Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   PRESSEMITTEILUNG/Nordsyrien: Erdogan droht mit neuem Krieg   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Çavuşoğlu’dan ‘Dunford’un YPG açıklamasına’ yanıt: Göz yumamayız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASET HABER KARIŞIK, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Medya


01)Son dakika... Trump'ın ağzından çıkanları kulağı duymadı! 'Bu bok çukuru ülkelerden...-12.01.2018
Akıl hastası olduğu yönündeki iddialara 'istikrarlı bir dahi' olduğunu söyleyerek yanıt veren ABD Başkanı, Beyaz Saray'da ağzını bozup küfür etti. Göçmen karşıtı Trump'ın sözleri ABD'de bomba etkisi yarattı.

Son dakika... Trump'ın ağzından çıkanları kulağı duymadı! 'Bu bok çukuru ülkelerden...'

Akıl hastası olduğu yönündeki iddialara 'istikrarlı bir dahi' olduğunu söyleyerek yanıt veren ABD Başkanı, Beyaz Saray'da ağzını bozup küfür etti. Göçmen karşıtı Trump'ın sözleri ABD'de bomba etkisi yarattı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Oval Ofis'te mülteciler konulu bir görüşmede sinirlenerek "Bu bok çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" cümlesini sarf ettiği bildirildi.

Washington Post gazetesinin duyurduğu haberle ilgili Beyaz Saray'dan bir yalanlama gelmedi.

Trump'ın bu cümleyi Afrika ülkeleri, El Salvador ve Haiti'yi kast ederek kullandığı da belirtildi.

Beyaz Saray sözcülerinden Raj Shah konu ile ilgili açıklamasında, "Washington'daki bazı politikacılar başka ülkeler için mücadele yolunu seçmiş olabilir ama Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır" dedi.

Shah açıklamasının devamında, "Başkan Trump, ulusumuza katkı verebilecek, ekonomimizi güçlendirecek ve topluma yararı olacak kişileri kabul etme konusunda kalıcı çözümler aramaktadır" dedi.

Trump'ın bu sözleri Cumhuriyetçi ve Demokrat partili milletvekilleri ile 'tarafsız bir mülteci anlaşması teklifi' üzerine gerçekleştirilen bir toplantıda sarf ettiği bildirildi.

Donald Trump'ın bu ülkeler yerine Norveç'ten mülteci almak yönünde bir çıkış yaptığı da belirtildi.

ABD Başkanı Trump'ın birkaç hafta önce de Haitili'ler için 'Hepsi Aidsli' ifadesini kullandığı bildirilmişti.

'Bölücü ve seçkinci'

Başkan Trump'ın küfürlü çıkışı sonrası Demokrat partili bazı vekiller tepki mesajları paylaştı.

Maryland vekili Elijah Cummings açıklamaların affedilmez olduğunuı söylerken, Kongre'deki tek Haiti kökenli Amerikan vatandaşı olan Cumhuriyetçi partili vekil Mia Love, Trump'ın 'nezaketsiz, bölücü ve seçkinci' açıklaması için özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Donald Trump bu hafta içinde ABD'de yaşama ve çalışma izni olan yaklaşık 200 bin El Salvadorlu'nun oturum izinlerini iptal etme kararı almıştı.

El Salvadorlulara, 2001'de ülkede büyük yıkım yaratan deprem felaketinin ardından Geçici Koruma Statüsü altında oturum izni verilmişti.

Trump yönetimi dört ay önce de selefi Barack Obama döneminde, Latin Amerikalı kaçak genç göçmenlerin sınırdışı edilmesini önlemek için konulan programa son vereceğini açıklamıştı.
Kaynak: BBC Türkçe

02 'Kürdistan' cezası AYM'de-12.01.2018

HDP Milletvekili Osman Baydemir’in Meclis’te kullandığı ‘Kürdistan’ ifadesine karşı para ve geçici çıkarma cezasına karşı AYM’ye başvuru yapıldı. Baydemir’in avukatı Serdar Çelebi tarafından yapılan başvuruda, cezanın ifade özgürlüğü ve yasama sorumsuzluğu açısından Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; başvuruda, yasama sorumsuzluğu açısında milletvekillerinin oy, söz ve düşüncelerinin Meclis dışında tekrarlanmasının ve açığa vurulmasının o oturumu yöneten Başkanlık Divanının teklifi üzerine Meclis kararıyla yasaklanabileceğini öngörerek milletvekili sorumsuzluğuna bir sınırlama getirildiği ve sorumsuzluğun Meclis tarafından kaldırılması mümkün olmadığına dikkat çekildi. Milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığının anımsatıldığı başvuruda, milletvekilinin kürsüde kullandığı ve dışarıda tekrar ettiği ifadeler nedeniyle ceza almaması anlamına geldiği hatırlatıldı.

Başvuruda, başvurucu Baydemir’in mutlak ifade özgürlüğü, konuşmayı yaptığı esnada “Kürdistan” sözcüğünü kullandığı için ihlal edildiğine yer verilerek, “Sadece ona oy veren seçmenlerin değil; tüm halkın milletvekilidir ve de konuşmasının engellenmesi, 2018 Bütçe Yasası gibi son derece önemli yasama faaliyetlerine iki birleşim katılmasının engellenmesiyle Anayasal hakları ihlal edilmiştir” denildi.

Başvurunun devamında şöyle denildi: “Başvurucu hakkında işlem yapılmasına neden olan konuşmaları da Türkiye’nin 30 yılı aşkın bir süredir siyasi olarak en tartışmalı olan konularının başında gelen Kürt sorununa ilişkindir. Doğal olarak, Kürt illerinde geniş seçmeni bulunan bir partinin vekili olan başvurucunun Kürt sorunuyla ilgili konuları tartışmaya açması ve eleştiri hakkını kullanması gerekir. Başvurucunun disiplin cezası almasına neden olan ifadelerinin tamamının siyasi nitelikte ve kamuyu ilgilendiren nitelikte olduğuna şüphe bulunmamaktadır. Siyasi ifade özgürlüğünün özellikle de milletvekilleri açısından sınırlandırılamayacağı açıktır. Kaldı ki başvurucunun kullandığı ifadeler, daha önce AİHM’in müdahalenin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdiği birçok örnekle kıyaslanamayacak ölçüde yumuşak ve barışçıl bir dille ifade edilmiştir.”

“Ceza söz konusu olamaz…”

Baydemir’in cezaya maruz kalmasının açık bir siyasi ifade özgürlüğü ihlali olduğuna vurgu yapılan başvuruda, “Kürdistan” sözcüğünün ceza konusu olamayacağına dair sayısız beraat kararı olduğu hatırlatıldı.

Başvuruda, son olarak; “Başvurunun bütününden anlaşılabileceği üzere tamamen siyasi nedenlerle TBMM Genel Kurulu’ndan 2 birleşim yasaklanma ve maaş kesintisine maruz bırakılmıştır. Başvurucu, eş başkanları dâhil toplam 9 milletvekilinin halen tutuklu oluşu, binlerce yöneticisinin hukuk dışı davalarla tutuklanıp haklarında dava açılmasını hatırlatarak; maruz kaldığı disiplin cezasının amacının siyasi olduğunu ve bununla AİHS madde 18’in ihlal edildiğini belirtmektedir” denildi.

Başvuruda manevi zararlarına karşılık 60 bin TL tazminat talep edildi.

Nerina Azad

03) Türkiye'den ABD'ye seyahat uyarısı -12.01.2018

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye seyahat edecek Türk vatandaşlarını, “ülkede yaşanan terör, şiddet olayları ve keyfi tutuklamalar” nedeniyle uyardı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ABD için seyahat uyarısı yayınladı. Uyarıda şu ifadeler yer alıyor: ABD'de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanısıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel etkinlikleri, metro istasyonlarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampüslerini hedef almaya devam etmesi muhtemeldir. Ohio Üniversite Kampüsünde, Forth Lauderdale-Hollywood Havalimanı’nda, Minnesota'da Dar Al-Farooq Camiinde, Teksas'taki bir kilisede düzenlenen saldırılar, Charlottesville ve New York'ta araçların kalabalığa sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırılar ve son olarak da New York metrosundaki bombalı saldırı, ABD’de yaşanan terörizme ve/veya aşırı sağcı/ırkçı eylemlere örnek teşkil etmektedir. Ayrıca, resmi görevle ABD'ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir. Bu şartlarda, ABD'ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir.” ABD 'YENİDEN DÜŞÜNÜN' UYARISI YAPMIŞTI ABD, yurtdışına gitmeyi planlayan vatandaşları için yeni uygulamaya koyduğu seyahat danışma dizininde, Türkiye’yi Sudan ve Venezuela gibi güvenlik açısından 3’üncü kategori riskli ülkeler arasında göstermiş ve Türkiye’ye gideceklere “Yeniden düşünün” uyarısını yapmıştı. Bu yeni planın Washington’da açıklanmasının hemen ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve Ankara’nın rahatsızlığı iletilmişti.

