Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (08) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (07) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Sayın Pervin Buldan 24 Haziran seçimlerinde ittifakı sabote etmek ağır bir vebal
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Günün en çok okunan haberi:

SİYASİ HABERLER (10)

 
Medya


Bülent Tekin:YAZAR BÜLENT TEKIN ILE SÖYLEŞI-19.10.2017
Yazar Bülent Tekin ile öncelikli olarak son yapıtı “Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar (1514-1919)” ve genel olarak yazarlık serüveni hakkında siz okurlarımız için konuştuk. Üstat bize şunları anlattı:

Pirtûk û Weje: Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar (1514-1919) isimli yapıtınız çıktı. Bu eserin öyküsünü bize anlatır mısınız? Nasıl başladı, neden böylesi bir çalışmaya ihtiyaç duydunuz?

Bülent Tekin: Daha çok önceleri şiir ve romanla başlamıştım yazmaya. 70’li yıllarda daktilo ettiğim ama henüz basılmamış romanlarım polislerce alınmıştı. Başka nüshaları olmadığı için onları bastırma olanağım olmadı. O aralar Şili’de Allende’nin sosyalizm denemesi oldu. “Şili Sosyalizmi” ile de ilgili yazdığım basılmamış kitabım da alınmıştı. Tabii bunlar bende büyük etki bırakmıştı. Kürt olduğum için de Kürt sorununu da hep araştırdım. Okuduğum kitapların değerli olduğuna ama tarihi yazılmamış bir ulusun daha derli toplu yazılması gerektiği intibası bende daima oluştu. Ölmeden önce tüm Kürtlerin bir şekilde tarihi sayılabilecek önemli olaylarını yazmaya karar verdim. Aslında böylesi bir çalışmanın zorluğunun farkındaydım ama bu sorunun çok iyi yazılması gerektiğine inanmıştım bir kez. Kendime vazife edinmiştim. Bunun için baştan almaya karar verdim. 1514-1919 süreci Kürt sorununun başlangıcını ve belki de bugünlerde yaşananlara da neden olan durumu yazmaya çalıştım. Yaşamım el verirse bu özlemime kavuşacağım. Kürt milleti için de önemli eserler olacaklarına inanıyorum.

Pirtûk û Weje: Kitap ne anlatıyor, dört yüz yıllık bir zaman diliminde gerçekleşen isyanlarla mı ilgili, Kürt sorunuyla mı, bir de Kürt sorunu denilince bu tarihsel kesitin kapsadığı bağlamda ne anlamalıyız?

Bülent Tekin: Tabii Kürt sorunu ve nedenini hep araştırdım ve uluslaşma anlamında bu sorunun Osmanlı ve Safevilerle karılaşmasıyla başladığını fark ettim. Milat öncesi durum farklıdır. Osmanlı-Kürt karşılaşması daha sonra bu bölgede Türk-Kürt ilişkilerine yöneldi. İşte başlangıç olarak bu nedenle bu sorunun içinde yaşadığımız topraklar açısından 1514’te başladığını fark ettim. Yani Kürt sorunu öyle 100 ya da 200 yıllık bir sorun değildir. “Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar 1514-1919” adlı kitabım bu oluşumu anlatıyor. Çok ayrıntılı bir analiz de içermektedir. Kitap tabii ki Kürt isyanlarını, bazen de devletin isyan saydıklarını ya da saymadıklarını anlatıyor. 1514-1919 süreci coğrafyamızda (İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de) hâlâ tam olarak çözülemeyen büyük bir sorunun (Kürt Sorunu’nun) nedenlerini taşımaktadır. Çünkü bu süreç coğrafyamızda (İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de) hâlâ tam olarak çözülemeyen büyük bir sorunun (Kürt Sorunu’nun) nedenlerini taşımaktadır. Günümüzde artık politik bir krize dönüşmüştür. Kürt sorunu bir millet olma ve özgür olmayı başarma sorunudur. Zaten bütün uluslar ve insanlar için istenenin istenmesi ve kabul ettirilmesidir bu.

Pirtûk û Weje: Bu son çalışmanıza okur tarafından nasıl karşılandı? Gelen ilk tepkiler nelerdi? Bu son çalışmanıza okur tarafından nasıl karşılandı?

Bülent Tekin: İlgiyle izlendiğini fark ediyorum. TBMM Kütüphanesi’nde yer almayı başarmıştır. Okurların beğeniyle okuduklarını duyunca seviniyorum. Kitap nedense Batı illerinde daha çok rağbet görüyor. Sanırım insanlarda Kürt sorununu ve Türklerle olan ilişkisinin merakı var. Kitabın hiç yazılmayanları yazdığını söyleyenler var. Kitabın sonrasını merak edenler var: Kitapta, “ ‘1919 sonrası belki başka bir çalışma konusu olabilecektir./ Cumhuriyet dönemindeki Kürt-Türk ilişkilerini veya Kürt isyanlarını anlatmak başka bir kitap konusu olabilir.’ ifadeleriniz var. Bu çalışmanızı ne zaman yayınlayacaksınız? gibi soranlar oldu. Yani yazdıklarımın devamını okumak isteyenlerin çokluğu beni sevindirdi.

Pirtûk û Weje: Son çalışmanız hakkında okurlarımızı bilgilendirirseniz seviniriz. Kitaplarınıza ulaşmak isteyenler en kolay nasıl ulaşabilirler?

Bülent Tekin: Son çalışmamda 1919 ile 1922 yılları arasındaki (civarı) olaylar anlatılacaktır. 1919 sonrasındaki tüm bu vakalar günümüzde yeni bir şekle girmiş olan Kürt Sorunu’na adeta biçim vermiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılları arasında olanlar ele alınıyor. Çok önemli konuları içeriyor. Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar 1514-1919 adlı kitabım Dara Yayınları’ndan çıktı. Kitabın dağıtımını da pirtukakurdi.com yapıyor. Güçlü bir dağıtım ağı var pirtukakurdi’nin. Kitaplarıma en kolay bu siteden ulaşılabilir.

Pirtûk û Weje: Teşekkürler eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bülent Tekin: Ben de bana gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum. Okurlarıma ve sizlere saygı ve sevgi sunuyorum.

BÜLENT TEKİN 1954 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Aslen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir.

İDMMA(Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ(Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur. Üniversite yıllarında “Duygu” adlı bir senaryo çalışmasında bulunmuştur. Bu eser bir Sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir. 70’li yılların şartlarında yazmış olduğu, “Oğul(roman)”, “Para(roman)”, “Toplu(msal) Şiirler(şiir)”, “Şili Sosyalizmi(araştırma-inceleme)” adlı kitap çalışmaları polis tarafından alındığından bu eserlerin basılma olanağı olmamıştır. O yıllarda daktilo edilen nüsha yok edilince yedekleme şeklinde bir güvenlik olanağı bulunmuyordu. Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (fahri üye), Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Gırgır Dergisi’nde aralıksız dokuz yıl yazdı. Ayrıca 2010-2011 yılları içerisinde KKTC’de yayınlanan ‘Afrika’ adlı gazetede köşe yazarlığı yaptı. 4 Eylül 2012 ile 31.12.2012 tarihleri arasında Dijle Tv’de yayınlanmış olan “BÜLENT TEKİN İLE TARAFSIZ BAKIŞ” programını sundu. 2013 yılında da bu televizyon programını bir süre daha aynı televizyonda sunmuştur. Yayımlanmış eserleri: Kızıldan Sarıya(şiir), Tarih Tarih Olsun(şiir), Sevdanla Yaşayacaksan(şiir), Kral Situ’nun Hikâyesi(roman), Barışla Güzeldir Sevdam(şiir), Feyyo’nun Felsefesi(roman), Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek(şiir), Bir Türkiye Çıkmazı(deneme), Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir-(tarihi roman), Köpekleşmenin Şerefi(mizah/deneme), Vatan Millet Diyarbakır(mizah/deneme), Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar(araştırma/inceleme), Ana Tanrıçadan Modern Köleye(deneme).

Yazarın web sayfası: http://www.bulenttekin.net/


Bülent Tekin:“KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR”A ÖNSÖZ-19.10.2017
Her hafta aynı gün, gecenin ilerleyen saatlerine doğru, elektronik posta kutuma, Doğu’nun zarafetinden süzülmüş bir cümlelik bir takdim cümlesine eklenmiş bir yazı düşer…

Bu, Bülent Tekin’in sürekli ve düzenli bir özenle her hafta yazdığı dergi yazısıdır… Geçenlerde ise Tekin’in mutad yazısını beklerken, son kitabı çıkageldi:

“Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar”….

Kitabı bir çırpıda okudum…

“Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar” Türklerle Farslar arasına sıkışmış, dağınık yaşayan ve birleşmeyen Kürtlerin Osmanlı İmparatorluğu’na katılım hikâyesi ile başlıyor…

Yavuz Sultan Selim ve İdris-i Bitlisi ittifakı ardından Osmanlıya Doğu’ya, Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya açılırken Kürt Aşiretlerinde de ulus-devlet sürecinin ilk tomurcuklanmalarının çok cılız sinyalleri doğmaya başlar… Bu cılız sinyaller zamanla Osmanlıyı rahatsız edecek isyanlara dönüşür… Kitap daha çok 1514-1919 yılları arasındaki Osmanlı-Kürt ilişkilerini ve bu ilişkinin doğurduğu Kürt Sorunu’nu irdeliyor…

Bülent Tekin resmi tarihlerde yok sayılan başkaldırıları, karanlıkta kalmış isyan günlerini anlatıyor, anlatırken de tarihi sorguluyor…

Kürt Sorunu’nu hem bugünden düne, hem de dünden bugüne iz sürerek teşrih masasına yatırıyor… Bülent Tekin “Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar” kitabında geçmişin şifrelerini kırıyor ve temkinli bir iyimserlikle yeniden umutlandığımız bugünleri daha berrak ve bilinçli bir şekilde değerlendirmemizi sağlıyor…
13 Ocak 2013

Prof.Dr. Mehmet Altan


“KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR” (ÖZET)

“Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar” kitabı Türklerle Farslar arasına sıkışmış birlik olmayan, dağınık yaşayan Kürtlerin bu topraklarda özgün yaşamak için çoğunlukla Türkleri (Osmanlı) seçmeleriyle başlayan hikâyeyi anlatır.

Bu yöneliş süreç içerisinde Osmanlıya kolayca Doğu’ya ve oralardan da Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya geçiş yolunu açarken aşiretsel yaşam biçiminde bulunan Kürtlerde zaman içinde çok cılız da olsa milli hisler ve ayrı olma düşünceleri yaratır.

Yavuz Sultan Selim ve İdris-i Bitlisi ile başlayan Osmanlı-Kürt ittifakı zaman içinde egemen devlet Osmanlıyı rahatsız edecek isyanlarla karşılaşmasına neden olacaktır.

Kürtlerce ayaklanma ya da isyan sayılabilecek-ama aslında sayılmayan!-direnişlerini anlatmaya çalıştım. Bugüne dek hiç yazılmamış ya da karanlıkta kalmış bazı isyan ya da-belki?-Türklerce adli vakalar olarak sayılan olayları yazmaya çalıştım.

Kitap daha çok 1514-1919 yılları arasındaki Türk(Osmanlı)-Kürt ilişkilerini ve bundan kaynaklanan Kürt Sorunu’nun çıkışının analizini yapmaktadır. Kürtler neden bu ilişkiye bugün karşı çıkmak durumda kaldılar?

Osmanlının silah kullanmadan Kürdistan’ı yönetme nedeni ve sonrasında o topraklarda yaşayan feodal beylerin önderliksel itirazları bu kitapta anlatılmaktadır. Bu kitap bir bakıma Kürt Sorunu’nun başlangıç ilkelerini arayıp günümüze evrimle biçimini analiz etmiştir.
KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR KİTABI
bulenttekin47@gmail.com

Ek.Tarihi Thu Oct 19, 2017 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution