Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   İbrahîm Güçlü:Analîzek di derbarê neteweya kurd û meha Adarê de (2)   KOMKAR BERLIN / PRESSEERKLÄRUNG:NEWROZ 2019 – Für ein menschenwürdiges Leben in   Dr. Sosyolog, İsmail Beşikçi:Başur’da Siyaset   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (11) BÎJI KURDISTAN   Zeynel Abidin Han:Zeradeşt: ''Bajarê ku li dilsozên xwe zulim dike, hildiweşe   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Kutbettin Özer:DOST, DOSTLUK, SİSTEM ve GÜVEN-LİK   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   GÜNCEL ON (10) TANE HABER, YAŞASIN KÜRDİSTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

 
Medya


01)ABD Dışişleri Bakanlığı’na Kürt konusunda uzman isim atandı-27..05.2018
Kürt meselesi ve Ortadoğu uzmanı Denis Natali, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcılığı’na atandı

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin idari makamlarına alanlarında uzman akademisyenleri görevlendirdi.

Açıklamada, Trump tarafından ataması yapılanlar arasında Kürdistan Bölgesi’nde 2005-2010 yılları arasında akademisyen olaran çalışan Denis Natali’de yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcılığı’na atanan Denis Natali, akademisyenliğinin yanı sıra, ABD Ulusal Strateji ve Araştırma Enstitüsü direktörü olarak görev yapıyor.

Denis Natali’nin Türkiye’ye giriş yasağı bulunuyor.

Ortadoğu’da Kürt sorununa ilişkin çalışmaları bulunan Natali, 2005-2010 yılları arasında Kürdistan Bölgesi’ndeki farklı üniversitelerde uluslararası ilişkiler bölümünde akademisyenlik yaptı.

Denis Natali, İngilizce, Fransızca, Kürtçe ve Farsça biliyor.

02) DOĞU PERİNÇEK: KÜRT SORUNU SİLAHLA ÇÖZÜLÜR -27.05.2018

Vatan Partisi Genel Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Doğu Perinçek’in seçim vaadi, OHAL’i devam ettirmek ve Kürt sorununu silahla çözmek.

Vatan Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek , Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül ve Ankara bürosu Haber Müdürü Ayşe Sayın’la görüştü.

Perinçek röportajından öne çıkanlar şöyle:

Seçilirseniz ilk yapacağınız icraat nedir?

Türkiye’nin düğümlendiği bir Suriye olayı var. Sayın Beşar Esad’ı Ankara’ya davet edeceğim. Onu uçağın merdivenlerinde karşılayacağım. Böylelikle Türkiye’nin İran, Rusya ve Çin ile ilişkilerinde anahtar rolü olan Suriye ile dostluğumuzu inşa edeceğiz. Çin yöneticileriyle görüşmeler yaptım. Herkes Suriye’yi soruyor. Türkiye’nin ekonomik işbirliklerini aşmak açısından Suriye anahtar durumunda, o kilidi açacağız.

Kürt sorunuyla ilgili nasıl çözüm önereceksiniz?

Kürt sorunu silahla çözülür. Üç ay içinde Kandil’e beyaz bayrak çektireceğiz. Çünkü İran ile işbirliği yapacağız. İran dostluğu PKK ve YPG’yi bitirmek konusunda çok önemli. 1990 sonrası Kürtçenin toplum hayatında serbestçe kullanılması vs. demokratik haklar kazandı. Bu artık Amerika sorunu oldu. Birinci madde, silah. İkinci madde, Kürt halkını kazanmak. Üçüncüsü de bölgesel işbirliği.

İnce için ‘Demirtaş’ı ziyaret edenlerle bir araya gelmem, ikinci turda oy vermem’ demeciniz tartışıldı. Tam olarak ne söylediniz?

Biz ikinci tura kalacağız. İkinci turda birisini desteklemek gibi bir sorun yok. Bu OHAL döneminde olağanüstü çözüm olarak yöneteceğiz. Tayyip Erdoğan ile ittifak yapmamız mümkün değil ama onun karşısında PKK ve HDP’li seçeneklerin içinde de yokuz. Zaten bizi de almadılar. CHP ile görüştük oraya alınmamamızın bir tek sebebi var, Amerikan emperyalizmi, PKK ve FET֒ye karşı oluşumuz. CHP içinde bir grup yönetici, ‘Amerika ile ilişkimizi bozarız, HDP ile beraber olamayız’ diye bizim olmamıza karşı çıktılar. Onlarla ittifak yapanlar, bizi karşılarına aldı. Biz CHP ve İYİ Parti ile ittifak yapmak için uğraştık. Kılıçdaroğlu’na ‘aday siz olun. HDP, Türkiye’nin önündeki sorun. HDP ile terörü bitiremeyiz. HDP ile olmaz’ dedik. Onlar da bize ‘Sizinle olmaz’ dediler.

Cumhurbaşkanı olursanız OHAL’i kaldıracak mısınız?

Kaldırmayacağım. Mümkün değil. Çünkü Türkiye savaş halinde. Amerika, İsrail ile Doğu Akdeniz ile cephe cepheye geldi. Amerikan 6. filosunu namluları Türkiye’ye çevrilmiş durumda. Aynı zamanda terörle mücadelenin sonuna gelmiş değiliz. Bu nedenle OHAL gerekiyor ama OHAL’i kanunları çiğnemek amacıyla kullanılmasına son vereceğiz. Türkiye’de OHAL, Meclis tarafından ilan ediliyor ve gerekçesi yasada belirtiliyor. Ziraat, tapu konusu ile kararlar o torba yasalara dolduruluyor. Böylece anayasaya aykırı uygulama dönemine girdik. Buna son vereceğiz. OHAL sadece terörü bitirme ile sınırlı olacak.

03) Tek: HDP’nin deklarasyonu olumlu ama...-27.05.2018

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı “Kürdistan Demokratik İttifak Deklarasyonu”nun olumlu ama yetersiz olduğunu söyledi

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı “Kürdistan Demokratik İttifak Deklarasyonu”nun olumlu ama yetersiz olduğunu söyledi.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, HDP’nin “Kürdistan Demokratik İttifak Deklarasyonu”nu Rûdaw’a değerlendirdi.

Mesut Tek, “HDP’nin bugün açıkladığı deklarasyon kötü değil. Ama diğer dillerle birlikte Kürtçenin de resmi ve eğitim dili olmasını açık bir şekilde talep edebilirlerdi. Neden olduğunu bilmiyorum ama utangaç davranmışlar. Bu da deklarasyonun zayıf tarafıdır” dedi.

HDP’nin deklarasyonunu olumlu karşılayan Diyarbakırlılar, Kürt partileri arasındaki ittifakın gerçekleşmemesinden dolayı tepkili.

Diyarbakırlı Feremez Türk ise, “Kürt partileri arasındaki ittifak haberleri bizi sevindirdi ancak ittifakın gerçekleşmemesi ile morallerimiz bozuldu. Belki oy da kullanmayacağım” ifadelerini kullandı.

HDP, taleplerini içeren “Kürdistan Demokratik İttifak Deklarasyonu”nu Diyarbakır’da açıklamıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan tarafından açıklanan deklarasyonda, ana dilde eğitim talebi dile getirildi ancak daha önce talep edilen “Demokratik Özerklik” ifadesi yer almadı.

Deklarasyonda, Türkiye’de, Kürt sorunu çözülmeden hiçbir temel sorunun çözülmeyeceği belirtildi.Rudaw

04) Kürdistanî İttifak’tan Demirtaş yanıtı -27.05.2018
Adem Özgür

Sayın Demirtaş, sadece söylemekle kalmamalı, ittifak konusunda yaşanan başarısızlığın nedenlerini ve HDP içinden ve dışından yapılan ve ittifakın önüne engeller çıkartan açıklamaları da sorgulamalı ve gerekeni yapmalıdır
Kürdistanî İttifak’ı oluşturan 5 partinin yöneticileri, Selahattin Demirtaş’ın “Keşke Kürt ittifakı başarılabilseydi” şeklindeki sözlerini “olumlu” karşıladı.
Edirne F Tipi Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla sorularımıza yanıt veren Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Kürt partilerinin biraraya gelmesi ve ittifaklarla ilgili düşüncelerini aktardı.

Demirtaş, şöyle dedi:
“Maalesef HDP ile Kürt partileri arasında, arzu ettiğimiz ittifak gerçekleşemedi. Keşke bu başarılabilseydi. Çünkü gerçekten de Kürtlerin kendi aralarında tarihi bir işbirliğine, ulusal bir ittifaka ihtiyaç vardır.
Halkımız da bunu sabırsızlıkla bekliyordu. Bütün taraflar fedakâr ve özverili davranarak bunu başarabilmeliydi. Elbette burada, fedakârlığın büyüğü de HDP’ye düşerdi.”
Demirtaş’ın görüşlerini, Kürdistani Seçim İttifakı’nda yer alan partilerin yetkililerine sorduk.
K24’e konuşan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, “Tarihsel olarak Kürtler’in seçimlerde sürekli sahipsiz bırakıldığını söyledi. Tek bir yerde taraf davranılamadığını” belirten Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bu seçimlerde taraf olalım; kendi değer ve taleplerimizle sürece müdahale edelim anlayışıyla bir araya gelerek blok oluşturduk.”
Demirtaş’ın sözleri için “olumlu bir demeç” yanıtını veren Özçelik, “Ama bu saatten sonra HDP’yle yeni bir ittifak olabileceği anlamına gelmiyor. Çok net bir şekilde HDP ittifak anlayışına uymadığı için bu süreç tamamlanmıştır” dedi.

TEK: ÖNEMLİ YANITLAR
K24’e Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Demirtaş’ın yanıtlarını “önemli” bulduğunu söyledi. Tek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Demirtaş’ın söyledikleri özellikle de ‘Ben HÜDA-PAR dâhil bütün partilerle artık ulusal ilkeler zemininde bir buluşmanın önemli olduğuna inanıyorum’ demesini önemsemek gerekir. Ama Sayın Demirtaş, sadece söylemekle kalmamalı, ittifak konusunda yaşanan başarısızlığın nedenlerini ve HDP içinden ve dışından yapılan ve ittifakın önüne engeller çıkartan açıklamaları da sorgulamalı ve gerekeni yapmalıdır.

BUCAK: SERBEST KALMALI
K24’e konuşan Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) Başkanı Sertaç Bucak, “Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayları arasında en eşitsiz koşulda kampanyasını yürüten aday olduğunu” belirterek, bunu hiçbir vicdan sahibi insanın kabul edemeyeceğini söyledi.

Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Bucak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Demirtaş’ın açıklamaları önemlidir. Bizim sahadan aldığımız tepki şu; ‘Ne yazık ki bu ittifak sağlanamadı, Kürtler’in buna çok ihtiyacı vardı’ biçiminde. HDP’ye oy verenler üzgün. Demirtaş, ‘Alavere dalavere, Kürt Memet nöbete anlayışını’ savunanlara mesaj vermiştir diye düşünmek istiyorum.”

KARDAŞ: GEÇ KALINDI
K24’e konuşan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T) Genel Başkanı M. Emin Kardaş, Türkiye’de kurulan iki sağ ittifak karşısında Kürtler’in de biraraya gelmesini istediklerini ve bu amaçlar doğrultusunda Kürdistani Seçim İttifakı’nı kurduklarını belirtti.
HDP ve HÜDA-PAR’la temasa geçtiklerini de belirten Kardaş, Selahattin Demirtaş’ın açıkladığı seçim bildirgesinde ittifaklarının prensiplerinin yer almadığını sözlerine ekledi.
Demirtaş’ın birlik için geç kaldığını da belirten Kardaş, “Tüm çabalarımıza rağmen temaslarımız olumsuz geçti, Sayın Demirtaş ne yapacak, doğrusu bilemiyorum” şeklinde konuştu.

ZİLAN: ZEMİN KALMADI
K24’e konuşan Azadi Hareketi’nden Sıdkı Zilan ise, ittifak zemininin kalmadığını belirterek, Demirtaş’la ilgili şunları söyledi:
“Sayın Demirtaş’la aylar önce cezaevinde görüştüm, ancak kendisinin hareket ve diyalog alanı sınırlı. Sorumluluk fiilen sahada ve görüşmeleri yürüten ekipte. HDP adayı hakkında olumsuz bir söz etik olmaz. Ancak derdimizi tüm yönleriyle ihata edebildiklerinden veya derdimizi dert edindiklerinden emin değilim. Bir de böyle bir sorunumuz var.”
K24

05) KJK’nin sonuç bildirgesinde önemli tespitler-27.05.2018

KJK, Mayıs ayında gerçekleştirdiği toplantısının sonuç bildirgesini kamuoyuna açıkladı. Açıklamada, yeni dönemin mücadele rotasına ilişkin önemli belirlemeler yer alıyor.
Koma Jinên Kurdistanê (KJK) Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada, ‘’Yürütme Konseyi olarak 12-14 Mayıs 2018 tarihleri arasında askeri, ideolojik, siyasi, toplumsal ve gençlik alanlarının temsili ile toplantımızı gerçekleştirdik’’ bilgisi verildi.
Toplantıda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit, Efrin işgali, Türkiye’deki genel seçimler, Başur ve Rojhilat başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler ile Kürt ulusal birliği ve kadının öncü rolü gibi temel konuların ele alındığı belirtildi.
Açıklamada, ‘’Başta Çağın Direnişi’ne sahne olan Efrin’de kahramanca savaşarak dönemin fedai ruhunu yaşamsal kılan Avesta Xabûr ve Barîn Kobanêler, yine Bakur’da faşist Türk rejiminin soykırımcı saldırılarına karşı yeni dönem gerilla mücadelesinin komuta tarzını kendi duruşlarında ortaya koyan Delal Amed ve Azê Malazgirt başta olmak üzere, bütün şehitlerimizi minnetle anan toplantı bileşenimiz, özgürlük mücadelesini mutlaka başarıya ulaştırma sözünü yinelemiştir’’ denildi.
Toplantıda ayrıca Türk ordusunun Bradost alanındaki işgal girişimlerine karşı etkili bir aktif savunma mücadelesi yürüten HPG ve YJA-STAR güçlerinin de kutlandığı belirtildi.

Tecride Karşı Kesintisiz Mücadele Kararlılığı
Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: ‘’Faşist Türk devleti tarafından Önder Apo’ya karşı uygulanan mutlak tecridi nefretle kınayan toplantımız, İmralı İşkence Sistemini parçalama ve Önder Apo’yu fiziki özgürlüğüne kavuşturmak için kesintisiz mücadele kararlılığını ve ısrarını ortaya koymuştur. 5 Nisan 2015’ten beri ağırlaştırılarak uygulanan tecrit, bu süreçte daha da boyutlanmış, Önder Apo’nun haber alma araçlarının tümüne el konulmuştur. Dünyada eşi benzeri olmayan İmralı İşkence Sistemi altında geçen bir saniyeye bile tahammülümüz yoktur. Buna son vereceğiz. Önder Apo’nun esaret koşullarını ortadan kaldıracağız. Toplantımız bu anlamda KJK 8. Kurultayı’nda kararlaştırılan “Sonda me ye: Emê Pergala Îmrali Perçe Bikin, Bi Rêber Apo re Azad Bijîn!” özgürlük hamlesini tecridi sonlandıracak düzeyde büyütme duruşunu göstermiştir.’’

Efrin’i Özgürleştirme Kararlılığı
Açıklamada, KJK Yürütme Konseyi toplantısının hem Kürt halkı, hem Ortadoğu halkları hem de dünya kadınları açısından kader tayin edici gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleştirildiği hatırlatıldı ve şöyle denildi:
‘’İçinden geçmekte olduğumuz süreç çok yönlü değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Devam etmekte olan ve küresel kapitalist güçler tarafından giderek sonuca ulaştırılmak istenen Üçüncü Dünya Savaşı’nın Kürt ve Ortadoğu halkları açısından sunduğu risk ve fırsatları değerlendiren toplantımız, Önder Apo tarafından geliştirilen Demokratik Ulus modeli dışında bir çözümün olmadığı gerçeğinin giderek daha fazla görünürlük kazandığını ortaya koymuştur. Bu anlamda Ortadoğu merkezli yürütülen Üçüncü Paylaşım Savaşı, giderek daha fazla kızışmakta, kapitalist modernite güçleri özgürlük hareketimiz öncülüğünde pratikleşen Üçüncü Yolun yayılmasını önlemeye çalışmaktadır. Efrin’in işgalini ve küresel kapitalist güçlerin bu konudaki tutumunu bu çerçevede ele alan toplantımız, faşist işgale son verip Efrin’i özgürleştirme kararlılığını ortaya koymuş, bunun için önemli kararlar almıştır.

Kadınlar Antifaşist Direnişin Öncülüğünü Yapacak
Efrin direnişinin açığa çıkardığı savaşan halk gerçeği düzeyini daha da büyütüp, Kürdistan’ın geneline yaymanın önemini vurgulayan toplantımız, yaşamın bütün alanlarında öz savunma bilincini ve pratiğini göstererek Kürt halkına dayatılan soykırım kıskacının kesinlikle kırılabileceğinin altını çizmiştir. Bakurê Kurdistan ve Türkiye’de faşist rejime karşı gösterilen direnişi bu çerçevede ele alan toplantımız, AKP-MHP’nin baskın seçim kararının iktidarın içine girdiği paniğin göstergesi olduğunu ifade etmiştir. Bu süreçte bütün demokrasi güçlerinin HDP etrafında faşizme karşı birleşik cephe biçimde hareket etmesinin önemini vurgulayan toplantımız, özellikle de bütün Kürt ve Türkiyeli kadınların antifaşist direnişin öncülüğünü büyütmesini tarihi bir misyon olarak tanımlamıştır. KJK Yürütme Konseyi olarak bu temelde 24 Haziran seçim sürecini faşizme ve diktatörlüğe büyük kaybettirme süreci biçiminde ele alıp, bütün Türkiye halklarını demokrasi ittifakı etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.

Tek Çare; Demokratik Ulus
Irak’ta genel seçimlerin gerçekleştirildiği bir dönemde toplanan Yürütme Konseyimiz, küresel hegemonya güçlerinin bölge üzerindeki müdahale politikalarını değerlendirmiş, kangrenleşen kriz ve kaosun bir tek demokratik ulus perspektifiyle aşılabileceğini kaydetmiştir. Bölgedeki genel gelişmelerin Başûr ve Rojhilat üzerindeki etkilerini de ele alan toplantımız, Ortadoğu açısından ikinci kadın devrimi ihtiyacının en çok da bu alanda kendini yakıcı bir biçimde hissettirdiğini vurgulamıştır. Toplantımız bu ihtiyaca cevap olacak örgütlülüğü sağlama yönde de kapsamlı kararlara gitmiştir.

Ulusal Birlik
Kürt halkına karşı devletlerarası konseptlerin yürürlükte olduğu bu süreçte özgürlüğünü sağlamanın yegane yolunun demokratik ulusal birliği geliştirmekten geçtiğinin altını çizen KJK Yürütme Konseyi, bu konudaki öncülük iddiasını yinelemiştir. Bu anlamda Kürdistan’a yönelik işgal, imha ve soykırım politikalarına karşı kadın öncülüğünde demokratik ulusal birlik politikasını geliştirip pratikleştirme amaçlı önemli kararlar alınmıştır.
25 Kasım ve 8 Mart vesilesiyle dünya kadınları tarafından gerçekleştirilen eylemleri de değerlendiren toplantımız, kadının ataerkil sisteme karşı itiraz ve isyanının hem nicel hem nitel açıdan giderek daha fazla büyüdüğünü tespit etmiştir. Dünya çapında milyonlarca kadının toplumsal cinsiyetçilik, eril şiddet, kadın düşmanlığı ve ayrımcılığa karşı özgürlük ve eşitlik için irade gösterdiğini ifade eden toplantımız, bu iradeyi güçlü bir örgütlülüğe kavuşturmak için Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketinin öncülük görev ve sorumluluklarını değerlendirmiş, bu misyonu daha güçlü hayata geçirmek için somut kararlar almıştır. Bu çerçevede özellikle de halklar diplomasisi yoluyla dünya kadınlarıyla demokratik ilişki ve ittifaklar geliştirecek güçlü planlamalara gidilmiştir.

2018 Büyük Mücadele Yılıdır
KJK Yürütme Konseyi, üç gün boyu sürdürdüğü kapsamlı tartışmalarda 2018 yılını büyük mücadele yılı olarak tanımlayıp, Kürdistan’ın bütün parçalarında topyekun direniş ile büyük kazanımlar elde etmenin kararlılığına ulaşmıştır. Hem Kürtler, hem Ortadoğu halkları hem de kadınlar olarak güçlü bir örgütlülük ile ve savaşan halk gerçeği temelinde bize dayatılan sömürü zincirlerini kesinlikle kırabiliriz. Bunun zorunluluğu ve koşulları her zamankinden daha fazla olgunlaşmıştır. Büyük direniş büyük başarıyı beraberinde getirecektir. Zafer kesinlikle direnenlerin olacaktır. Bu temelde özellikle de kadınları ve gençleri özgürlük saflarında yer alıp mücadele öncülüğünü güçlendirmeye çağırıyoruz.
Kürdistan’ın bütün parçalarında ve yurtdışında özgürlük için direnen, hiçbir baskıya boyun eğmeyip mücadeleyi yükselten bütün halkımızı selamlarken, topyekun direniş ile özgür yaşamı inşa edelim diyoruz. Kadın devrimi ile özgürlüğe yürüyoruz! Soykırım kıskacını kıralım, İmralı Sistemini parçalayalım, Önder Apo ile özgür yaşayalım!’’ (ao)

06) Almanya'da eski HDP'li vekiller konuşturulmadı -27.05.2018

Almanya’nın Köln kentinde Neumark Meydanı'nda dün düzenlenen mitingde HDP sözcülerine konuşma yasağı getirildiği ifade edildi.

HDP bayraklarıyla donaltılan alanda, mitingin başlamasına az bir zaman kala, meydanda bulunan Alman polisi ile mitingi organize eden komite arasında yoğun görüşmeler yaşandı.

Alman polis yetkilileri, mitingde HDP milletvekili ya da milletvekilliği düşürülen isimlerin konuşma yapmasına izin verilmeyeceğini komiteye bildirdi.

Miting programında yer alan ve bir süre önce milletvekiliği düşürülen Tuğba Hezer ve Ahmet Yıldırım, alana gitti ancak mitingde konuşma yapamadılar.

Mitingi organize edenlerden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı ve HDP'den önce milletvekili adayı olan ama dün adaylığı iptal edilen Turgut Öker bir konuşma yaptı.

Miting görevlileri tarafından "Bugün sadece HDP'ye destek sağlamak için buradayız. HDP bayrakları dışında herhangi bir örgüt ya da başka semboller kullanılmasın" uyarıları da yapıldı.

07) Kürdistan Bölgesi'nde 19 gün internet kesintisi olacak -27.05.2018

Kürdistan Bölgesi’nde bugün başlayan üniversiteye giriş sınavlarından dolayı 14 Haziran’a kadar 07.00 - 10.00 saatleri arasında internete erişim olmayacak.

Rûdaw’a konuşan Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı Sözcüsü Umed Muhammed Salih, bugün başlayan yıl sonu sınavlardan dolayı, 14 Haziran’a kadar 07.00 - 10.00 saatleri arasında internet erişiminin olmayacağını söyledi.

Umed Muhammed Salih, bu uygulamanın sadece gsm operatörleri üzerinden sağlanan internet hizmetlerini kapsadığını ifade etti.

Uygulamanın Cuma günlerini kapsamadığı belirtildi.

Kürdistan Bölgsi’nde lise son sınıf sınavları 27 Mayıs – 14 Haziran tarihleri arasında yapılıyor.

9’uncu sınıfların yıl sonu ortak sınıfları ise 28 Mayıs – 11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

08) İsrail Parlamentosu’nda 1915 olayları gündeme alınacak -27.05.2018

İsrail Parlamentosu Knesset, 1915 olayları sırasında Ermenilerin öldürülmesinin “soykırım” olarak tanınması konusunun meclis gündemine alınmasını kararlaştırdı.

Ülkedeki Sol Merez Partisi Genel Başkanı Tamar Sandberg, 1915 olayları sırasında Ermenilerin öldürülmesinin “soykırım” olarak tanınması konusunun meclis gündemine alınması için öneri sundu.

Tamar Sandberg’in sunduğu öneri, çarşamba günü 120 milletvekilinden yalnızca 16'sının katıldığı bir oturumda oylanarak kabul edildi.

Önerinin ne zaman genel kurulda tartışılacağı ise henüz belirlenmedi.

Habertürk’te yer alan habere göre, İsrailli bazı parlamenterler de, “Kürt halkının bağımsızlığının tanındığı" bir başka taslak üzerinde çalışma başlattığı belirtiliyor.

Knesset'in sağ blokuna üye olan ve kanun tasarısının öncülerinden Oded Forer, şu ifadeleri kullandı:

“Kürt halkı yıllardır sıkıntı çekiyor. Türk hükümetinin ve Erdoğan'ın son haftalarda İsrail'e karşı takındığı tavır, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesini gerektiriyor. İsrail, Türkiye'deki Kürt bölgesinin bağımsızlığını tanıyarak bir katalizör görevi görmelidir.”

İsrail’in söz konusu girişimleri, Ankara'da tepkiyle karşılandı.

Habertürk'e konuşan bazı Türk kaynaklar, "İsrail ateşle oynuyor" ifadesini kullandı.

İsrail'in Kudüs ve Gazze katliamına sert tepki gösterip İsrailli diplomatları ülkelerine göndermesinin ardından "siyasi baskı" arayışında olduğunu dile getiren kaynaklar, öneri taslaklarına İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın itiraz etmediğine de dikkat çekiyor.

09) Ülke kasırgayla sarsıldı: Sınır kapıları kapatıldı! -27.05.2018

Umman'ın güneyindeki Zufar ili sahillerinde etkili olan Mekunu Kasırgası nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kasırga nedeniyle ülkenin doğusundaki El-Mehra vilayetinde bulunan ve Umman'a açılan Şahn Sınır Kapısı'nın da kapatıldığı ve Şahn ilçesindeki ailelerin tahliye edildiği bildirildi.

El-Mehra Valisi Racih Bakerit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mekunu Kasırgası'nın beraberinde getirdiği sağanak ve şiddetli rüzgar nedeniyle Şahn ilçesinde mahsur kalan ailelerin, tahsis edilen bölgelere tahliye edildiğini belirtti.

Vatandaşlara tedbirli ve dikkatli olmaları uyarısında bulunan Bakerit, Sarfit Sınır Kapısı'ndan sonra Umman'a açılan Şahn Sınır Kapısı'nın da geçici olarak kapatıldığını kaydetti.

Sivil Savunma Ulusal Komitesinden yapılan açıklamada, Zufar ili sahillerinde etkili olan Mekunu Kasırgası nedeniyle dört kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de Umman'da etkili olan Mekunu Kasırgası'nın doğrudan etkisini kaybettiğini ancak dolaylı etkisinin sürebileceğini duyurdu.

Umman polisinin Twitter hesabından yapılan açıklamada da, kasırganın etkili olduğu bölgelerde trafiğin açılması için yolların temizlenmeye başlandığı bilgisi verildi.

Kasırganın Zufar'da büyük bir yıkımı geride bıraktığı, elektrik direklerinin birçoğunun yıkıldığı, ağaçların yerlerinden söküldüğü, bazı evlerin çatılarının uçtuğu belirtiliyor.

Bu arada Zufar iline bağlı Taka kentinde de kasırga nedeniyle mahsur kalan binden fazla kişinin daha önceden belirlenen sığınma merkezlerine tahliye edildiği bildirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü önceki gün yaptığı açıklamada, şiddetli rüzgar ve sağanakla gelen kasırganın, Yemen'den sonra Umman'ın güneyindeki Zufar ili sahillerinde de etkili olduğunu duyurmuştu.

Kasırga bir süredir Yemen'in Sokotra Adası ile Mehra, Hadramut, Şebve, Ebyen ve Aden kentlerinde etkili oluyor. Kasırganın etkisi altında kalan Sokotra Adası'nın "felaket bölgesi" ilan edildiği bildirilmişti.

10) İnce: Seçilirsem Şam'a büyükelçi göndereceğim -27.05.2018

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçimi kazanması halinde Suriye lideri Beşar Esad'la görüşebileceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Suriye lideri Beşar Esad ile de görüşebileceğini ve Şam'a büyükelçi göndereceğini belirtti.

İnce, "Esad'la görüşür müsünüz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Neden görüşmeyeyim? Dört milyon Suriyeli Türkiye'de olacak. Ama Şam'da Türk büyükelçi olmayacak. Böyle bir kafa olabilir mi? Ne yapacağız? Biz burada bakacağız onlara, muhatap olmayacak. Bu doğru değil ki. Görüşmeyeceğim kimse yok."

Seçildiği takdirde yüzünü Batı'ya dönen bir cumhurbaşkanı olacağını da ifade eden İnce, şöyle devam etti:

"Avrupa Birliği hedefimiz. Yani ayaküstü dış politika konuşmayacağız. Medyatik, radikal açıklamalarda bulunmayacağız. Ülkemizin ulusal güvenlik çıkarlarıyla ekonomik çıkarlarını örtüştürerek dış politika yapacağız."

https://www.youtube.com/watch?v=oURdiMgLEFU&feature=youtu.be

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01)-27..05.2018

02) -27.05.2018

AFRİN - VİDEO / https://www.youtube.com/watch?v=fWynQmT0wUk
https://www.youtube.com/watch?v=6oJwuVLKjAM
OSMAN ÖCALAN. VIDEO / https://www.youtube.com/watch?v=FCsYHbREbTs
Erzurum Müftüsü Afrin İçin istifa etti / https://www.youtube.com/watch?v=uc1hOeR1bqI
Am 30.01.2018 veröffentlicht
erzurum müftüsü afrine yapılan saldırıdan dolayı görevinden istifa etti

Ek.Tarihi Sun May 27, 2018 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution