KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN


Tarih: Wed Jun 06, 2018 9:07 pm
Konu: Siyaset01)Başkan Barzani: Sorunların çözümü için yeni bir imkan oluştu)-06..06.2018

Resmi Twiter hesabından açıklama yapan Başkan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için çaba gösterdiklerini belirterek, 'Irak’ın kaderi tek bir tarafın elinde olmamalı' dedi.

.

12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin sonuçlarıyla ilgili birçok görüşün dile getirildiğini belirten Başkan Barzani, “Kesin seçim sonuçları, sorunların çözümü için imkan ve fırsat doğurmuştur” ifadesini kullandı.

Başkan Barzani bir kez daha ortaklık, birlik ve denge prensiplerine vurgu yaparak, tek bir tarafın ülkenin kaderine karar veremeyeceğini kaydetti.

02) ENKS: ÖSO Efrin'i terk etsin -06.06.2018

Efrin Yerel Meclisi tarafından yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının halkın mallarına el koyduğu belirtildi.

Mektupta, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının talana devam ettiği, Kürtler’in evlerine Araplar’ı yerleştirdiği ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını engellediği vurgulandı.

Efrin Yerel Meclisi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının halkın mallarına el koyduğu belirtildi.

Mektupta, engellenen sivil toplum kuruluşlarının, Efrin’e bağlı 6 kasaba için çalışmalar yapmayı planladığı belirtildi.

ENKS Efrin Teşkilatı, Suriye muhalefeti ile ENKS Merkezi’nden, bu sorunların, çözüm bulunması için Türkiye’ye iletilmesini istedi.

18 Mart’ta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO’nun girdiği Efrin bölgesinde 200 binden fazla kişi göç etmişti.

03) ABD'nin Şengal'e üs kurma nedeni belli oldu -06.06.2018

ABD'nin Kürdistan'ın Şengal bölgesine askerlerini yerleştirerek, bölgede yeni bir askeri üs kuruyor.

ABD'nin üssü kurmaya çalışarak Haşdi Şabi güçlerinin bölgede ilerlemesini engellemek istediği belirtiliyor.

ABD'nin Kürdistan'ın Şengal bölgesine askerlerini yerleştirerek, bölgede yeni bir askeri üs kuruyor.

ABD'nin üssü kurmaya çalışarak Haşdi Şabi güçlerinin bölgede ilerlemesini engellemek istediği belirtiliyor.

04) ENKS: ÖSO HALKIN MALLARINA EL KOYUYOR -06.06.2018

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) Efrin Yerel Meclisi tarafından yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının halkın mallarına el koyduğu belirtildi.

ENKS Efrin Yerel Meclisi, ÖSO’nun Efrin’deki uygulamalarına yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

Yayımlanan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“18 Mart’tan sonra Efrin’de huzur ve güvenlik kalmadı. ÖSO mensupları keyfi uygulamalarla Kürtleri tutukluyor ve mallarına el koyuyor. Bazı silahlı gruplar yasalara göre hareket etmiyor. Daha önce PYD’ye muhalif olanları bile tutukluyorlar. ENKS ve Suriye Muhalefetinin silahlı grupların hak ihlallerine yönelik girişimlerinin engellenmesi için Türkiye ile görüşmesi gerektiği belirtiliyor.”

Açıklamada ayrıca, şikayetlerin ENKS Genel Sekreterliği ile Suriye Muhalifleri Yönetimi’ne de bildirildiği ifade edildi.

05) BARZANI: SEÇIM SONUÇLARI ÇÖZÜM IÇIN BIR FIRSAT -06.06.2018

Başkan Mesud Barzani, Irak seçimlerinden sonra Hewler ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yeni bir imkan oluştuğunu söyledi.

Resmi Twiter hesabından açıklama yapan Barzani, Hewler ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için çaba gösterdiklerini belirterek, “Irak’ın kaderi tek bir tarafın elinde olmamalı” dedi.

12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin sonuçlarıyla ilgili birçok görüşün dile getirildiğini belirten Barzani, “Kesin seçim sonuçları, sorunların çözümü için imkan ve fırsat doğurmuştur” ifadesini kullandı.

Başkan Barzani bir kez daha ortaklık, birlik ve denge prensiplerine vurgu yaparak, tek bir tarafın ülkenin kaderine karar veremeyeceğini kaydetti.

SEÇİM SONUÇLARI

Irak'taki genel seçimlerden Şii lider Mukteda es-Sadr'ın desteklediği Sairun Koalisyonu, 329 sandalyeden 54’ünü alarak birinci çıktı.

Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih koalisyonu 47 sandalye ile ikinci, Başbakan Haydar Abadi başkanlığındaki Nasır koalisyonu da 42 sandalye ile üçüncü oldu.

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) 25, Kürdistan Yurtseverler Birliği 17, Goran da 5 sandalye elde etti.

KDP, Irak genelinde 4’üncü, Kürdistan’da ise birinci sırada yer aldı.

06) TALABANI: BAŞKAN BARZANI’NIN DESTEĞI ONUR VERICI -06.06.2018

Eski Kerkük İl Meclisi Başkan Vekili Rebwar Talabani, Başkan Barzani’nin desteğinden onur duyduğunu söyledi.

K24’e konuşan Talabani, kendisi hakkında çıkarılan tutuklama kararının Irak Temyiz Mahkemesi tarafından bozulduğunu söyledi.

Kararın arkasında Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) olduğunu belirten Rebwar Talabani, “Yargıç bir Kürt ve bu kararı ITC’nin etkisi altında, yasalara aykırı bir şekilde almıştır” ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani’nin kendisine desteğine de değinen Rebwar Talabani, bundan onur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Başkan Barzani, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) üyesi olmama rağmen ulusal meselelerde beni her zaman destekledi, yanımda durdu. Hangi siyasi partiden olduğum onun için önemli değil.”

Rebwar Talabani, 16 Ekim 2017’de Kerkük’ten ayrıldı. Hakkında, Kerkük’te Kürdistan bayrağının resmi kurumlara asılması ve 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun kentte yapılması kararı gerekçe gösterilerek dava açılmıştı.

Mesud Barzani, Talabani hakkında çıkarılan yakalama kararının, “16 Ekim ihanetinin devamı olduğunu” ifade etmişti.

Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada, Kerkük Araştırma Mahkemesi’nin, Rebwar Talabani hakkında çıkardığı yakalama kararına tepki gösterilmişti.

Açıklamanın devamında, “Rebwar Talabani hakkında çıkarılan karar, onun vatansever, Kürtperver ve adaleti savunmasından dolayıdır. Bu, bütün tarafların bildiği bir gerçektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Başkan, “Her samimi Kürt’ün, Rebwar Talabani’nin arkasında olduğunu ve şahsının kendisine bütün gücüyle destek verdiğini” vurgulamıştı.

07) YPG'den Efrin kararı -06.06.2018

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Rojava’nın Efrin kentine dönme hazırlığı yapıyor.

BasNews’e konuşan özel bir kaynağın aktardığına göre, YPG’nin Efrin operasyonunda dağılan savaşçılarını toplayarak dönüş hazırlığı yapıyor. Sözkonusu kaynak şu ana kadar YPG Efrin’e dönmesi için 5 tabur hazırladı.

Konu hakkında bilgi sahibi olan kaynak YPG’nin Suriye rejimine ait kıyafetleri giydiği ve Suriye bayrağı altında Şehba bölgesinde YPG savaşçılarının eğitildiğini söyledi. Suriye rejimi ve YPG’nin bu konuda bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Rojava Özerk Yönetimi Suriye kuzeyinde bulunan Şehba bölgesini kanton olarak ilan etmişti. Irak sınırında yer alan Şehba’da İran ve Rusya’ya ait askeri güçler bulunuyor.

Nerina Azad

08) 'Kürdistan’ ifadesine 15 ay hapis -06.06.2018

İddianamede S.B.’nin 'Kürdistan' ifadesini içeren paylaşımlarla 'örgüt propagandası yapmak' suçunu işlediği belirtildi.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen S.B. beraatını istedi. Davanın Mayıs ayında görülen duruşmasında kararını açıklayan mahkeme, 'örgüt propagandası yaptığı' iddiasıyla S.B.’yi 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberibe göre, ancak duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi. Mahkeme verdiği kararının gerekçesinde S.B.’nin sosyal medya hesabında yaptığı "Kurdino! bibin yek; eger hun nebin yek, hun e herin yek bi yek" (Kürtler bir olun. Eğer siz bir olmazsanız, tek tek gidersiniz) paylaşımının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu da belirtti. S.B.’nin 'Kürdistan' yazılı görseli paylaşmasını suç unsuru olarak kabul eden mahkeme, bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı: “Sanığın ülkenin bir kısmından ‘Kürdistan’ olarak söz ederek bölücülük yaptığı, halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı kışkırttığı, PKK örgütünün Türkiye’nin bir kısmında ‘Kürdistan’ devleti kurma nihai hedefinin sanık tarafından benimsediği. Bu örgütün ve aynı amacı taşıyan bu örgütün uzantısı diğer örgütlerinin Türkiye'ye yönelik eylemlerinin açık ve yakın tehlike teşkil etmeye devam ettikleri, bu örgütlerin silahlı mücadeleyi benimsedikleri ve bu amaçla siyasal hedeflerine ulaşmak için silahlı terör faaliyetlerinde bulunduklarının sabit olduğu. Bu nedenle sanığın paylaşımlarının; aleni bir ortamda terör örgütünün cebir, şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterdiği ve övdüğü ayrıca bunlara başvurmayı teşvik edici nitelikte olduğu. Sanığın kastının ifade özgürlüğünü aşacak biçimde örgütünün zarar verici, cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru göstermek ve övmek olduğu. Paylaşılan yazının şiddete çağrı, tahrik, teşvik edici ve silahlı direnişe davet şeklinde, saldırgan davranışlar ve duygular oluşturacak bir nefret söylemi ve doğrudan ya da dolaylı bir şekilde şiddete çağrı niteliğinde olduğu anlaşıldığından, sanığın bu şekilde örgütünün propagandasını yapmak suçunu işlediği kanaatine varılmış”.

09) Galeri HDP'nin iftar sofrasında İmam ezan okumadı! -06.06.2018

·

· Haberler § Manşet Haberler § Rakka OprHDP'nin Diyarbakır'da kurduğu "yeryüzü sofrası"nda bir araya gelen kadınlar birlikte iftar yaptı. İftar vaktinin gelmesine rağmen imamın ezan okumadığı belirtildi §

· HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır’da iftara katıldı. İftar saatinin gelmesine karşın, ezan okumadığı kaydedildi.

· Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, kadınlar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da katılımıyla Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde “yeryüzü sofrası” kurdu.

· Burada kısa bir açıklamada yapan Buldan, kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Kadınların sorunlarının çözümü için yoğun çalışmalarda bulunacaklarını söyleyen Buldan, “Bu süreci biz kadınlar kazanacak. Burada başında beyaz tülbentler olan analarımız 24 Haziran tarihinde büyük başarıya hizmet edecek bir sürece girecektir. AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı en büyük dersi biz kadınlardan alacak. Bu ülkeyi değiştirecek gücümüz var ve biz kadınların gücü bu ülkeyi değiştirecek” dedi.

· Açıklama ardından 100’ü aşkın kadın, yeryüzü sofrasına geçti. İftar saatinin üzerinden dakikalar geçmesine rağmen ezan okunmazken, kadınlar iftar açtı. Daha önce benzer durumların yaşanması üzerine, imam hakkında suç duyurunda bulunduğu ancak bir sonuç alınamadığı öğrenildi.

10) YPG'den flaş açıklama: Menbic'ten çekiliyoruz! -06.06.2018

YPG,Batı Kürdistan'ın Menbic bölgesinde bulunan askeri danışmanlarını kentten çekeceğini açıkladı.

YPG’den yapılan açıklamada, Menbic’te savaş güçlerinin Kasım 2016’da kentten çekildiği ancak askeri danışmanların Menbic Askeri Konseyi ile birlikte çalışmaya devam etmek üzere kentte kaldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun dün Washington’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yapılan ortak yazılı açıklamada Suriye çalışma grubunun tavsiyelerini değerlendiren iki bakanın Menbic yol haritası üzerinde anlaştığı duyurulmuştu.

Çavuşoğlu, bugün yaptığı açıklamada Menbic’ten çekilirken YPG’nin elindeki silahların da alınacağını öne sürdü.

https://www.youtube.com/watch?v=oURdiMgLEFU&feature=youtu.be

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01)-06..06.2018

02) -06.06.2018

AFRİN - VİDEO / https://www.youtube.com/watch?v=fWynQmT0wUk
https://www.youtube.com/watch?v=6oJwuVLKjAM
OSMAN ÖCALAN. VIDEO / https://www.youtube.com/watch?v=FCsYHbREbTs
Erzurum Müftüsü Afrin İçin istifa etti / https://www.youtube.com/watch?v=uc1hOeR1bqI
Am 30.01.2018 veröffentlicht
erzurum müftüsü afrine yapılan saldırıdan dolayı görevinden istifa etti

Bu haberin geldigi yer: KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN
http://www.kurdistana-bakur.com

Bu haber icin adres:
http://www.kurdistana-bakur.com/modules.php?name=News&file=article&sid=9830