Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (13) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Referanduma Dönmüş bir Mahalli Seçim ve Sonrası Üzerine   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (11) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Güçlü:İnfazên PKKê, metodeke siyaseta dewletê ya tunekirina kurdan e   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (07) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Siyaset


01)Rus uzman: Kürt hareketinde birlik yok-09..06.2018
Rus uzman Yuriy Zinin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’de Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin başlıca konularından biri olan Menbic’teki YPG varlığı ile ilgili değerlendirmede bulundu, Kürtlerin talihsizliğinin, aralarında birlik olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Sputnik'e konuşan Moskova Devlet Dışişleri Üniversitesi (MGIMO) araştırma görevlisi ve Şarkiyat uzmanı Yuriy Zinin, ABD ile Tükiye'nin mutabakat sağlaması durumunda Kürtlerin nasıl bir tutum sergileyebileceklerini değerlendirdi.

Zinin, "Amerikalıların kendi hedefleri var, çıkarları bakımından ABD'ye yakın olan bir müttefik güce sahip olmak istiyorlar ve bu durum her zaman Türkiye'nin çıkarlarıyla örtüşmüyor. Kürtlere gelince, Kürt hareketinde birlik yok. Bu belli ölçüde bir talihsizlik" diye konuştu.

Kürt birliklerinin ABD ile Türkiye arasındaki ihtilaftan kazançlı çıkmaya çalıştıklarını vurgulayan Zinin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürtler onlarca yıldır çok çeşitli dış güçlerden destek almaya çalışıyor. Durumları anlaşılır türden.

Doğrudan dış dünya ile irtibata geçecekleri dış sınırları yok.

Bu nedenle çeşitli tarafların arasındaki her türlü anlaşmazlığı kullanıyorlar.

Görüldüğü üzere Türkiye ile ABD arasında belli bir takım farklılıklar, yaklaşımlar oluşuyor. Amerikalılar, Kürtleri uzaktan yaslanabilecekleri belli bir güç olarak görüyor. ABD'liler her zamanki gibi davranıyorlar, kendi çıkarları doğrultusunda belli milliyetleri destekliyorlar.

Kürtler, ABD ile Türkiye arasındaki çelişki anını, bu durumda daha kazançlı çıkmaya çalışmak için kullanıyorlar. Buradaki durum muhtemelen Kürtlerin kendilerini ortak birleşik bir güç olarak temsil edebilecek birlik biçimini bulana kadar çok anlaşılmaz olarak kalmaya devam edecek.

Ve o zaman hiçbir ülke, kendi çıkarları doğrultusunda onlara yaklaşamazdı."

02) Altan Tan: Ak Parti Kürtleri komple attı, HDP ise devrimcilik oynuyor -09.06.2018

HDP’den istifa ederek Saadet Partisi’nden (SP) milletvekili adayı olan Altan Tan, “Kürtlerin AKP’de, dindar muhafazakar Kürtlerin ise HDP’de siyaset yapma şansı kalmadı” dedi.

Sputnik’ten Elif Sudagezer’in haberine göre 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’nden İstanbul 3’üncü bölge 1’inci sıra adayı olan Tan, kendi bölgesinde HDP adaylarının ‘Marksist, sosyalist ve Alevi kökenden gelen ve dindar Kürt kitlesinin dışındaki adaylar’ olduğunu belirterek, “1.5 milyon Kürdün yaşadığı bölgede liste başına bunları koyamazsın” dedi.

‘AKP Kürtleri komple temizleyip atmış’

AKP’de de durumun farklı olmadığını kaydeden SP adayı, AKP’nin geçen seçimde 16 vekil çıkardığı İstanbul 3’üncü bölgesinde 17’nci sıraya kadar Kürt aday bulunmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “AKP Kürtleri komple temizleyip atmış. HDP de dindar muhafazakar Kürtleri temsil etmiyor. AKP’nin MHP ile ittifak kurması ve (Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan’ın insanı gaflet içinde bırakacak şekilde bozkurt işareti yapması… Dolayısıyla bir tarafta Kürt siyaseti tamamen askeri, polisiye tedbir üzerine, vaatler bile barındırmayan taraf haline geldi. Kürtlerin bugün AKP’de, dindar muhafazakar Kürtlerin ise HDP’de siyaset yapma şansı kalmadı.”

‘Saadet Partisi şiddete karşı seküler Kürtlerin de temsilcisi’

CHP ve İYİ Parti’yle birlikte ‘millet ittifakı’nı kuran Saadet Partisi’nin ‘devlet ve PKK, HDP ve AK Parti arasında sıkışan Kürtlerin durumunu düşündüğünü’ ifade eden Tan şöyle devam etti: “Bu tarafların politikaları birbirini besliyor. Tam da bu noktada Saadet Partisi üçüncü bir yol sunuyor. Şiddete, savaşa karşı, demokrat hak savuncusu yolu çiziyor. Sadece dindar olanlarından değil orta sınıf Kürtlerden de Saadet Partisi’ne oy geleceğini düşünüyorum. Saadet Partisi’nin şiddete karşı seküler Kürtlerin de temsilcisi olduğumu düşünüyorum.”

‘Kürtlerin ezici çoğunluğu muhafazakar’

Tan HDP’den ayrılıp SP’ye geçişini ise şöyle savundu: “Biz Kürtler, Türkiye’de demokratikleşme süreciyle Kürt sorununun çözümü için orada (HDP) siyaset yaptık. 2011’de Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adı altında bir blok kurduk, PKK’lı, sosyalist, Marksist olmayan birçok insan bu ittifakın içine girdi. Ama bir müddet sonra, PKK’nın egemen siyaseti bu partilerin üzerine çöküp partileri kendi bildiği yöne doğru götürmeye başladı. Dün İslamcıların yaptığını bugün Marksist, sol gruplar yapıyor. Devrimcilik oynuyorlar. Şu an Kürtlerin ezici çoğunluğunu dindar, muhafazakar ve geleneksel olanlar oluşturuyor. Bunun Marksizmle veya sosyalizmle ilgisi yok. Bunları Kürtlerin sırtına bindirmiş durumda.”

03) Salih Müslim: Menbic'i savunacak gücümüz var -09.06.2018

PYD Eski Eş Başkanı Salih Müslim, Almanya Haber Ajansı’na (DPA) verdiği röportajda, ABD ile olan işbirliği ilişkilerinin sonsuza kadar devam etmeyebileceğini söyledi. “Kürtlerin Suriye’de kurduğu ittifaklar çıkar odaklıdır. Bu yüzden Suriye rejimi dahil herkese ittifak kapımız açık” dedi. Menbic konusuna da değinin Müslim, “ABD ve Türkiye şu an ittifak

halinde buna rağmen Menbic’i savunacak gücümüz var” dedi Türkiye ve ABD arasında varılan Menbic anlaşmasına dair yorum yapan Müslim, şunları söyledi;

“Hiç kimsenin kölesi ya da hizmetçisi değiliz”

“İşlerin farklı olmasını isterdik. Ancak olan oldu. Nihayetinde biz ABD’nin kararlarına mahkum değiliz. Amerikalılar kendi çıkarlarına göre kararlar veriyor. Aynı şekilde bizim de çıkarlarımız gereği ittifaklarımız var. Hiç kimsenin kölesi ya da hizmetçisi değiliz, kendi politikalarımız var. Amerikalılarla çıkarlarımız örtüşürse onlarla devam ederiz. Ruslarla çıkarlarımız örtüşürse onlarla ittifak kurarız. Hatta rejimle bile çıkarlarımız örtüşürse ittifak kurabiliriz”

“Menbic’i savunacak gücümüz var”

Röportajında, Menbic’te bundan sonra izleyecekleri yol haritası hakkında açıklamalarda bulunan Müslim, “Daha önce Efrin’de bir komplo sahnelenerek, Doğu Guta’dan silahlı grupların tahliye edilmesi konusunda Efrin, Türkiye’ye teslim edildi ve burada meydana gelen katliamlara göz yumuldu. Şimdi de ABD ve Türkiye Menbic için ittifaka varmış durumda. Ancak Menbic’de kararları veren askeri ve sivil iki meclisimiz var. Bu meclislerimizin Menbic’i savunma gücü var” şeklinde konuştu.

Müslim, ABD’nin yönelimlerinin Kürt liderleri ABD ile olan ittifakını bozmaya yöneltme ihtimali üzerine de değerlendirme yaptığı röportajında, ABD ile olan ittifaklarının DEAŞ terör örgütüne karşıtlık üzerine kurulduğuna ve ebedi olmadığına dikkat çekti.

Salih Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü;

“ABD, savaşçılarımızın kanlarıyla kazandığımız bölgelerden, Türkiye’den bazı çıkarlar elde etmek için taviz veriyor. Belki de Suriye’deki başka bölgeler karşılığında. Bu, Efrin’de olduğu gibi bize yapılmış büyük bir zulümdür. Ama oradaki direnişimiz sürüyor. Her şey mümkün. İttifaklarımız yalnızca bir ülkeyle sınırlı kalmayacak.”

“Herkes nasıl çıkarlarını düşünüyorsa biz de öyle düşüneceğiz”

Esad rejiminin Kürtleri diyalog ya da savaş seçenekleri arasında bırakması halinde ne yapacaklarına dair soruyu cevaplandıran Müslim, “Böyle bir şey olmayacaktır. Kapılarımız herkes ile diyaloğa her zaman açıktır. Esed’in sözlerini değiştirdiğini gördük. Bundan iki ay önce bizi terörist olarak niteliyordu şimdi ise bizimle diyalogdan bahsediyor. Bu bir ilerlemedir. Herkes nasıl çıkarlarını düşünüyorsa biz de öyle düşüneceğiz” şeklinde konuştu.

Müslim, Kürtlerin Esad rejimi ile diyalog kurması halinde Federalizm’den vazgeçme ihtimali olup olmadığına dair sorulan soruyu ise şöyle cevapladı;

“Diyalog ön şartsız olacaktır. Biz, Suriye’den uzak olmayı istemiyoruz, demokratik bir Suriye istiyoruz. İsimlendirmeler önemli değildir. Bize ve ülkemizin bütün kesimlerine demokratik haklarımızı sağlayan neyse onu istiyoruz. Diyalog, görüşmelerin sonunda herkesin haklarının garanti altına alınacağı bir toplumsal sözleşme imzalanacak.”

Bir kaç gün önce Şam yönetimine yakın bir muhalif heyetin Kamışlı kentine ‘Gözlem ziyareti’ denebilecek bir ziyaret gerçekleştirdiğini ifade eden Müslim, “Heyet üyelerini uzun zamandır tanıyoruz. Qamışlo’ya gelip Arap-Kürt bütün gruplarla toplantı gerçekleştirdiler” dedi.

04) ABD'den DSG'ye yeni des -09.06.2018

ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında YPG'nin Öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 tırla ağır silah ve zırhlı Hummer araçları gönderdi. ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4800 tırla ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.

ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında DSG'ye ağır silah ile zırhlı araç göndermeye devam ediyor. ABD son 4 gündür her gün silah ve araç yardımında bulunuyor.

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan bir DSG yetkilisi ABD'nin Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bu sabah kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek şöyle konuştu:

"ABD Deyr ez Zor'da askeri varlığını artırıyor. ABD'nin Deyr ez Zor'da 3 askeri üssü de bulunuyor. Kendi üslerinde askeri varlığını artırıyor. ABD, Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bize 250 tırla zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. Pikap araçlar da gönderdi. Son 4 gündür silahlar hergün geliyor. Çünkü ihtiyaç var. Deyr ez Zor doğusunda IŞİD'e yönelik operasyonumuz devam ediyor. Silahlar ve zırhlı araçlar Kürdistan bölgesinden karayoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da tırlarla Deyr ez Zor doğusuna bırakıldı".

ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4800 tırla DSG'ye ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.

05) Putin'den Kürdistan ve Suriye mesajı -09.06.2018

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki projelerimiz meşru olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Suriye'de uzun vadeli askeri bir altyapı inşa etmediklerini belirterek, gerektiği taktirde güçlerinin bu ülkeden hızlıca çekilebileceğini söyledi.

Ülkesinde televizyonlardan canlı yayınlanan “Direkt Hat” programında halkın sorularını yanıtlayan Vladimir Putin Kürdistan Bölgesi ve Suriye konularında da önemli mesajlar verdi.

Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi ile Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini desteklediklerini belirterek, “Gelecekte de Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki projelerimiz de olumlu sonuçlanacaktır” diye konuştu. Putin, “Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki projelerimiz meşrudur. Söz konusu projelerimizin amacı da iç rekabete dayalı değildir” dedi.

Rus Başkan ayrıca, “Kürt halkının haklarını koruma adına yaptıkları girişimleri de önemli bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonların, askeri güçlerini test edip eğitmesi için bir fırsat olduğunu söyleyen Putin, bu operasyonların “önemli ve asil bir görev olduğunu” söyleyerek militanlar ile Rusya'ya sızmalarından önce Suriye'de mücadele etmenin daha iyi olduğunu dile getirdi.

Suriye'de, askeri güçlerinin dahil olduğu büyük operasyonların artık düzenlenmediğine işaret eden Putin, “Çünkü buna gerek kalmadı. Rus askeri güçleri, Rusya'nın çıkarlarına olduğu sürece Suriye'de kalacak” ifadelerini kullandı.

Suriye'de uzun vadeli askeri bir altyapı inşa etmediklerini belirten Putin, gerektiği taktirde güçlerinin bu ülkeden hızlıca ayrılabileceğini kaydetti.

Putin ayrıca, bu yılın Mart ayında parlamenterlere yönelik konuşmasında yaptığı gibi, yakında da Rusya'da geliştirilmekte olan yeni ultra-modern silahların duyurusunu yapacağını açıkladı.

Rus lider Putin'le 2001'den beri her sene düzenlenen Direkt Hat programı için bu yıl çağrı merkezlerine neredeyse 2 milyon soru ulaştığı belirtildi. Bu yılki programda, iç politika, ekonomi ve sosyal sorunlarla ilgili soruların çoğunlukta olması dikkat çekti.

06) KDP ve YNK: Kararı reddediyoruz! -09.06.2018

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Kürdistan’da yapılan özel oylamanın iptali kararını reddetiklerini bildirdi.

KDP ve YNK politbüroları bugün Erbil’de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, şöyle denildi:

“Bağdat’ta Kürdistani tarafların birliğini vurguluyoruz. KDP ve YNK, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan özel oylamanın iptali kararını reddetmektedir. Irak Parlamentosu’nun kararını infial olarak görüyoruz çünkü peşmergenin oy kullanma hakkı elinden alınmıştır.”

Toplantıda Irak’ta seçim sonrası sürecin ele alındı, iki parti, Kürtler’in Bağdat’taki birliğinin önemine vurgu yaptı.

Irak ve Kürdistan’da güvenlik güçleri, bazı kamu çalışanları ve yurtdışındaki seçmenler 10 Mayıs’ta oy kullanmıştı (özel oylama). Halk ise 12 Mayıs’ta sandık başına gitmişti.

Bağdat tarafından Kürdistan’daki özel oylamanın iptaline tepki gösterilen açıklamada, anayasada her vatandaşın oy kullanma hakkının olduğu, bu hakkın gaspedilemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, peşmergenin IŞİD’le mücadelede gösterdiği kahramanlığa karşın oy kullanma hakkının Irak Parlamentosu tarafından elinden alınması “infial” olarak nitelendi.

Toplantıda ayrıca, Kürdistan’daki iç durum ile Irak ve bölgedeki bazı konuların da ele alındığı kaydedildi.

Parlamentonun Kararı

Irak Parlamentosu, dün seçim sonuçlarıyla ilgili özel bir oturum gerçekleştirmek üzere toplanmış ve tüm illerde 12 Mayıs’ta kullanılan oyların elle yeniden sayılmasına karar vermişti.

Parlamento, Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun çalışmaları için 9 hakimi görevlendirirken, komisyonun mevcut yetkililerinin tümünü görevden almıştı.

Seçime Hile Karıştı

Irak'ta yapılan genel seçimlere şaibe iddiaları damga vurmuştu. Kerkük'teki Türkmenler başta olmak üzere Kürdistan’daki 6 siyasi parti, seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına büyük tepki gösterip oylarının çalındığını iddia etmişti.

Kürt siyasi partiler seçimin tekrarını talep ederken, Türkmenler ise oyların elle sayılmasını istemişti. Eski başbakanlardan, Vatanniye Koalisyonu lideri İyad Allavi de seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek tekrarını isteyen tarafta yer almıştı.

Parlamento, daha önce yurtdışındaki tüm seçim sonuçları başta olmak üzere Musul, Anbar, Salahaddin ve Diyala'daki iç göçmen kamplarındaki oyların iptal edilmesi kararı almıştı.

Seçimlerde Mukteda es-Sadr'ın öncülüğündeki Sairun Koalisyonu 54 sandalye elde ederek birinci olmuştu. Sadr'ı, Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 47, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Zafer Koalisyonu ise 42 sandalye ile takip etmişti.

Ülkede yeni bir hükümet kurulması için hem Bağdat hem de Erbil'de siyasi partiler arasında görüşme trafiği devam ediyor, ancak henüz hükümetin kurulması için siyasi partiler arasında bir anlaşmaya varılmadı.

KDP ise, parti olarak Kürdistan’da birinci, Irak genelinde 4’üncü olmuştu. K24

07) Kürt ailelerine yardım desteği -09.06.2018

Barzani Yardım Vakfı ve Kuveyt Kızılayı’nın yürüttüğü bir proje kapsamında Erbil’deki 800 ihtiyaç sahibi ve Kerküklü göçmen aileye yardım verildiği belirtildi.[AW1]

Bugün Barzani Yardım Vakfı ve Kuveyt Kızılayı’nın desteği ile yardım projesi hayata geçirildi. Fransua Heriri futbol meydanında yiyecek paketleri ve temizlik malzemeleri fakir, ihtiyaç sahibi ve Kerküklü göçmen aileye verildi. Projenin birinci aşamasında 800 ailenin bu yardımdan faydalandıkları belirtildi.

Barzani Yardım Vakfı yardım bölümü sorumlusunun verdiği bilgilere göre, söz konusu projenin önümüzdeki hafta pazartesi gününe kadar devam edeceği ifade edildi.

Diğer yandan proje bağlamında 2500 ihtiyaç sahibi ve Kerküklü göçmen ailenin, verilen yardımlardan faydalanacağı belirtildi.

08) Zebari net konuştu: Parlamento karar alamaz! -09.06.2018

PDK Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Irak parlamentosunun görev süresinin dolduğunu bu yüzden yasa tasarısı onaylama yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Irak eski Maliye Bakanı ve PDK Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, kişisel Facebook hesabından Irak Parlamentosu’nun seçim sonuçlarına ilişkin aldığı kararı eleştirdi. Zebari, hükümet ve parlamentonun birçok konuda anayasanın maddelerini ihlal ettiğini dile getirdi.

PDK’li Hoşyar Zebari seçimlerin yapıldığını parlamentonun görev süresini doldurduğu için yasa tekliflerini onaylama yetkisinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Zebari dün toplanarak bir dizi karar alan parlamentoyu eleştirerek anayasaya aykırı davrandığını söyledi. Zebari dün oturum gerçekleştiren parlamentonun hükümet kurulmaksızın yasa çıkaramayacağını ifade etti.

Zebari ayrıca Irak seçimlerine ilişkin parlamentonun hakem rolü oynadığını ve kaybeden üyeler tarafından sözkonusu kararın alındığını belirtti.

PDK Politbüro üyesi Zebari, ayrıca Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'nun parlamentoya bağlı olmadığını, bu yüzden parlamento tarafından görevden alınarak yerine yargı mensuplarını atayamayacağını kaydetti.

Irak'ta yapılan genel seçimlere şaibe iddiaları damga vurmuştu. Kerkük'teki Türkmenler başta olmak üzere Kürdistan’daki 6 siyasi parti, seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına büyük tepki gösterip oylarının çalındığını iddia etmişti.

Parlamento, daha önce yurtdışındaki tüm seçim sonuçları başta olmak üzere Musul, Anbar, Salahaddin ve Diyala'daki iç göçmen kamplarındaki oyların iptal edilmesi kararı almıştı. Dün 175 parlamenter ile yeniden toplanan parlamento Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'nu görevden aldığını ve oyların hepsinin elle sayılmasını kararlaştırmıştı.

Seçimlerde Mukteda es-Sadr'ın öncülüğündeki Sairun Koalisyonu 54 sandalye elde ederek birinci olmuştu. Sadr'ı, Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 47, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Zafer Koalisyonu ise 42 sandalye ile takip etmişti.

BasNews

09) Salih Müslim: Türkiye’ye teslim edilmesi büyük bir zulümdür -09.06.2018

PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, ABD’nin Menbic’i Türkiye’ye teslim etmesinin büyük bir zulüm olduğunu söyledi.

Alman basınına konuşan PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, “Amerika’nın kendi çıkarları için bizim savaşçılarımızın kanlarıyla özgürleştirdiği bölgeleri Türkiye’ye teslim etmesi büyük bir zulümdür” dedi.

ABD ile ilişkilerinin sonsuz olmadığını kaydeden Müslim, bu ilişkinin her an değişebileceğini belirtti.

Herkesin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğinin altını çizen Müslim, “Biz de ABD, Rusya veya Suriye rejimiyle olan ilişkilerimizde kendi çıkarlarımıza göre hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

PYD ile Suriye rejimi arasında müzakerelerin başlaması ihtimalini de değerlendiren Müslim, “Suriye rejimi ile şartsız müzakerelere hazırız. Bizim için isim önemli değil, önemli olan Suriye’deki tüm oluşumların haklarının tanınmasıdır. Bunun için çalışacağız” diye konuştu.

Ne Olmuştu?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Washington’da, Menbic konusundaki yol haritasında uzlaşmışlardı.

Çavuşoğlu, "İki Bakan, Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştır" demişti.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, "Münbiç modeli tamamlandıktan sonra bunu diğer alanlara da taşıyacağız. YPG'nin işgal ettiği diğer alanlara da taşıyacağız. Mutabakatımızda bu da var" ifadelerini kullanmıştı.

10) ABD: Menbic konusu şartlara bağlı -09.06.2018

ABD ile Türkiye Dışişleri Bakanları Menbic konusundan anlaşmaya varmasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’den konuyla ilgili değerlendirme geldi. Nauert, “ABD ile Türkiye’nin Dışişleri Bakanlarının üzerinde durduğu Menbic anlaşması şartlara bağlı” ifadesini kullandı.

Basın toplantısında soruları yanıytlayan Heather Nauert, Ankara ile Washington arasında görüşülen Menbic konusunu değinerek değerlendirmede bulundu.

Açıklamasında iki ülke arasındaki ilişkilere değinen Nauert, ABD ile Türkiye Dışişleri Bakanları’nın genel bir yol haritası üzerinde durduklarını ifade etti.

Menbic konusunun daha çok şartlara bağlı olduğunun altını çizen Nauert, basına verdiği açıklamasında, “Zaman içinde savaş meydanındaki duruma göre yol haritasında değişiklikler olmalı.

Bu ciddi müzakerelerin başlangıcıdır ve devam edecektir.

Dışişleri Bakanları arasında ya da personeller düzeyinde müzakereler devam edecek. Barış ve istikrar istiyoruz. Bu iki tarafın da bağlı olduğu bir şey” şeklinde konuştu.

Nauert, NATO müttefiki olan Türkiye ile bu konuda yorulmaksızın çalıştıklarını dile getirererek, bölge için büyük bir barış ve istikrar beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 4 Haziran’da ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo'nun davetiyle gittiği Washington'da “Menbic’de yol haritasını ele alarak onayladıklarını” açıklamıştı. Çavuşoğlu, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, "YPG Münbiç'ten çekilirken silahlar alınacak. Çekilme süreci bittiğinde silahlar da alınmış olacak" demişti. Çavuşoğlu, çekilmenin 6 aydan daha kısa bir sürede gerçekleşeceğini ifade etmişti. ABD ve Türkiye Dışişleri Bakanları anlaşmanın detayları hakkında bir bilgilendirme yapmadı.

11) Kasım Süleymani: Yeni hükümet İran'a yakın olacak -09.06.2018

12) -09.06.2018

İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Yeni kurulacak hükümetin İran’a yakın olacağını iddia etti.

İran’ın güneyindeki Kirman şehrinde Kadir Gecesi merasimine katılan Kasım Süleymani, Lübnan ve Irak’taki seçim sonuçlarını değerlendirdi.

‘Hizbullah’ın güçlenmesi, İran’ın güçlenmesi demektir’

Merasimde konuşan Süleymani, “Şimdiye kadar Hizbullah özgür bir hareketti ama seçimden sonra özgür bir devlet oldu. Hizbullah’ın Lübnan’dan güçlenmesi, İran’ın güçlenmesi demektir” dedi.

Süleymani, Irak’ta kurulacak olan hükümetin de İran’a yakın olacağı ve bunun da bölgede İran için yeni bir başarı olduğunu söyledi.

İran’da ‘Sipah-ı Pasdaran’ ya da sadece ‘Sipah’ adıyla bilinen Devrim Muhafızları, ülkenin balistik füze programını da yürüten birim olarak biliniyor.İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, İran’ın son yıllardaki en etkin isimlerinden biri olarak anılıyor. Adı Suriye’deki iç savaşta sıkça duyuldu. Son olarak Irak merkezi hükümetinin Kerkük’e düzenlediği operasyonda da ismi geçiyordu.

13) Piar Araştırma'dan HDP İddiası -09.06.2018

Piar Araştırma şirketi 24 Haziran erken seçimi için son anket sonuçlarını yayınladı.

Araştırmada en dikkat çekici sonucu Millet ittifakının oy oranlarının Cumhur ittifakından fazla olması, buna bağlı olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oy kaybı ile Cumhur ittifakının oy kaybı paralel olarak ilerlemesi olarak görülüyor. Anketin bir diğer dikkat çeken sonucu ise her iki ittifakında dışında olan HDP’nin baraj sorunu yaşamaması.

Piar'ın anketine göre bu pazar günü seçim yapılsa, AKP yüzde 34.8, MHP yüzde 7.3, CHP yüzde 23.4, İyi Parti yüzde 17.2, HDP yüzde 14.1, ve SP ise yüzde 2.5 oranında görülüyor.

Karasız seçmenlerin de dağıtılmış olduğu bu sonuçlara göre HDP de yüzde 10’luk seçim barajının üstünde yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=oURdiMgLEFU&feature=youtu.be

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01)-09..06.2018

02) -09.06.2018

AFRİN - VİDEO / https://www.youtube.com/watch?v=fWynQmT0wUk
https://www.youtube.com/watch?v=6oJwuVLKjAM
OSMAN ÖCALAN. VIDEO / https://www.youtube.com/watch?v=FCsYHbREbTs
Erzurum Müftüsü Afrin İçin istifa etti / https://www.youtube.com/watch?v=uc1hOeR1bqI
Am 30.01.2018 veröffentlicht
erzurum müftüsü afrine yapılan saldırıdan dolayı görevinden istifa etti

Ek.Tarihi Sun Jun 10, 2018 6:31 pm Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Siyaset
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Siyaset:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution