Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (13) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Referanduma Dönmüş bir Mahalli Seçim ve Sonrası Üzerine   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (11) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Güçlü:İnfazên PKKê, metodeke siyaseta dewletê ya tunekirina kurdan e   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (07) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 



Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Medya


Mim Yavuz Binbay:SLOGAN, HAMASET VE KARŞITLIK SİYASETMİDİR?-05..06.2018
Tüm partiler seçim beyannamelerini açıkladılar. Daha doğrusu tüm partiler döneme uygun bir iki yeni ek sloganla yıllardır malumun, sorunlara çözüm üretmek bir yana gerçek sorunları tanımlamaktan bile uzak siyasetsizliğin dibinde olduklarının tekrarını deklere ettiler.

Özellikle kendini muhalefet olarak adlandıran kesimin açıklamalarına ve beyannamelerine bakıldığında 1960’lı 70’li yılların kasaba politikacıları olarak adlandırılan tiplemelerin nutuklarını andıracak, karşılığı olmayan bol keseden-boş vaatler ve karşıtlık dışında ülkenin gündemini ve sorunlarına çözüm üretmeyi hedefleyen tek somut proje yok!

Yönetimin genel görevleri arasında yer alan ve zaten var olması gereken temel ilkeleri lütufmuşçasına uygulayacaklarını veya tesis edeceklerini siyaset olarak adlandırdıkları sloganları ve açıklamalarının temeli olarak sunmaktadırlar. Bu halkın aklıyla dalga geçmekten öte siyasi aymazlıktır, Zübükzadeliktir!

Muhalif olmanın temel prensibi, döneme uygun ilerici, yapıcı ve dönüştürücü fikirler üretebilmektir. Muhalifler her dönemde o dönemin dönüştürücü dinamikleri olmalıdır.

Siyasetin genel anlamda kabul gören tanımı ve rolü, bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir. Oysa oluşturulan seçim atmosferi tam aksini yansıtmaktadır. Ülkeyi yönetmeye aday partiler tam bir düşmanlık algısıyla uzlaşmazlığı körüklemektedir. Uzlaşmazlık temelde halkın refahını, istikrarını ve temel haklarını zedelemektedir. Böylesi bir hedefi olanları, sorunlara çözüm önerip üretemeyen partileri halk neden desteklesin? Kendileri uzlaşamayan partiler sorunlara nasıl ve kiminle çözüm üretsin? En önemlisi halka nasıl güven versin?

Siyasette haklılık yoktur, başarı ve başarısızlık vardır. Çünkü siyaset sorunlara çözüm bulma ve uygulama yöntemleridir. Yöntemde haklılık olmaz, uygulanan yöntem sorunu çözüyorsa başarıdır tersi ise başarısızlıktır.

Açıklamalarda bol bol hak, hukuk, adalet, demokrasi vaatleri var. Bu terimler birer seçim projesi veya vaadi olamaz. Eğer bu temel prensipler bu güne kadar tesis edilememişse bu ayırımsız tüm siyaset kurumunun başarısızlığıdır, ayıbıdır, yetersizliğidir.

Hele hele evlere şenlik vaat ise rakiplerine karşı “zafer” kazanma vaadidir. Bu halka bir vaat değil partilerin yeterli ve yetersizlikleri, başarı ve başarısızlıklarına bağlı olarak iktidar olup olamama sorunudur. Bunu halka bir vaat diye sunmak ya kendini bilmezlik, ya profesyonel manipülatörlük veya siyasi aymazlıktır.

İttifaklar konusunda ise ilkesizliğin temel prensip olarak alındığı gözlenmektedir! Her konuda zıt duran partiler hiçbir makul gerekçe sunmadan al tespihi ver külahı misali ittifak kurduklarını açıkladılar. Tüm bunların ışığında sizlere oy vermemesi için birçok makul sebep varken, halk size niye ve hangi gerekçeyle oy versin?

Hamaset nutuklarıyla bir ay boyunca kamuoyunu meşgul edecek tüm partilere soruyorum;

Seçim beyannamelerinizde kerhen dahi olsa yer almayan ancak Türkiye’nin kuruluşundan beri demokrasisinin, ekonomik-sosyal gelişiminin, demokrasinin en temel sorunlardan biri olan etnik sorunları nasıl tanımlıyorsunuz? Çözümü konusunda ne düşünüyorsunuz?

Etnik sorun mağduru, etnik-kültürel siyasal sorunlarına 100 yıldır çözüm bekleyen Kürt-Arap-Çerkez-Ermeni-Süryani vd. Sorunlarının makul çözümleri konusunda 100 yıldır çözüm üretmek bir yana tanımlamaktan dahi kaçınan partilere neden oy versin?

Küresel güçlerin devletleri istikrarsızlaştırmayı, haritadan silmeyi hatta zaten başlattığı ekonomik savaşın yanı sıra askeri bir dünya savaşını hedefleyen kaos planlarına karşı duruşunuz ne? Selam mı duracaksınız yoksa karşı proje mi geliştireceksiniz? Varsa karşı projeniz nedir?

Küresel güçlerin kaos politikaları sonucunda Türkiye’nin, Irak-Suriye-Yemen-Libya-Afganistan vd. gibi iç savaşa veya 90’li yılların ekonomik-sosyal ve güvenlik kargaşası konumuna düşmemesi için politikalarınız nedir?

Ben gelirsem her şey düzelir veya ben filan şeyi sembolize ediyorum yaklaşımı doğru ve halka güven veren bir yaklaşım değildir, olmamalıdır.

Özellikle kendini muhalefet olarak adlandıranlar karşıtlığın, statükoculuğun muhaliflik olmadığını, alternatif siyasi proje ve programlar üretmek gerektiğini kavramalıdır.

Sadece SLOGAN VE KARŞITLIK temelinde yürütülen siyaset, siyaset değildir. Hele hele muhaliflik hiç değildir.

Sandık başına gidecek halk, taleplerini ve siyasi partilerin yaklaşımlarını objektif olarak sorgulamalı, analiz etmeli ve kararını objektif olarak vermelidir. Yoksa yüz yıldır ötelenerek devam eden sorunlarımız katmerleşerek yüz yıl daha devam eder.

Mim Yavuz Binbay
araskem@gmail.com

Ek.Tarihi Tue Jun 05, 2018 7:31 pm Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder





Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution