KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN


Tarih: Wed Oct 18, 2017 10:00 am
Konu: SiyasetDr.İsmet Turanlı:Tarihten korkmayanlar, utanmayanlar-18.10.2017
Cihan harbinden sonra yedi düvel Atatürke saldırmıştı. Dünkü Taha Akyol belgeselindede gösterildiği gibi. Fakat Atatürk Osmanlı meclisi mebusununun Misaki milli kararını BMM teyit ettirmişti. Bu demektiki Kürtler Musul dahi Türklerle beraber yaşamalıdır. Kürtler kuzey Irakta isyan ettiler.

Mustafa Berzenşye İngiliz uçakları bonbaladı. Atatürk İngilizlerle savaşı göze alamadı. Çünkü ordu zayıflamıştı. Buna rağmen 1926 ya kadar misaki millide direndi. Şimdi yedi düvel Barzaniye yükleniyor. Maalesef soysuz kürt mebusları bile Erdoğanı destekleyip referandumu red ediyorlar. İşte tarihten korkmayan, utanmayan siyasiler. Atatürk’ü Reisleri ile mukayese dahi edemiyorlar.

Maalesef Atatürk te iki büyük hata yaptı. Lozan da İsmet paia diyorduki ‘’ Biz kurtuluş savaşını Kürtlerle beraber yaptık, devletide birlikte kuracağız. Zaten Amasya beyannamesindede İzmitte ki gazetecilerle mülakatında Atatürk Kürtlere özgügürlğkten bahsetmişti. 1924 anayasası ile Kürtler anayasadan çıkarıldı dolayısı ilede Kürtler 30 defa özgürlik baş kaldırısı yaptılar. İnönü ve Bayar şsyh Saidide, Dersimlileride bonbalattı ve masun Kürt halkına katliam yapıldı. Hatta dersim katliamını Erdoğan bile kabul etti. Eski dış işleri bakanı İhsan Sabri Çağlayangil bana şahsen Dersimdeki haksız katliamı anlattı.

Menderesin sağ kolu Samet Oğluda bana şahsen şu itirafta bulundu. ‘’ İktidara geldiğimizde geneykurmayda Favzi Çakmağğın şu talimatını gördik. Fıratın doğusuna okul, hastane, fabrika, yol yapmayın. Bunların cahilleri ile başaçıkamazken eğitimlileri ile hiç baş edemeyiz.’’. Maalesef benim ailemin aşireti olan RIŞVANlılarda işbirlikçi oldular. Haci Badir Ağa Antebin kurtuluşu için 500 Kürt suvarisi ile Fransızlara karşı savaşmış.

Hatta şarapnel yarası almıştı. Atatürk onu meclise çaşırdı. Diğer taraftan damadı Şükrü ğayı Diyarbakırdaki istiklal mahkemesinde idam ettirdi. Kardeşi Zeynel beyde mahkemede idam karaı n ifasını beklerken. Halam Fatma hatun amcam Ali Turanlıya ( Sonra Kahta belediye başkanlığı ve Adıyaman mebusluğu yapmıştı). Haci Bedir Ağaya bir telegraf dikte ettirdi. ( Annemizi kaybettik şimdi diyarbakırda babamızda idam edilecek) Ağa bu telgrafı Atatürke gösterir ve Atatürk dedemi affettirir.

Gerçi daha sonraları İsmet paşa iki defa daha sürgüne gönderip bütün mülklerini ellerinden alır. Ağa kardeşinin Mersinde hapiste kalmasına çok üzülür ve Kalp sektesinden 1028 de vefat eder. Atatürk’ün diğer affedilemez hatasıda, yabancı basının Aatatürke yakıştıramadığı Fikriyenin intiharını önlememsi ve Fethiyeyide mahkemesiz ‘’Üçten dokuz deyip’’ boşaması karga tulumba her ikisinede kadınlara verdiğ kıymeti unutup sokağa attırmasıdır. O iki sevgilisinede daha insancıl yaşam hakkı tanıyabilirdi.

1924 anayasasıdır bugün PKK nın doğuşuna sebep. İşte AB ülkeleri mahlkeme kararlarıile PKK yı terörist değil istiklal savaşcısı kabul ediyorlar. USA YPG ye binlerce silah hediye ediyor. Bu gün mecliste alınacak karar tarihe yüz kararsı olarak geçecek. Atatürk’ü bile anlamayan bir AK p güruhu var . üzülerek söylüyorum ki soysuz Kürt mebuslarıda Erdoğanı destekliyor. İşin doğrusu referandumu desteklayip, m,sakı milliyi kabullenip sonrada AB de olduğu gibi hudutları kaldırıp birlikte yaşamayı temin etmeleridir.

Bir taraftan kardeşimsiniz deyin diğer taraftan acemlarla ( İlk Kürt devleti Muhammed Gaziyi Tahranda idam etmişlerdi.) Saddam halepçede on binlerce Kürde Napalm bonbası yağdırmıi. Katliam yapmıştı. ESAD Rojavadaki Kürt halkına Hüvviyet bile vermemişti. Şimdi Barzaniye diyorlarki sizin insan haklarınız yok. Şiz orta doğuda Acem, Arap , türk ikinci sınıf insan olmak, dilinizi dahi öğrenmek yasak. Bu ne utanç verici bir Haldir. Bunlar tarihten ne korkuyorlar, nede utanıyorlar.

Günün birinde USA nın iki yüzlülüğüne rağmen dörde bölük esir Kürt halkları olacaklarına tek, bayrak, tek dil, tek Vtan (Kürdistan), tek millet olacaklardır. Bu gelecek tarihi gelişimin tabii seyridir. Bakalım kimler bugünkü kara lekede israrlıolacaklardır.

Dr.İsmet Turanlı
dr_ismetturanli@mynet.com
Köln

Bu haberin geldigi yer: KURDISTANA BAKUR-BIJI KURDISTAN
http://www.kurdistana-bakur.com

Bu haber icin adres:
http://www.kurdistana-bakur.com/modules.php?name=News&file=article&sid=9461