04) Putin net konuştu; Üslerimize saldıranları çok iyi biliyoruz -12.01.2018

Putin, Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Sputnik’te yer alan habere göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim ve Tartus üslerine yapılan saldırılar ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya'nın Suriye'deki askeri üslerine saldırı girişimleriyle ne Türk askerlerinin ne de Türk yönetiminin hiçbir bağlantısı yok” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bugün bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Putin, Hmeymim üssüne insansız hava araçlarıyla saldırı girişiminin Türkiye dahil partnerlerle ilişkileri bozmaya yönelik olduğunu kaydetti.

Üslere yapılan saldırıların büyük titizlikle planlandığını da söyleyen Putin, saldırılarda kullanılan insansız hava araçlarının "el yapımı" gibi gösterme amacıyla kamufle edildiğine dikkat çekti.

Putin ayrıca, saldırıları hangi ülkelerin organize ettiğini bildiklerini de ifade ederek, "Onların bu provokasyon için kimlere ne kadar para ödediklerini de biliyoruz" dedi.

Ne Olmuştu?

Rusya, Suriye'deki Hmeymim ve Tartus üslerine İHA'larla yapılan saldırılarla ilgili açıklamasında, saldırganların yurtdışında eğitilmiş olması gerektiğini belirtmişti. Rusya, saldırı sırasında ABD casus uçağının iki üs arasında uçuş yaptığını da açıklamıştı.

05) MEHMET ALTAN VE ŞAHİN ALPAY'IN TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ -12.01.2018

AYM kararının ardından ilk derece mahkemelerine yapılan itirazlar AYM kararının Resmi Gazete'de yayımlanmamış olması gerekçe gösterilerek reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti. Kararın ardından avukatlar, Şahin Alpay'ın tahliye edilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu ancak mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin kararının henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadığını gerekçe göstererek tahliye talebini reddetti. Mehmet Altan'ın avukatlarının İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları tahliye talebi de aynı gerekçeyle reddedildi.

AYM'den tahliye kararı

Anayasa Mahkemesi, FETÖ davasında tutuklu bulunan gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın bireysel başvurularında belirtilen tutuklamanın hukuki olmadığı, tutuklanma dolayısıyla ifade, basın hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddiayı oy çokluğuyla kabul etti.

Anayasa Mahkemesi, Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında, tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti, güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddia ile tutuklanma dolayısıyla ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna oy çokluğuyla karar verdi. Yüksek mahkeme, "Kötü muamele", "Hukuka aykırı gözaltı" iddialarını ise, "Başvuru yollarının tüketilmemiş olması" nedeniyle kabul edilemez buldu. Yüksek mahkeme, diğer hak ihlalleri iddialarına ilişkin ise "Açıkça dayanaktan yoksun olması" nedeniyle kabul edilemez bulduğunu açıkladı.

06) LEYLA ZANA'NIN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ -12.01.2018

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği, "devamsızlık" gerekçesiyle düşürüldü. 11 Ocak 2018 Perşembe 20:06

Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Genel Kurula, HDP'li Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı nedeniyle Anayasa'nın 84. ve İçtüzüğün 138. maddeleri uyarınca gerekli değerlendirmenin yapılması için Başkanlık Divanı'nın kararı ve TBMM Başkanlığı tezkeresi ile Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon raporunun oylamasının yapılacağını duyurdu.

Ardından açık oylamanın şekli; elektronik oylama cihazıyla yapılması yönünde Genel Kurulun onayına sunularak, kabul edildi.

Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında 212 birleşime katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili oylama yapıldı.

Genel Kuruldaki oylamaya 324 milletvekili katıldı. Oylamada 302 kabul, 22 ret oyu verildi.

Oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Zana'nın milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

Ne olmuştu?

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, TBMM’de yemin ederken “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yemini geçersiz saydı. Zana tekrar yemin etmesi çağrısına da uymadı. Yemin etmediği için Yasama çalışmalarına katılamayan Zana hakkında devamsızlık çizelgesi tutuldu. Bu süreçte sekreteri ve odası da alınan Zana hakkında devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi için komisyon süreci işletildi.

07) BAŞBAKAN BARZANİ VATİKAN’DA -12.01.2018

Federal Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani Vatikan’da Papa Francis ile bir araya geldi. Barzani’ye Federal Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve Kürdistan Bölge Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi de eşlik etti.

Kürdistan liderlerine ‘devlet protokolü’ uygulayan Vatikan ile Kürdistan arasındaki ilişkiler 2014 yılında Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin Vatikan’ı ziyareti ile başlamıştı.

Aynı yıl, 14 Temmuz'da Vatikan'dan gelen dini liderlik heyeti Kürdistan’ı ziyaret etmişti. Mart 2015'te Başbakan Barzani Vatikan’ı ziyaret etmiş ve Papa ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Görüşmede Papa, Kürdistan’a mültecilere yaptıkları yardımlar ve ev sahipliği nedeniyle teşekkür etmişti

08) PDK-YNK TOPLANTISI SONRASI ORTAK AÇIKLAMA -12.01.2018

Başbakan Neçirvan Barzani İran’da gerçekleşen olaylar ile Kürdistan Bölgesi’nin bir ilgisinin olmadığını belirterek “İran güvenliği için hiçbir zaman tehdit olmadık” dedi.

PDK -YNK politbüro toplantısı sona erdi. Toplantı ardından PDK Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ve YNK Politbüro Sekreteri Mela Bextiyar ortak bir basın açıklaması yaptı.

PDK ve YNK, Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığında Süleymaniye'de bir araya geldi. Toplantıya PDK heyetinde Fazil Miranî, Hoşyar Zebari, Roj Nuri Şaweys, Mahmud Mihamed, Azad Berwarî ve Dilşad Şehab, YNK heyetinde ise Hero Îbrahîm Ehmed, Mela Bextiyar, Şêx Cefer Şêx Mistefa, Seîdî Ehmed Pîre, Omer Fetah, Şoreş Îsmaîl, Hekîm Qadîr ve Aso Mamend katıldı.

Basın açıklamasında YNK adına konuşan Mela Bextiyar, toplantılarını Kürdistan’da ve Irak’ta gelişmeler ışığında gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bağdat’ın görüşmelere başlamamasına değinen Bextiyar, Bağdat ile görüşmelerde Kürdistan Bölgesi hükümetinin muhatap alınması gerektiğine işaret etti.

Mela Bextiyar: Bağdat'ta davet edildik ama gitmedik

Bağdat’a giden 3 siyasi partinin hükümet ve parlamentondan habersiz gittiklerini belirten Mela Bextiyar, “Biz de Bağdat’ta davet edildik ama gitmedik. ABD başta olmak üzere uluslararası güçler, Irak anayasası çerçevesinde Bağdat ile Erbil arasındaki krizin atlatılmasından Kürdistan Bölgesi hükümetini muhatap almaktadır. 3 parti eğer maaş konusunda bir görüşme yapmış ve sorunun çözümünde bir ilerleme sağlamışlarsa da kendilerine teşekkür ederiz” dedi.

Mela Bextiyar toplantıda, Kerkük konusun da ele alındığını belirterek önümüzdeki dönemde bu konuda tavırlarını açıklayacaklarını söyledi.

Barzani: Birliğe ihtiyacımız var

Başbakan Neçirvan Barzani ise “Bu zorlu süreci atlatmak için YNK ve PDK’nin her dönemde işbirliğine ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“YNK ve PDK arasındaki ilişkiler stratejiktir” diyen Neçirvan Barzani, “Her dönemde YNK ve PDK arasındaki ilişkiler güçlü olmalı, diğer partilerle de ilişki içerisinde olmalı. Zor süreçte birliğe ihtiyacımız var” dedi.

3 partinin Bağdat’ta gitmesi hükümet ve parlamentonun bilgi dahilinde ve tüm partilerin katılımıyla olması gerektiğini belirten Neçirvan Barzani, “Eğer Kürdistan çıkarına hayırlı bir görüşme yapmışlarsa dahi bilgimiz dahilinde olması daha yerinde olacaktı” dedi.

'İran'daki olaylarla bir alakamız yoktur'

İran’da yaşananlarla Kürdistan Bölgesi'nin hiçbir alakasının olmadığını söyleyen Başbakan Neçirvan Barzani, “Biz hiçbir zaman İran’ın güvenlik ve asayişini tehdit edecek bir merkez olmadık. İran'da yaşanan olaylar o ülkenin kendi iç sorunudur. Olayların bir an önce durulmasını umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbakan, “Bakanlar Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu ve Parlamento başkanlığının görüşmesinde varılacak ortak kararla seçim tarihi belirlenecek” şeklinde konuştu.

09) Washington Post'dan çarpıcı Irak analizi! -12.01.2018

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Irak hükümetinin anayasada Kürtlerin haklarını ihlal ederek Kürdistan Bölgesi’ne yönelik kötü bir siyaset yürüttüğünü belirtiyor.

ABD’de yayın yapan Washington Post gazetesi, Bağdat hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik izlediği politikayı mercek altına alan bir rapor yayımladı. Rapora göre, Irak hükümeti geçtiğimiz süre içerisinde Irak Anayasası'nda Kürtlerin hakkının garanti altına alındığı maddeleri birçok kez ihlal ettiği ve bu yüzden Kürtlerin 26 Eylül’de bağımsızlık için referanduma gitti.

Irak hükümetinin referandum sonrası anayasayı ihlal etmeye devam ettiği belirtilen raporda, ABD başta olmak üzere uluslararası toplum referanduma karşı olmasına rağmen, Irak Başbakanı’nı Kürtlerin haklarını ve anayasayı ihlal etmemesi için uyardığı belirtiliyor.

Raporda ABD hükümetinden Irak’ın Kürtlere yönelik uyguladığı baskıyı önlemesi ve anayasaya riyayayet etmesi için Bağdat’ta baskı yapması isteniyor.

Gazete ayrıca Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini ödemeyerek açıkça anayasayı ihlal ettiğini ve bundan ötürü Kürt yönetiminin petrollerini kendi başına satmaya mecbur kaldığını kaydediyor.

10) Suudi Arabistan’dan flaş karar! Kadınlar artık... -12.01.2018

Suudi Arabistan’da yapılacak yeni düzenlemeyle 25 yaş ve üzeri kadınların yanlarında ailelerinden erkek bir üye olmadan tek başına seyahat edebileceği kaydedildi.

Suudi Arabistan’da, kadınlara ehliyet verilmesi kararının ardından başka bir adım daha geldi. Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi (SCHT) Genel Müdürü Ömer El Mübarek, 25 yaş ve üzeri kadınların Suudi Arabistan’ı tek başına ziyaret edebileceklerini açıkladı.

“Turist vizesi, tek girişlik vize olacak ve en faz 30 gün geçerli sayılacak” diyen Mübarek, vize uygulamasının iş, hac ve umre ziyaretlerinden bağımsız olduğunu sözlerine ekledi. Mübarek, ayrıca turizm komitesinin IT departmanının turist vizelerinin çıkarılması için bir elektronik sistem oluşturduğunu söyledi.

Turizm sektörünü canlandırmak isteyen Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kızıldeniz'de 50 ıssız adada inşa edilecek bir tatil merkezi ile uluslararası turizm projesini gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı, Eylül ayında yayınladığı kararnameyle kadınların ehliyet alarak araç kullanmasına imkan sağlanacağını duyurmuştu.

11) Son dakika... Almanya gerçek yüzünü gösterdi! Türkiye'ye kapılar tamamen kapatıldı -12.01.2018

Haftalardır büyük koalisyon için ön görüşmeleri yapan Başbakan Merkel ve Sosyal Demokratların lideri Schulz, anlaşmaya vardı. Koalisyon taslağında en dikkat çeken metin, Türkiye hakkında. Yeni hükümet, Ankara'nın AB üyeliğinde hiçbir faslın kapatılmasının istenmediği ve yeni fasıl da açılmayacağını belirtiyor.

Almanya'da seçimlerin üstünden dört ay sonra halen devam eden koalisyon görüşmelerinde uzlaşma sağlandı.

Reuters haber ajansı, Başbakan Angela Merkel'in liderliğini yaptığı Hristiyan Demokrat blok ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) uzun pazarlıkların ardından ön müzakerelerde anlaşmaya vardığını son dakika olarak duyurdu. Parti kaynaklarına dayandırılan habere göre, taraflar temel çerçeve konusunda aradaki farklılıkları giderdi.

İki parti, büyük koalisyon için asıl görüşmelere kısa süre içinde başlayacak.

Koalisyon taslağında Türkiye maddesi dikkat çekiyor. Taslağa göre yeni hükümet Türkiye'nin AB üyeliğinde açılan hiçbir faslın kapatılmasına ve yeni fasıl açılmasına izin vermeyecek.

Eylül 2017 sonundaki seçimlerden birinci sırada çıkan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), önce küçük partilerle koalisyon kurmak istedi ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Seçimlerde tarihi hezimet yaşayan SPD lideri Martin Schulz ise, hükümette yer almayacağını açıklamasına rağmen haftalar sonra kendisini pazarlık masasında buldu.

Kurdistana Bakur
http://www.kurdistana-bakur.com/index.php

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (09) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -12.01.2018

02) -12.01.2018

Ek.Tarihi Fri Jan 12, 2018 10:00 am Gön: Oezer

İlgili Konular

Medya

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution