KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN


Tarih: Sat Dec 02, 2017 10:00 am
Konu: Medya01) Macron: Tartışmalı bölgerde 140. Madde yerine getirilmeli -02.12.2017
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Başbakan Neçirvan Barzani görüşme sonrası ortak basın toplantısı yapıyor

Sözlerine Fransa'nın Kürtlerle olan dostluğunun herkes tarafından bilindiğine atıfta bulunarak başlayan Fransa Cumhurbaşkanı, Görüşmede IŞİD ile savaş konularının görüşüldüğünü ve Peşmerge güçlerinin IŞİD karşısındaki kahramanlığı dile getirildiğini belirtti.

Paris ziyareti için Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani'ye teşekkür eden Macron, "Kürdistan halkına ve hükümetine, çok sayıda göçmene ev sahipliği yaptıkları için teşekkürlerimi iletiyorum" dedi.

Fransa'nın birleşik bir Irak'tan yana olduklarının altını çizen Macron, Irak Anayasası bünyesinde Kürtlerin haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Irak Federal Mahkemesi’nin kararına saygı gösteren Kürdistan Hükümeti'ni desteklediklerini belirtirken "Fransa ulusal bir diyaloğun yapılmasından yanadır" dedi.

Tartışmalı bölgelerde 140. Madde yerine bir an önce uygulanmasının gerektiğini belirten Macron, "Başbakan Abadi’nin de belirttiği gibi, savaş sonrası tüm milis güçlerin bölgeden çekilmesi gerekiyor" dedi.

Macron sözlerini şöyle sürdürdü;

Fransa olarak sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesi için yapılacak olan diyaloğları destekliyoruz. Kürdistan Bölgesi'ni önemsiyoruz. Önümüzdeki aylarda tüm bileşenlerin haklarının karşılandığı bir Irak’ın olmasını diliyoruz

Macron'dan sonra söz alan Başbakan Barzani Fransa ile Kürdistan'ın tarihi ilişkileri olduğunu belirterek, Fransa halkına, Kürt ve Irak halkına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Fransa’nın Irak’la Kürdistan Bölgesi arasında yaşanan sorunların çözümünde rol almasını istediklerini dile getiren Başbakan, "Irak Anayasası ile hiçbir sorunumz yok. Sorunların Irak Anayasası çerçevesinde çözülmesinden yanayız. Irak Federal Mahkemesi’nin kararına saygı gösterdiğimizi belirttik" dedi

02) Neçirvan Barzani, Elysee Sarayı’nda -02.12.2017

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine Fransa’ya giden Başbakan Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyet Elysee Sarayı’nda Macron tarafından karşılandı.

Neçirvan Barzani ile Emmanuel Macron’un görüşmesinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlar başta olmak üzere bölgedeki askeri ve siyasi gelişmelerin ela alınması bekleniyor.

Başbakan Neçirvan Barzani'ye Fransa ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Qubad Talabani, Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Husen ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizeyi de eşlik ediyor.

Kürdistan Hükümeti Fransa temsilcisi Ali Dolemeri, Fransa Hükümeti Kürdistan halkına her zaman destek veren ülkelerden biri olduğunu belirterek, bu yardımların devam edeceğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Barzani’nin Fransa ziyaretine ilişkin, “Fransa, Erbil ile Bağdat’ın yakınlaşmasına iyi bir zemin hazırlayabilir” dedi.

Ayrıntılar geliyor...

03) Koalisyon: ABD güçleri Irak bölgelerinde yayılacak -02.12.2017

ABD askerleri 40 zırhlı araç ile Kerkük'e yerleşmesinin ardından bugünde bir grup ABD askerinin Xurmatu'da konuşlandığı bilgisi gelmişti.

IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu, ABD askerlerinin hareketliliği üzerine bir açıklama yaptı. Basında yer alan bu yöndeki haberleri doğrulayan Koalisyon Sözcüsü Ryan Dilon, konuyla ilgili şunları söyledi:

“ABD güçlerinin Kerkük’te bulunan K1 üstüne yerleşmesi IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu ile yapılan görüşmeler çerçevesinde olmuştur.

Irak güçleri ile Koalisyon koordineli. Yeni baştan ABD güçleri Irak bölgelerinde yayılacak.

Bu güçlerin Kerkük’e yerleşmesinin amacı Kerkük ve Tuzxurmatu sınır bölgelerinde gelecek aşamalarda olabilecek gerginliklerin önüne geçmek içindir.”

04) İSRAİL UÇAKLARI, İRAN ASKERİ ÜSSÜNÜ VURDU -02.12.2017

İsrail jetleri, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki İran askeri üssüne saldırı düzenledi. Suriye'deki hava savunma sistemleri İsrail jetlerine füze fırlattı.

Haaretz gazetesi habere göre, Lübnan hava sahasını kullanan savaş uçakları başkent Şam yakınlarındaki İran askeri üssünü hedef aldı. Saldırının gerçekleştiği yer, Şam'a 13 kilometre mesafedeki El Kisva. Uçakların bombardımanın hemen ardından şiddetli patlama sesleri duyuldu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamalardan sonra Şam ve çevresinde büyük oranda elektriklerin kesildiğini aktarıyor.

Saldırıya karşılık ise, Suriye'deki hava savunma sistemleri İsrail jetlerine füze fırlattığı iddia edildi. Bombardımana karşı Suriye veya İran'dan henüz bir açıklama yok. İsrailli yetkililer de yorum yapmayı reddediyor.

BBC, yakın zamanda Kisva'da İran'a ait bir üssün inşa edildiğini duyurmuştu.

05) DER SPİEGEL: ERDOĞAN, ALMANYA'YA TAKAS TEKLİF ETTİ -02.12.2017

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ile ilgili sürdürülen gizli müzakerelerde Alman hükümetine tutuklu takası önerisinde bulunduğu iddia edildi.

Alman Der Spiegel dergisinin ulaştığı bilgilere göre, Erdoğan tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ve diğer tutuklu Alman vatandaşlarının serbest bırakılması karşılığında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin sorumluları arasında olduğu iddia edilen ve Almanya'da bulunan Türk subayların Türkiye'ye iadesini talep etti.

Erdoğan'ın bu teklifi, Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerden bir hafta sonra Başbakan Angela Merkel adına İstanbul'a giden eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e de yaptığı, Schröder'in ise bu teklifi "kesinlikle kabul edilemez” diyerek reddettiği belirtildi.

Almanya'ya sığınan Türk subayları, iki ülke arasındaki gerilimi artıran konulardan biri. Türk hükümeti, darbe girişiminden sonra Almanya'ya kaçarak iltica başvurusunda bulunan Türk generallerin iadesini talep ediyor. Alman yasalarına göre bu tür bir takas mümkün değil.

Peter Steudtner'in serbest bırakılması

Haberde Büyükada davasında tutuklu yargılanırken serbest bırakılan Alman vatandaşı Peter Steudtner'in serbest bırakılması için gizli yürütülen müzakerelere de değinildi.

Alman hükümetinin görüşmelerin içeriğini açıklamayı reddettiği belirtilen haberde, Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich'in önergesine cevaben "devlet çıkarı nedeniyle” müzakerelere ilişkin bilgi verilemeyeceğine işaret edildi. (DW)

06) 'SURİYE’DE KÜRT BÖLGELERİ DİYE BİR ŞEY YOK' -02.12.2017

Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Caferi, “Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yok” dedi.

Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi başkanlığındaki heyet bugün Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya geldi.

Beşar Caferi, Staffan de Mistura ile yapılan toplantıda Suriye muhalefeti ile doğrudan görüşmeyi kabul etmediklerini söyledi.

Rûdaw muhabiri, Rojava’da bugün yapılan yerel seçimleri Beşar Caferi’ye sordu.

Muhabirimiz, “Sayın Cefari, bölgedeki değişimlerden bahsediyorsunuz. Bugün Kuzey Suriye’de yerel seçimler yapılıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu Caferi şöyle yanıtladı:

“Az önce de belirttiğim gibi; Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yoktur. Suriye bölgeleri diye bir şey var. Ayrıca başka bir şey daha var. Suriye’nin Kürt bileşeni var. Suriye’nin Kürtleri var, Aşurileri var, Çerkezleri var. Ancak onlar her şeyden önce Suriyeli’dir."

07) TRUMP: TİLLERSON GÖREVİ BIRAKMIYOR -02.12.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un göreve devam edeceğini açıkladı

ABD'de bir süredir Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un görevden alınacağı; yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'nun ise yeni bakan olacağı basında yer buluyordu. Bu gelişmeler üzerine Twitter'dan açıklamalarda bulunan Başkan Trump, Tillerson'un göreve devam edeceğini belirtti.

İkilinin görüş ayrılıklarına da değinen Trump "Medya, Tillerson'ı kovduğum ya da yakında görevinden ayrılacağı yönünde spekülasyon yapıyor, yalan haber! Belli konularda anlaşamıyor olsak da birlikte iyi çalışıyoruz ve Amerika yeniden itibar duyulan bir ülke" dedi.

08) NEÇİRVAN BARZANİ İLE MACRON BUGÜN GÖRÜŞECEK -02.12.2017

Federal Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani bugün Elysee Saray’ında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek.

Başbakan Neçirvan Barzani dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daveti üzerine Fransa’ya gitti.

Federal Kürdistan Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, Başbakan Neçirvan Barzani’nin sadece Macron ile görüşeceğini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ise, Barzani’nin Fransa ziyaretine ilişkin, “Fransa, Hewler ile Bağdat’ın yakınlaşmasına iyi bir zemin hazırlayabilir” dedi.

Başbakan Barzani’ye Fransa ziyaretinde Yardımcısı Kubad Talabani, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divani Başkanı Fuad Hüseyin ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi eşlik ediyor.

09) AİHM Amedspor ve Naki'nin başvurusunu kabul etti Türkiye'den savunma istedi -02.12.2017

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Amedspor oyuncusu Deniz Naki'ye TFF Tahkim Kurulunca sosyal medya paylaşımı nedeniyle verilen 12 müsabakadan men ve para cezası ile kulübe verilen 3 puan silme cezasına ilişkin başvuruyu kabul etti. Türkiye’den savunma istedi

Deniz Tekin

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Amedspor oyuncusu Deniz Naki'ye TFF Tahkim Kurulunca sosyal medya paylaşımı nedeniyle verilen 12 müsabakadan men ve para cezası ile kulübe verilen 3 puan silme cezasına ilişkin başvuruyu kabul etti. Türkiye’den savunma istedi.

Türkiye 2'nci Ligi'nde mücadele eden Amed Sportif Faaliyetler Kulübü’nün (Amedspor) 31 Ocak 2016 tarihinde Bursaspor'u deplasmanda 2-1 yenerek çeyrek finale yükseldiği maçın ardından kulüp futbolcularından Deniz Naki, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu tarafından, "İdeolojik propaganda ve sportmenliğe aykırı açıklamaları" gerekçe gösterilerek 12 resmi müsabakadan men ve 19 bin 500 lira para cezasına çarptırılmıştı. Bununla yetinmeyen Tahkim Kurulu, 17 Nisan 2016 tarihinde oynanan Amedspor - Keçiörengücü maçında taraftarlarının ideolojik tezahürat yaptıkları iddiasıyla Amedspor’a 3 puan silme cezası verdi.

‘KÜRT TOPLUMUNUN HAKLARI İÇİN YAPTIĞI AÇIKLAMA NEDENİYLE CEZALANDIRILDI’

TFF Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolunun kapalı olması, iç hukuk yollarının bulunmaması nedeniyle Amedspor avukatları Soran Haldi Mızrak ve Neşet Girasun, Naki'nin görüşlerinden ötürü ayrımcılığa maruz kaldığı ve Amedspor'a haksız ceza verildiği gerekçesiyle AİHM’e ihlal başvurusu yaptı. Başvuru dilekçesinde, Naki'nin sporda siyasi ifade yasağının uygulandığı tek kişi olarak görüşlerinden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığı belirtilerek, maçlarda ülkücü ve milliyetçi ideolojinin sembolleri olan bozkurt işareti ve asker selamına ise hiçbir ceza verilmediğine dikkat çekildi. Başvuruda, bütün bu uygulamaların Naki’ye keyfi ve ayrımcı şekilde disiplin cezası verildiğinin göstergesi olduğuna işaret edildi. Naki’ye verilen cezanın Türkiye futbol tarihinde bir oyuncuya açıkladığı düşünceleri nedeniyle verilen en ağır ceza olduğu hatırlatılan başvuruda. “Yapılan bu ayrımcılığın haklı bir sebebi de bulunmamaktadır. Aslında başvuru Naki, Kürt toplumun haklarına yönelik açıklamada bulunduğu için ağır şekilde cezalandırılmıştır. Bu veri, PFDK ve Tahkim Kurulunun ceza verirken görüş farklılıkları üzerinden ırksal ayrımcılık yaptığına işaret etmektedir” denildi. Mızrak ve Girasun'un başvurularında Deniz Naki ve Amedspor'un haklarının ihlal edildiğine dikkat çekilerek, başvurucuların haklarının ihlali nedeniyle uğradıkları maddi ve manevi zararlara karşılık adil bir tazminata karar verilmesi talep edildi.

AİHM, SAVUNMA İÇİN TÜRKİYE’YE 1 MART’TA KADAR SÜRE VERDİ

Deniz Naki ve Amedspor adına yapılan başvurunu inceleyen AİHM, başvuruyu kabul ederek, konuyla ilgili Türkiye’den savunma istedi. AİHM’in davalı olan Türkiye’ye gönderdiği yazıda, başvurucuların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) adil yargılama hakkını düzenleyen 6'ncı, ifade özgürlüğünü düzenleyen 10'uncu ayrımcılık yasağını düzenleyen 14'üncü ve etkili başvuru hakkını düzenleyen 13'üncü maddelerinde güvence altına alınan haklarının ihlal edilip edilmediğini sordu. AİHM, savunma için Türkiye’ye 1 Mart 2018 tarihine kadar süre verdi.

MIZRAK: DOSYAMIZ TAHKİM KURULU KARARINA KARŞI AİHM’E GİDEN İLK DOSYA

Başvuruyu yapan avukatlardan Soran Haldi Mızrak, lehlerine karar çıkması durumunda itiraza kapalı olan Tahkim Kurulu kararları ile ilgili önemli değişiklikler olabileceğini söyledi. Mızrak, "Tahkim Kurulu kararlarına karşı şu ana kadar Türkiye'den AİHM'e 10'a yakın başvuru bulunmakta. Bizim dosyamız Tahkim Kurulu kararına karşı AİHM'e giden ilk dosya olması sebebiyle diğer başvurular açısından yol gösterici oldu. Karar bizim lehimize çıkarsa Türkiye Futbol Federasyonu'nun bütün yapısının sil baştan değiştirilmesi gerekir" diye kaydetti.

BİR MESAJ NEDENİYLE BİR FUTBOLCUYA VERİLEN EN BÜYÜK CEZA

Naki’nin 12 resmi müsabakadan men edilmesi ve 19 bin 500 TL para cezası verilmesine gerekçe gösterilen sosyal medya paylaşımında, "Bizim için bugün çok önemli bir galibiyet oldu. Bize karşı yürütülen bu kirli oyundan alnımızın akı ile çıktık! Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik! Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz armağan ediyoruz. Her biji Azadi" mesajını paylaşmıştı. Naki, yaptığı bu paylaşım gerekçe gösterilerek hakkında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla dava açılmıştı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Naki’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilerek, cezanın 5 yıl süreyle ertelenmesine karar verilmişti.

Mezopotamya Ajansı

10) İstanbul'da Alevi bir ailenin kapısı işaretlendi -02.12.2017

İstanbul Bahçelievler ilçesinde Alevi bir ailenin kapısına MHP’nin sembolleri çizilerek, çarpı işareti konuldu. Kapıya "Defol dinsiz" ve "İslam" diye yazılama yapıldı

Benzer olay geçen hafta Malatya’da meydana gelmişti

İstanbul Bahçelievler ilçesinde Alevi bir ailenin kapısına MHP’nin sembolleri çizilerek, çarpı işareti konuldu. Kapıya "Defol dinsiz" ve "İslam" diye yazılama yapıldı.

Benzer olay geçen hafta Malatya’da meydana gelmişti.

Mezopotamya Ajansı'nda (MA) yer alan habere göre, İstanbul'un Bahçelievler ilçesine bağlı Kocasinan Mahallesi'nde ikamet eden Alevi bir ailenin kapısı sembol ve yazılarla işaretlendi. Evin kapısına, MHP’nin “Üç hilal” sembolü ve çarpı işareti konulurken, "Defol dinsiz" ve "İslam" şeklinde yazılama yapıldı.

Dün gece yarısı yapıldığı tahmin edilen işaretleme olayı, aile tarafından sabah saatlerinde fark edildi. Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen aile, tedirgin.

Boş olan din hanesine "İslam" yazıldı iddiası

Ailenin bundan bir yıl önce kimliklerindeki Din bölümünden “İslam" ibaresi sildirdiği öğrenildi. Bundan birkaç ay önce evine hırsız giren ailenin, olaya ilişkin şikayet sırasında kimliklerini verdikleri polisin, din hanesine dolma kalem ile “İslam” yazdığı iddia edildi.

Benzer olay 22 Kasım'da Malatya'da da yaşanmıştı. Alevi yurttaşların yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi Gökalp ve Mercan sokaklarında bulunan 13 evin kapısına işaretler konulmuştu.

Duvar

11) ABD SENATOSU 1,5 TRİLYON DOLARLIK TASARIYI KABUL ETTİ -02.12.2017

ABD vergi sisteminde büyük değişiklikler öngören 1,5 trilyon dolarlık vergi tasarısı Senato'da Washington saatiyle 02:00'de yapılan oylamada 49’a karşı 51 oyla kabul edildi

ABD Senatosu, ülkenin vergi sisteminde son 30 yılın en büyük değişikliklerini öngören 1,5 trilyon dolarlık vergi tasarısını az bir farkla onayladı.

Cumhuriyetçi senatörlerin tartışmalı vergi tasarısı, Washington saatiyle 02:00 civarında yapılan oylamada 49’a karşı 51 oyla kabul edildi.

Demokratların topyekün karşı çıktığı tasarıya muhalafet eden tek Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker oldu. Corker, tasarıya bütçe açığını en az 1 trilyon dolar artıracağı gerekçesiyle "hayır" oyu kullandığını açıkladı.

Amerikan şirketlerine yönelik vergi oranını yüzde 35’ten yüzde 20’ye indirecek tasarının güçlü muhalefete rağmen Senato’dan geçmesi, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti’nin bu yılki en önemli başarısı olarak değerlendirildi.

Trump: “Tasarıyı Noel’den önce imzalamak için sabırsızlanıyorum”

ABD Başkanı Donald Trump, Senato’da sabah saatlerinde yapılan oylamanın sonucunu Twitter hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Son 30 yılın en büyük vergi indirimlerini içeren vergi tasarısının yıl bitmeden masasında olmasını isteyen Trump, “Amerika genelindeki çalışkan ailelere muazzam vergi indirimleri sağlamaya bir adım daha yaklaştık. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ve Finans Komitesi Başkanı Orrin Hatch’e tasarımıza kılavuzluk ettikleri için özel olarak teşekkür ediyorum. Tasarıyı Noel’den önce imzalamak için sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullandı.

12) ENKS'den Türkiye'ye Efrin çağrısı! -02.12.2017

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Türkiye'nin Efrin'e askeri operasyon düzenlemekle tehdit etiğini söyledi.

ENKS Efrin ofisinden yapılan açıklamada "Son dönemlerde Türkiye ve kendisine bağlı silahlı gruplar tarafından Efrin'e operasyon düzenlemekle tehdit ediyor.

Efrin'e yapılacak bir operasyon bölge insanı için ciddi tehlikeler beraberinde getirecektir. Efrin kalabalık bir göçmen nüfusunu da almış durumda.

Olası bir operasyon karşısında Efrin halkı da kendisini korumak zorunda kalacaktır"

Açıklamanın devamında ENKS uluslararası güçlerden PYD'nin yanlış siyasetinden vazgeçmesi ve Efrin halkının birliğini koruması için baskı uygulamasını istedi.

12) Mardin'de silahlı kavga: 1 ölü -02.12.2017

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde akraba 2 aile arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Elbeyli Mahallesi yakınlarında aralarında husumet bulunan akraba 2 aile arasında çıkan tartışma silahla kavgaya dönüştü. Kavgada, Necmeddin Kılıç (36) ile C.K. (24), M.K. (32), N.K. (35) ve B.K. (26) yaralandı.

Yaralılardan durumu ağır olan Necmeddin Kılıç Kızıltepe Devlet Hastanesine, diğer yaralılar ise ilçede özel bir hastaneye kaldırıldı. Kılıç, burada yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

Jandarma ekipleri mahallede güvenlik önlemleri aldı.

http://www.kurdistana-bakur.com/

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -02.12.2017

02) -02.12.2017Bu haberin geldigi yer: KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN
http://www.kurdistana-bakur.com

Bu haber icin adres:
http://www.kurdistana-bakur.com/modules.php?name=News&file=article&sid=9482