Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (08) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (07) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Sayın Pervin Buldan 24 Haziran seçimlerinde ittifakı sabote etmek ağır bir vebal
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Günün en çok okunan haberi:

SİYASİ HABERLER (10)

 
Medya


01)Başkan Barzani’den Bağdat’a:Kimseyi tutuklayamazsınız-19.10.2017
Erbil (Rûdaw)-Başkan Mesud Barzani, “Sayın Kosret Resul gibi bir mücadele adamı ve diğer mücadele adamlarımız Resefa İnceleme Mahkemesi'nin kararıyla tutuklanmaz, tutuklayamazlar da” dedi.

Irak Yüksek Yargı Meclisi Sözcüsü Hakim Abdulsettar Bayraktar, bugün yaptığı açıklamada, Resefa İnceleme Mahkemesi'nin Iraklı güçleri “işgalci” olarak nitelendirdiği gerekçesiyle Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı Kosret Resul için 7 yıl hapis cezası isteminde bulunduğunu belirtmişti.

Bayraktar, “Mahkemeye göre, Resul'ün silahlı kuvvetlere yönelik sözleri aşağılayıcıdır. Söz konusu karar Irak Ceza Kanunun 226. Maddesine göre alındı” ifadelerini kullandı.

Başkan Mesud Barzani, söz konusu karara ilişkin bu akşam yayımladığı açıklamada şunları kaydetti:

“Sayın Kosret Resul, Kerkük’te yaşanan olaylara ilişkin düşüncesini belirtmiştir. Bunun üzerine hakkında tutuklanma kararı çıkarılmış. Resefa İnceleme Mahkemesi'nin verdiği karar açık bir şekilde siyasi bir karardır. Bu da Bağdat’ta üstün aklın sahip olduğu düzeyini gösteriyor.

Barışçıl bir şekilde düşüncesini dile getiren bir halkın toplu bir şekilde cezalandırılması veya düşüncesini ifade eden birinin tutuklanması gerekiyorsa bu da gösteriyor ki sahip oldukları bu akılla kimse onlarla yaşayamaz.

Bağdat yönetimi özgürdür! Nasıl karar verecekse buyursun versin. Ancak Sayın Kosret Resul gibi bir mücadele adamı ve diğer mücadele adamlarımız onların kararıyla tutuklanmaz, tutuklayamazlar da.”

02) Abadi yalanladı, Rûdaw gerçekleri ortaya çıkardı-19.10.2017

Erbil (Rûdaw) - Irak Başbakanı Abadi, Kerkük İl Meclisi’nde İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in asılan fotoğrafının “fotomontaj” olduğunu savunmuştu ancak Rûdaw gerçekleri ortaya çıkardı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bazı peşmergelerin 16 Ekim’de geri çekilmesi üzerine Kerkük ve çevresi Şii Heşdi Şabi’nin eline geçmişti.

Heşdi Şabi ve Irak ordusu tarafından ele geçirilen Kerkük İl Meclisi'ne İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in fotoğrafları asıldı.

Kerkük İl Meclisi'nde bir Heşdi Şabi mensubu tarafından çekilen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Heşdi Şabi mensubunun söz konusu videoda hakaret ve tehditler savurduğu görülüyor.

Irak Başbakanı Haydar Abadi ise, söz konusu görüntülerin “fotomontaj” olduğuna dair bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın hemen ardından ise Irak Operasyonlar Komutanlığı, Rûdaw ekibine saldırarak, görevini yapması engellendi.

Söz konusu görüntü, Heşdi Şabi mensuplarınca silinmesine rağmen video kısa sürede internette hızla yayılmaya başladı.

Rûdaw’ın yaptığı araştırmalara göre, videoda konuşan kişinin Hasan Playze adında Şii Ensarulla Ewfiya Birliği’nin halkla ilişkiler sorumlusu olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu kişi, videoda Kürtleri tehdit ederek, Amerika ve İsrail’in “işbirlikçisi” olarak niteliyor.

Aynı kişi, başka bir videoda, Kerküklü Kürtlere saldırarak, Arap ve Türkmenleri de kentten çıkarmakla tehdit ediyor.

Hasan Playze adlı şahıs, bir diğer videoda, Kürdistan Bölgesi’nin “Irak ordusunu kışkırttığını” öne sürüyor.

Ekim ayının başında Şii Ensarulla Ewfiya Birliği’nin halkla ilişkiler sorumlusu olarak göreve başlayan Hasan Playze’nin daha önce bomba imha uzmanı olarak çalıştığı öğrenildi.

Şimdiye kadar sosyal medyada yaklaşık 10 video paylaşan Playze, tüm videolarında Kürtlere ve peşmergeye hakaret ediyor.

Hasan Playze, bir videosunda ise İran’a yakınlığıyla bilinen Heşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebo Mehdi Muhendis ile görülüyor.

Söz konusu bu görüntüler, Irak Hükümeti’nin Hasan Playze’nin Heşdi Şabi’ye bağlı olmadığı yönündeki söylemlerini de çürütmüş bulunuyor.

03) Putin: Batı Kürtlere ve Katalanlara çifte standart uyguluyor -19.10.2017

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın Kürdistan Bölgesi ve Katalonya'da yapılan referandumlarda "çifte standart" uyguladığını söyledi.

Valday Tartışma Kulübü'nün 14. yıllık toplantısında konuşan Putin, 25 Eylül’de Kürdistan Bölgesi’nde, 1 Ekim’de de Katalonya’da yapılan bağımsızlık referandumuna değindi.

Putin, “Avrupa, Katalonya'daki durumu daha önceden düşünmeliydi. Avrupa'nın bazı ülkelerin parçalanmasına verdiği destek, ayrılıkçı eğilimleri körükledi ve bu da Katalonya'daki duruma yol açtı” dedi.

Ru lider, “Kosova'nın ayrılmasından sonra birçok bölge bağımsızlık talebinde bulundu. Diğer bölgelerdeki bağımsızlık yanlılarını destekleyen Batı, Kırım halkının ortaya koyduğu iradeye ise destek vermedi” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi ve Katalonya’da yapılan bağımsızlık referandumuna değinen Putin, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Katalonya'da yaşanan krizlerde Batı'nın çifte standart uygulamalarının izleri görülüyor” diye konuştu

04) Türkmen vatandaş: Barzani’den emir bekliyoruz -19.10.2017

< Kerkük (Rûdaw) - Kerkük’ten Rûdaw TV’ye bağlanan bir Türkmen, “Tek muhatabımız Sayın Mesud Barzani’dir. Sayın Barzani’nin emir vermesi halinde peşmergeyle mücadele etmeye hazırız” dedi.

Rûdaw TV’nin canlı yayınına telefonla bağlanan Türkmen bir vatandaş, Kerkük’te yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Kürtlerle kardeşiz. Bizleri aldattılar. Kardeşlerimizi, peşmergeleri kovdular. Heşdi Şabi’nin iyi olacağını söylediler. Geldiler hepsi yalan çıktı. Erşad Salihi de bize yalan söyledi, bizi aldattı. Peşmergeye yönelik yalanlar söylediler. Hasan Soran da bizi aldattı. Sadi Ahmed Pire de çıkıp televizyonda ‘Heşdi Şabi yoktur’ demesin. Yalan söylemesin.

Heşdi Şabi’yi buraya kimin hatırı için getirdiler? Heşdi Şabi kentten çıkmıyor. Öncelikle Sayın Barzani yanımızda olsun, ondan hak istiyoruz. O bizim reisimiz, liderimizdir. Gelsin çıkarsın bunları buradan. Maalesef bize ihanet ettiler. Erşad Salihi ve yandaşları bizi tehdit etti. Kürt kardeşlerimiz ve peşmergelerimizle birlikteyiz. Öleceksek de birlikte ölelim. Biz başı dik ölmek istiyoruz.

Peşmerge kardeşlerimizle aynı haklara sahibiz. Düşman Heşdi Şabi’dir, onlar da Şii’dir. Onlarla kardeş değiliz. Bizim tek muhatabımız Sayın Mesud Barzani’dir. Sayın Barzani’nin emir vermesi halinde peşmergeyle mücadele etmeye hazırız. Heşdi Şabi’yi birlikte vururuz. Burası bizim memleketimiz onların değil. ”

05) KYB Sözcüsü, Hakan Fidan'ı işaret etti -19.10.2017

Süleymaniye (Rûdaw) – Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Sözcüsü Sadi Ahmed Pire, Kerkük’te tek bir Heşdi Şabi üyesinin kalmadığını öne sürdü.

Basına toplantısı düzenleyen Sadi Ahmed Pire, “Heşdi Şabi Kerkük’ü terk etti, şehirde o grubun mensupları kalmadı. Kerkük, Şengal, Mahmur ve Hanekin’de durum sakin. Irak ordusu da yabancı değil” diye konuştu.

Kerkük operasyonunda İran ve Türkiye’nin temsilcisinin de yer aldığını söyleyen Pire, İran’ı temsilen Kasım Süleymani’nin, Türkiye’yi ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın belirlemiş olabileceği bir ismin temsil ettiğini belirtti.

“Peşmerge her nereden çekildiyse anlaşma gereği çekilmiştir” diyen Pire, “Barzani Kerkük operasyonuyla ilgili bilgilendirilmemişti. Kosret Resul ise Kerkük anlaşmasının detaylarını bilmediği için tepkili ve tepkisinde haklı” dedi.

Irak hükümetinin şartlarından birinin de referandumun iptali olduğunu söyleyen Pire, “Bunun yerine getirilmesi imkansızdı, bu yaşananlar referandumun sonucuydu” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi yönetiminde bir değişiklik yaşanmayacağını söyleyen Pire, “İkili yönetim tehlikesi bulunmuyor. Tartışmalı bölgelerin yönetiminde de değişiklik yaşanmayacak” ifadelerinde bulundu.

Irak mahkemesinin Kosret Resul hakkındaki tutuklama kararının bir değerinin olmadığını belirten Pire, Resul’ün daha önce Bağdat tarafından 3 defa idam cezasına çarptırıldığını söyledi

06) Peşmerge Genelkurmay yardımcısı: Kürdistan halkı güzel haberler duyacak -19.10.2017

Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Salar Mihemed Cebarî, Kürdistan halkının çok yakında güzel haberler duyacağını söyledi.

Peşmerge Güçleri’nin bazı bölgelerden çekilmesine ilişkin konuşan Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Salar Mihemed Cebarî BasNews'teki konuşmasında, Kerkük sonrası yeni bir durumun ortaya çıktığını ve Peşmerge’nin mevzilerine dönmek için yeniden örgütlendirileceğini belirtti.

Yeni oluşturulacak hattın ABD gözetiminde oluşturulacağını ifade eden Salar Mihemed Cebarî, Irak ordusu ve Peşmerge Güçleri yeni bir anlaşma temelinde yeniden yerleştirileceğini dile getirdi.

Kürdistanlıların iyi haberler duyacağını söyleyen Peşmerge Güçleri yetkilisi, Peşmerge’nin Musul operasyonu sonrası kontrol ettiği topraklara geri döneceğini sözlerine ekledi.

07) Kosret Resul’den sert mesaj! -19.10.2017

Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul, yaşananları ikinci Enfal olarak nitelendirerek buna sebep olan bazı KYB’lilerin tarihe “utanç” olarak geçtiğini belirtti.

Kerkük’ü korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ama KYB içerisinden bazı kişilerin KYB liderlerinin aksine bir anlaşmayla Kerkük’ü işgal etmek isteyenleri kente getirdiğini belirten Resul, “Kerkük’te yaşananların sorumlusu KYB içerisindeki bazı kişilerdir. Kürtlerin dağlardan başka hiçbir dostu yoktur” dedi.

Yazılı bir mesaj yayımlayan Kosret Resul, şunları ifade etti:

“Bilindiği üzere, özgür ve onurlu bir hayat uğruna yıllardan beri milletimizin verdiği mücadele yükselerek nesilden nesile kutsal mesajını taşımıştır. Ta ki bugün bu mücadele bize emanet edilene kadar. Bu uğurda onlarca önder ve binlerce genç kurban edilerek başı dik bir şekilde tarihin sayfalarına geçti.

Kürdistan halkı üç yıldan fazladır, insanlık tarihinin akışını durdurarak, bizi taş devri ve cahiliye dönemine geri gönderecek, dünyanın en vahşi örgütüne karşı, bütün özgürlükçü dostları adına savaşıyor.

Şimdi peşmergenin kutsal adını anmayan yok. bunun karşılığında gelecek nesillerimiz için daha parlak bir gelecek kurmak için, uluslararası toplumun yanı sıra dost ve müttefiklerimizin bizi dinleyip milletimizin iradesine saygı göstermesini bekliyorduk. Ancak maalesef, dört bir yandan saldırıp bizi düşürmeye çalıştılar ve “Kürt milletinin dağlardan başka dostu yok” gerçeği bir kez daha ispatlandı.

Kerkük ve tartışmalı bölgelerde, milletimizin, Heşdi Şabi milisleri ve Irak birliklerinin saldırılarının yanı sıra son günlerde yaşanan olaylarla baş başa bırakılması, Tuzhurmatu ve diğer bölgede Kürt vatandaşların katledilmesi, evlerinin yağmalanması, ecdadının topraklarında Kürtlere karşı yeni bir Enfal'in başlangıcıdır.”

08) Abdullah Öcalan öldü mü? HDP'yi harekete geçiren haber -19.10.2017


TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın öldüğüne dair paylaşımlarla ilgili açıklamada bulundu.

TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, sosyal medyadaki terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın öldüğü iddialarına ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile telefonda görüştüğünü belirterek, "Ailesi, avukatları ya da bizden 1-2 kişinin adaya giderek Öcalan'la görüşme gerçekleştirmesi gerektiğini belirttim ancak Adalet Bakanı'ndan henüz olumlu veya olumsuz bir geri dönüş olmadı." dedi.

Buldan ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Ceylan Bağrıyanık, HDP İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

ADALET BAKANIYLA GÖRÜŞTÜM

Toplantıda konuşan Buldan, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın öldüğü iddialarına ilişkin iki gün önce Adalet Bakanı Gül ile yaptığı telefon görüşmesinde, kaygılı olduklarını ifade ettiğini söyledi.

Buldan, "Adalet Bakanı, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı'nın açıklama yaptığını belirtti ancak ben bunun yeterli olmadığını dile getirdim. Ailesi, avukatları ya da bizden 1-2 kişinin adaya giderek Öcalan'la görüşme gerçekleştirmesi gerektiğini belirttim ancak Adalet Bakanı'ndan henüz bana olumlu veya olumsuz bir geri dönüş olmadı. Bekleme halindeyiz." ifadelerini kullandı. Önder de durumu bir an önce öğrenmelerinin tarihi önemde olduğunu savundu.
Medya faresi

09) Kerkük'ten 57 bin sivil göç etti-19.10.2017


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Kerkük'te meydana gelen olaylardan dolayı 57 bin sivilin Erbil ve Süleymaniye kentlerine göç ettiğini bildirdi.

IKBY İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Ortak Kriz Koordinasyon Merkezi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kerkük'te milisler tarafından çıkarılan çatışma, yağma ve suç teşkil eden olaylardan ötürü 16 bin aileye tekabül eden 57 bin sivilin Erbil ve Süleymaniye'ye göç ettiğini belirtti.

Açıklamada bazı ailelerin henüz tamamlanmamış inşaat ve devlet binalarına yerleştirildiği, ivedi bir şekilde insani yardıma ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

ERBİL / AA

http://www.kurdistana-bakur.com/

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -19.10.2017

02) -19.10.2017


Bugün Müslümanlar arasında yaşanan ihtilafların asıl kaynağına inmek, sebep ve sonuçlarını iyi tahlil etmek gerekir.

.

.

.

.
https://www.dengeamerika.com/

Ek.Tarihi Thu Oct 19, 2017 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution