkarması lazım. HÜDA-PAR tabanını “düşmanlaştıran” ya da HDP ile karşı karşıya getirmeye çalışan hiç kimseye prim vermemek lazım. İdeolojik olarak, dünya görüşü olarak benzer düşüncelere sahip olmasak bile, Kürdistan halklarının her değerini birbiriyle barıştırmak ve bir arada tutmak için çaba sarf etmek zorundayız.

7 Haziran seçimlerinde oy isterken "Herkes eski sevgilisini arasın" demiştiniz. Bu seçimde de buna benzer önerileriniz var mı?

Öncelikle herkes birbirini sevsin, saysın. Seçim kazanmak önemlidir ama gönülleri kazanmak çok daha önemlidir. Ben bu öneriyi bu amaçla yapmıştım. Elbette seçim çalışmalarında oy almaya dönük ahlaki, meşru her çalışma yapılmalıdır ama bunu hiç kimseyi incitmeden, kırmadan ötekileştirmeden yapmalıyız.

Kürtçe dil bilgisi çalışmanız ne aşamada? Kürtçe’nizi ne kadar geliştirdiniz?

Türkçe’ye hakimiyetim kadar bir hakimiyetim oluşmadı maalesef ama azimliyim, uğraşıyorum. Aslında ben Zaza’yım. Zazaca’mı fazla geliştirmeden Kurmanci’yi öğrendim biraz. O da mecburiyetten oldu. Yani ben iki defa asimilasyona uğradım böylece...(Gülüyor..)

04) MESUD: IRAK'TA YENI KURULACAK HÜKÜMETE ILIŞKIN KONUŞTU -03.06.2018

Başkan Barzani bugün Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert ile Erbil Başkonsolosu Dominique Mas’ı kabul etti.

Görüşmede Irak’taki siyasi süreç, seçim sonrası dönem ve Kürdistani tarafların yeni hükümette yer alması konusu ele alındı. Başkan Barzani, Kürdistani tarafların yeni kurulacak hükümette yer almasının siyaset, yönetim ve ekonomi dosyalarında ortaklık, uygunluk ve denge prensipleri doğrultusunda mümkün olacağını ifade etti.

Barzani, diğer ayrıntıların da bu üç prensip ışığında ele alınacağını kaydetti.

Büyükelçi Aubert, Fransa Devlet Başkanı ve Dışişleri Bakanı’nı selamlarını Barzani’ye iletti ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK) seçim başarısını kutladı.

Aubert ayrıca Kürdistan’ın Irak’taki siyasi süreçte anayasa temelinde aktif rol almasını, Iraklılar’ın da Kürdistan halkının taleplerine saygı duyması gerektiğini belirtti.

Fransız Büyükelçi, Başkan Barzani’nin Irak’ın geleceğindeki etkili rolüne vurgu yaparak, ülkesinin Irak’ın geleceği ve Kürdistan’ın inşasında yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Fransa Devlet Başkanı, hükümeti ve halkına teşekkür eden Başkan Barzani, Kürdistan’ın her dönem Fransa’yı dost olarak gördüğünü dile getirdi.

Görüşmede Irak’ta terörün ortaya çıkma tehlikesi de ele alınırken, Irak’taki siyasi süreçle ilgili karşılıklı görüş alışverişinin süreceğine vurgu yapıldı.

05) SADR: TÜRKIYE VE İRAN, IRAK HALKINI CEZALANDIRIYOR -03.06.2018

Mukteda es Sadr, Türkiye ve İran’ın kendisinin seçimlerde birinci parti olarak çıktığı için Irak halkını cezalandırdığını söyledi.

Sadr, hükümete elektrik ve su sorununu çözmesi için bir hafta süre verirken, Türkiye ve İran’ın Sairun Listesi zafer elde ettiği için Irak halkını cezalandırdığını söyledi.

Irak seçimlerinde birinci gelen Sairun Listesi Başkanı Mukteda ed Sadr Twitter hesabı üzerinden Mukteda es Sadr, Türkiye ve İran’ın Irak’a akan Dicle ve Küçük Zap nehirlerini akışını azaltmasına tepki gösterdi. Sadr, “Beni destekledikleri ve referandum cephesi seçimde kazandığı için Irak halkı cezalandırılıyor. Taraftarlarımızın cezalandırılmasına sesiz kalmayacağız” şeklinde tepki gösterdi.

Sadr ayrıca elektrik ve su sorununun Irak halkını bezdirdiğini belirterek hükümeti birkaç gün içerisinde sorunlara çözüm bulması için süre verdi. İran’ın Küçük Zap’ı Türkiye’nin ise Dicle Nehri’ndeki suyu azaltması nedeniyle güney ve orta Irak bölgelerinde ciddi su problemleri baş gösterdi. Susuz kalan halk son birkaç gündür protesto eylemleri düzenliyor. Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi yaşanan su krizi nedeniyle Ankara ile Tahran’ı ziyaret edeceğini açıklamıştı.

06) Irak karışacak mı? -03.06.2018
Abdullah Reşawi

Kardeş kavgasının bu sefer Kürdistan Bölgesi’nde değil de, Irak’ta başlaması şaşırılacak bir durum. Bu kötü bir haber olsada Irak’ta önümüzdeki süreçte Şiiler arasında veya Irak yönetiminde bir iç savaş veya siyasi istikrarsızlığın yaşanması bekleniyor. Abdullah Reşawi

Irak’taki siyasi arenada söz sahibi olanların çoğunun milis güce sahip olduğu biniliyor. Bu güçler arasında şiddetli rekabetler yaşansa da söz konusu rekabet ülkeyi iç savaşa sürükleyecek boyuta ulaşmadı. Hatta çoğu zaman tarafların anlaşmazlıkları karanlık bir labirentten geçselerde sonunda bir şekilde aralarında anlaşıyorlar.

Söz konusu güçler aralarında sessiz bir savaş yürütselerde, bomba yüklü araçlar, terör saldırılar, siyasi savaş gibi aralarında kanlı bir geçmişe de sahip değiller.

Bu güçler arasında durumun böyle devam etmesi; sahip oldukları kabiliyet, dini merciler ve İran ile ABD arasındaki, güçler dengesine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii değindiğim başlıklar, Sünni ve IŞİD gibi dış güçlerin doğrudan müdahalesinin dışındadır.

Tüm dengeler, özellikle Mam Celal döneminde Kürtler tarafından gerçekleştirildi, böylece taraflar arasında yaşanan rekabetler Şiilerin evine yansımamasını da sağladı.

Irak’taki güçler arasında çatışmaların durdurulmasının ardından ülkede yapılan son seçim sonuçları şüphesiz Bağdat’ta güçler dengesini değiştirdi. Böyle bir durumda da güçler arasında anlaşmayı sağlamak kolay bir iş değil.

Görülen o ki Irak tarahindeki en kötü seçime tanıklık etti. Seçim sonuçlarının iptaline dair söylemler ise kulislerde oldukça sıcak tartışmalara neden oluyor. Seçim sonuçlarının iptali halinde; Irak’ta siyasi ve güvenliğin tehlikeye girmesi yahut Irak’ın yeni sorunlar ve rekabetin içine çekilmesi söz konusu olacaktır.

Hoşyar Zebari ve Nuri Maliki gibi birçok Iraklı siyasetçi ve yetkilinin yanı sıra uzmanlarda seçim sonuçlarının iptali halinde Irak’ta siyasi kaosa gebe olunacağı görüşündeler.

Seçim sonuçlarının iptali, Irak’ın yeni bir seçime götürecek kadar kolay olmayacağı gibi ülkeyi yeni bir siyasi kargaşa ve güçlerin çatışmasına da sürükleme ihtimali de oldukça yüksektir.

Seçimler geçmişte Dava, Fetih, Hadi Amiri ve Nuri Maliki ile çekişme içinde olan Sadr Hareketi gibi bir gücü öne çıkardı.

Sürekli saldırılara maruz kalmasının yanı sıra oldukça aktif olarak, taraftarları aracılığıyla sivil itaatsizlik ve sivil darbe gibi girişimlerde de bulunan Sadr lideri Mukteda Sadr, Bağdat’ta milyonların yürüyüşünde ise çoğunluğu kendi taraftarları olmak üzere binlerce kişi Irak Parlamentosu’nun da içinde olduğu birçok resmi kurum ve temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge’yi bastılar.

Mukteda Sadr’ın seçim pastasında elde ettiği büyük payın alınması halinde mevcut durumda da geçmişte yaptığı girişimleri tekrarlayabilecek güçte olduğunu unutmamak gerekiyor.

ABD ile İran arasında yaşanan sıcak rekabet ise Irak’ta yaşanan sorunların nedeni olabilir. Nitekim Irak’ta yaşanan Şiilerin bir kısmı ABD’ye bağlı olurken, bir kısmı da İran’a bağlıdır.

Gelinen süreçte Kürtlerin, Irak’taki taraflar arasında yaşanabilecek kaos ve çatışma ortamında koruması oldukça önemlidir. Kürtler neticede iç savaş sürecinden geçmesinden dolayı savaşın ne kadar tahrip edici sonuçlar bırakacağının çok iyi farkındadır.

Bu konuda en büyük sorumluluk ise silahlı güçlere sahip KDP ve KYB’ye düşüyor. Bununla birlikte silahlı güce sahip olmayan öncelikli güçlerden Değişim Hareketi (Goran) yetkililerinin de silahlı bir gücü kurmayı kafasından çıkartması gerekiyor.

07) ŞIMŞEK: TÜRKIYE’NIN TOPLAM BORCU 453 MILYAR DOLAR -03.06.2018

.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra'da yatırımcılarla yapılan toplantıların ardından kaynak akışının başladığını söyledi

.

Türkiye’nin kamu ve özel sektör dahil toplam borcunun 453 milyar dolar olduğunu söyleyen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Dünyanın ortalamasına göre biz 3’te 1 borçluyuz.

Devletin aşırı borçlu olduğunu iddia edemezsiniz” dedi. Şimşek, daha geniş kesimlere vergi getirileceğini de yineledi.

.

08) SORAN - ‘TSK Bermize köyünden çıktı’ -03.06.2018
TSK Bermize köyünden çekildi

Erbil (Rûdaw) - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Erbil’in Soran ilçesinin Sidekan bölgesindeki Bermize köyünden çekildiği bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Sidekan Nahiyesi Sorumlusu İhsan Çelebi, “Bermize köyüne gelen TSK mensupları köyü tamamıyla boşaltıp karargahlarına çekildi” dedi.

TSK’nın köyde iki saat kaldığını belirten Çelebi, konuşmasına şunları ekledi:

“TSK köylülerden yardım talebinde bulundu. Ama halkın yardım talebini reddetmesi üzerine TSK Bermize köyünü tamamıyla boşalttı. Halk köyün çatışma alanına dönmemesi için TSK ve PKK’ye yardım etmeme kararı aldı.”

TSK, 31 Mayıs’ta askeri araçlar eşliğinde Soran ilçesinin Sidekan bölgesindeki Bermize köyüne gelmişti.

TSK, Nisan ayında Sidekan nahiyesinde bulunan dağ zirvelerine asker konuşlandırmıştı.

09) KARAMOLLAOĞLU’NDAN DEMIRTAŞ AÇIKLAMASI -03.06.2018

Demirtaş'ın hüküm giymediğini belirten SP lideri Karamollaoğlu, insanların sözle terörist olmayacağını belirtti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmesini değerlendirdi.

TR TV'nin canlı yayın programında konuşan Karamollaoğlu'na Demirtaş'ı ziyaret edip etmeyeceği de soruldu.

Karamollaoğlu, gündemlerinde böyle bir planlarının olmadığını açıkladı.

İnsanların sözle terörist olmayacağını hükümlü ile tutuklunun aynı anlama gelmediğini belirten cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu, Demirtaş için şunları söyledi:

"Bir insanın tutuklu olması hüküm giydiği manasına gelmez. Bir insan sadece şüpheyle tutuklanır. Ziyaret edip etmemek ayrı bir konu. Sayın İnce gidip ziyaret etti, bunu kınamak doğru değil. Niye bugüne kadar ceza vermediniz. Ceza verilenlerin suç dosyasına bakıyoruz terörle bir alakası yok. Sözle insanlar terörist olmaz."

10) CHP cumhurbaşkanı adayı İnce: Elimde Erdoğan'ın uykularını kaçıracak anket var -03.06.2018

Muharrem İnce, İstanbul mitinginde konuştu: E CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Kağıthane Nurtepe’de konuştu. İstanbul’da konuşan CHP cumhurbaşkanı adayı İnce, yeni bir apolet açıklaması yaptı.

2. Ordu Komutanı Temel’in apoletlerini sökeceğini tekrarlayan İnce “Ben apoletlerini sökünce gider Erdoğan’ın emir eri olursun. Bana ‘Apoletlerini sökemez’ diyor. Sayın Erdoğan, sen İlker Başbuğ’a ‘terörist’ demiş adamsın” dedi.

Muharrem İnce’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

AMERİKAN TÜTÜNÜNDE VİTAMİN Mİ VAR?: Adıyaman, Malatya tütününü yasakladı, Amerikan tütünlerine teslim etti. Şimdi soruyorum: Amerikan tütününde vitamin mi var? ‘Milliyim’ diyor. Sen millisin de niye Saray’da Hindistan mermeri kullanıldı. Anıtkabir’de yabancı mermer mi var? Sen millisin de Süleyman Şah Türbesi’ni niye taşıttın? Rahmetli sağlığında bile böyle gezmedi. Peki sen millisin de neden 1 Mart tezkeresini getirdin?

ERDOĞAN’IN UYKULARI KAÇIYOR: (2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in apoletlerini sökeceğine dair açıklaması) TSK Disiplin Talimatnamesi gereği askerler siyasi parti toplantılarına katılamaz. Sayın Kılıçdaroğlu’nu karşılayan astsubayları görevden alınmadı mı? Siyasi parti toplantılarına katılanlar hapse atılmadı mı? Benim hapse attırmak gibi niyetim yok. Ama apoletlerini sökeceğim o generalin. Eğer (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ı çok seviyorsan, 24 Haziran’da belli olacak. Ben apoletlerini sökünce gider Erdoğan’ın emir eri olursun. Bana ‘Apoletlerini sökemez’ diyor. Sayın Erdoğan, sen İlker Başbuğ’a ‘terörist’ demiş adamsın. Sen Türk ordusuna kurulan kumpasın savcısısın. Türk ordusunu da düzelteceğiz. Elimde anketler var. Şu kadarını söyleyeyim. Erdoğan’ın uykuları kaçıyor.

İMAM HATİPLİLER BENİM ÇOCUKLARIM: İmam Hatipliler benim çocuklarım, evlatlarım, öğrencilerim. Ama sana sadece onların oyu lazım. Bir cumhurbaşkanı öğrencileri arasında ayrım yapar mı? İmam hatipli evlatlarım; kendinizi kullandırtmayın Erdoğan’a.

Üniversite diploması olmaması suç mu? Hayır değil ama olmadığı halde var demek ayıp. Bana ekonomi öğretecekmiş, bay ekonomist promtırlarını danışmanlarını alarak istediğin saatte istediğin kanalda karşıma çık. Konuları sen seç, tartışalım. Ben TV’de 81 milyonun izlemesini isterim, siz de ister misiniz? Herhalde gelecektir, gelmeli.

ÇÖPE ATALIM: Dün sayın Akşener’in önünü çöp arabalarıyla kestiler. Bu zihniyeti çöpe atalım.

Elimde Erdoğan'ın uykularını kaçıracak anket var.

11) Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da konuşuyor -03.06.2018

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçim çalışmaları kapsamında bugün Diyarbakır’da halka hitap ediyor.

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’da bir miting düzenliyor.

Diyarbakır İstasyon Caddesi'nde saat 17:20’de gerçekleşen mitingde halka hitap ediyor.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunlara yer verdi:

“Hasretimiz, sevdamız, aşkımız Diyarbakır, Sana baakınca keyfim geliyor. Bizim Diyarbakır’a olan sevdamız asla bitmez. Rabbim sizlerin gönüllerini kazanmayı nasip etsin.

Bizim meşrefimizde ayırımcılık yoktur. Aksine ihtiyacı olanlara pozitif ayırımcılık yapıyor.

Diyarbakır’a son 16 yılda 35,5 katrilyon yatırım yaptık. Diyarbakır’a 33 bin kapasiteli stad yaptık

Diyarbakır’a karşı ayırım yapmadık. Canımız dedik ve yatırımlar yaptık.

Biz yaparız HDP yıkar”

Ayrıntılar geliyor…

https://www.youtube.com/watch?v=oURdiMgLEFU&feature=youtu.be

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01)-03..06.2018

02) -03.06.2018

AFRİN - VİDEO / https://www.youtube.com/watch?v=fWynQmT0wUk
https://www.youtube.com/watch?v=6oJwuVLKjAM
OSMAN ÖCALAN. VIDEO / https://www.youtube.com/watch?v=FCsYHbREbTs
Erzurum Müftüsü Afrin İçin istifa etti / https://www.youtube.com/watch?v=uc1hOeR1bqI
Am 30.01.2018 veröffentlicht
erzurum müftüsü afrine yapılan saldırıdan dolayı görevinden istifa etti

Ek.Tarihi Mon Jun 04, 2018 3:31 am Gön: Oezer