Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (14) HER BÎJI KURDİSTAN   Dr.İsmail Beşikci:Dağ Kavmi-II-10..06.2018   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   İBRAHİM GÜÇLÜ- 09.06.2018   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   HDP ÜZERİNE!   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Mim Yavuz Binbay:SLOGAN, HAMASET VE KARŞITLIK SİYASETMİDİR?-05..06.2018   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (11) HER BÎJI KURDİSTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Medya


01)REFERANDUM HAZIRLIKLARI YÜZDE 90 TAMAM'-05.09.2017
Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, referandumla ilgili hazırlıkların yüzde 90 oranında tamamlandığını, Kerkük, Musul ve Hanekin’de de 24 saat içinde ofislerin açılacağını bildirdi.

Rûdaw’a konuşan Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Üyesi Cotyar Adil, “Komisyonun, referandumla ilgili hazırlıklarının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyleyebilirim. Mürekkep, sandık ve oy pusulaları da hazır. Önümüzdeki iki gün içinde sayısı 46 bin olan sandıklar ulaşacak. Mürekkepler ulaştı, pusulalar da 5 gün içinde ulaşacak” dedi.

Hassas malzemelerle birlikte kabinlerin de seçim merkezlerine ulaştırıldığını belirten Adil, şimdiye kadar bütün çalışmaların sorunsuz şekilde ilerlediğini sözlerine ekledi.

Cotyar Adil, Kürdistan idaresi dışında kalan Kürt bölgelerindeki çalışmalarla ilgili ise şu bilgileri paylaştı:

“Kerkük ve Musul’la ilgili kararlar bir hafta önce onaylandı. Konuyla ilgili 122 bin memur görevlendirdik. Kerkük ve Musul’un yanı sıra Selahaddin ve Diyala’ya da bağlı ilçe ve kasaba yönetimlerinin büyük çoğunluğu, kendi bölgelerinde de referandum yapılması için resmi talepte bulundu. Biz de talepleri onayladık, yanıtları ilettik. Bugün ya da yarın Musul, Kerkük ve Hanekin’de ofisler açılacak.”

Irak Anayasası’nda yer almasına rağmen Bağdat yönetimi tarafından uygulanmayan 140. Madde kapsamındaki Kürt bölgeleri de referanduma katılmak için karar aldı. Söz konusu bölgeler, Baas rejimi döneminde Araplaştırma politikası çerçevesinde Kürdistan’dan koparılmıştı. 140. Madde, bu bölgelerde referanduma gidilerek, Bağdat ve Hewler arasında tercih yapılmasını öngörüyordu.

02) Rojava'da eğitim dili Kürtçe oldu -05.09.2017

.

Batı Kürdistan’da Arapça olan eğitim dili alınan kararla Kürtçe’ye çevrildi.

.

Batı Kürdistan’da eğitim dili olarak kullanılan Arapça artık kullanılmayacak. Alınan kararla yeni eğitim dili Kürtçe olacağı belirtildi. Alınan karara ilişkin görüş belirten Rojavalılar anadilleri olan Kürtçe’nin eğitim dili olması dillerini

geliştireceğini düşünüyor.

K24

.

03) - PEŞMERGE: ANLAŞMA YOKSA GEÇİŞ İZNİ DE YOK! 05.09.2017

Peşmerge Güçleri 70'inci Birlikler Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, Havice operasyonundan önce Peşmerge Bakanlığı ile bir anlaşma sağlanmaması durumunda, hiçbir güce Peşmerge mevzilerinden geçiş izni vermeyeceklerini söyledi.

Irak Genelkurmay Başkanı Osman el-Ghanmi, bugün yaptığı açıklamayla Kerkük’ün Havice ilçesine yakın zamanda operasyon başlatacaklarını duyurdu.

El-Ghanmi yaptığı açıklamada, “Selahaddin, Kerkük ve Diyala’ya bağlı bölgeleri IŞİD’den temizleyeceğiz. Yakın zamanda Havice, Selahaddin ve Diyala’da temizlik operasyonu başlatacağız” dedi.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Güçleri 70'inci Birlikler Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, Irak hükümetinin şimdiye kadar Peşmerge Bakanlığı’ndan Kerkük’ün Havice ilçesine yapılacak operasyonla ilgili bir talepte bulunmadığını söyledi.

Cafer Şeyh Mustafa, Havice’ye yapılacak operasyonla ilgili Irak ordusu ve uluslararası koalisyon güçleriyle herhangi bir toplantı veya anlaşma yaptıklarını belirtti.

Söz konusu operasyondan önce Peşmerge Bakanlığı ile bir anlaşma sağlanmaması durumunda, hiçbir güce Peşmerge mevzilerinden geçiş izni vermeyeceklerini söyleyen afer Şeyh Mustafa, bağımsızlık referandumundan önce Havice operasyonunun bir aşamasının başlayabileceğini kaydetti.

04) - AB'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI: ÖNEMLİ OLAN SONUÇ 05.09.2017

Avrupa Birliği yetkilisi Federica Mogherini, Türkiye'ye ilişkin konuşarak "Önemli olan sonuç ve atılabilecek adımlardır" ifadelerini kullandı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Alman siyasilerin, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasına ilişkin açıklamaları hakkında, "seçim kampanyalarında söylenenlerin ötesine bakılması gerektiğini" ifade ederek, "Önemli olan sonuç ve atılabilecek adımlardır" dedi.

Mogherini, 12. Bled Stratejik Forumu kapsamındaki bir panelde Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile AB arasında zaman zaman zorlu görüşmeler yapıldığını kaydeden Mogherini, "Ama bir şey çok açık: Her şeyden önce diyalog devam ediyor, müzakerelere ilişkin görüşmeler devam ediyor. Türkiye şu an için aday bir ülke. Biz AB'de, onlar da Türkiye'de bunun değişip değişmeyeceğine ilişkin bir iç tartışma yapabilir. Ancak şu an için böyle bir durum yok" diye konuştu.

AB-Türkiye ilişkilerine hep üyelik müzakereleri kapsamında odaklanıldığına dikkat çeken Mogherini, "Bazen Türkiye'nin stratejik olarak bizim için önemli olan bölgede, Ortadoğu'da ve Akdeniz'de kilit bir oyuncu olduğunu unutma eğilimindeyiz. Hem bizim için hem de onlar için stratejik olan terörle mücadeleden, Kıbrıs ve Suriye kadar farklı dosyalar üzerinde çalıştığımız bir ülke" değerlendirmesinde bulundu.

Mogherini şunları kaydetti:

"Üyelik müzakerelerinin ötesinde, AB ve Türkiye ortaktır, bazen iki taraf da zorlu ortak olabiliyor. Ancak birçok farklı dosyada birlikte çalışıyoruz. Komşularınızla çalışmak bir zorunluluk. Coğrafyayı seçemezsiniz, tarihi değiştirmezsiniz. Fakat birbirinizi daha iyi anlama yöntemlerini bulabilirsiniz. Her iki taraf için de stratejik açıdan önemli olan konularda işbirliği içinde, yapıcı ve her iki tarafın da çıkarına çalışabilirsiniz. Üyelik müzakerelerinin kendi kriterleri var. Farklı tarafların ifadeleri bu konudaki ruh halini etkilemekte. Ancak önemli olan sonuç ve atılabilecek adımlardır. Zorlu birkaç yıl yaşadık. Gelecekte, Türkiye ve AB'deki seçim kampanyalarında söylenenlerin ötesine bakmamızı öneririm. Oturup ilişkilerimizin geleceğini tartışacağımız anı sabırsızlıkla bekliyorum."

05) KÜRDİSTAN, 48 TANKER BENZİNİ İRAN’A GERİ GÖNDERDİ -05.09.2017

İran’dan Başmax Sınır Kapısı ile Kürdistan Bölgesi’ne getirilen 48 benzin tankerinin İran’a geri gönderileceği açıklandı.

Federal Kürdistan'ın Başmax Sınır Kapısı’ndan gelen 48 benzin tankerinin İran’a geri gönderileceği ifade edildi.

Başmax Sınır Kapısı yetkililerinden Ezwe Mehmûd; “Dün gece sınırdaki kontroller sonucu kalitesiz oldukları anlaşılan 48 benzin tankerin kalitesiz olduğu tespit edildi. Kürdistan halkının can güvenliği göz önünde bulunduruldu ve 48 tanker geri gönderildi” ifadelerini kullandı.

İki hafta önce de kalitesiz oldukları anlaşılan 120 tanker benzin İran’a geri gönderilmişti.

06) İRAN'DA KÜRTLER PROTESTO İÇİN SOKAĞA ÇIKTI -05.09.2017

İran’ın Bane kentinde sırtında yük taşıyarak sınır ticareti yapan iki Kürt Kolber'in Devrim Muhafızları tarafından vurularak öldürülmesi sonrası halk sokağa döküldü. Polisin biber gazı kullanması sonucu en az iki eylemci yaralandı.

Rudaw'da yer alan habere göre, Bane’de çok sayıda kişi bugün kepenk indirerek yetkilileri protesto etmek için sokağa çıktı. Merivan kentinde de dükkan sahiplerine kepenk indirme çağrısı yapıldığı belirtiliyor.

Bir görgü tanığı ise iki eylemcinin polisin biber gazı kullanması sonucu yaralandığını anlattı.

İran’da dağlık Irak sınırında sırtlarında yük taşıyarak sınır ticareti yapan Kolber’ler sık sık yetkililer tarafından hedef alınıyor. İran yönetimi geçen yıl, kolberlerin sınır muhafızları tarafından hedef alınmaması için özel lisanslar çıkarmaya başlamıştı.

In Iran, #Kurds close shops, pour onto streets protesting killings of porters https://t.co/zAV6YQTg8V pic.twitter.com/kCSWmJ94q3

— Rudaw English (@RudawEnglish) 5 Eylül 2017

07) İngiltere'den referandum ziyareti -05.09.2017

İngiltere’nin Devlet Bakanı yardımcısı Alistair Burt, Referandum süreci ve IŞİD’le mücadele konularını görüşmek üzere Kürdistan’ın başkenti Erbil’e geldi.

Alistair Burt, ülkesinin Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak referandum konusundaki resmi tavrını iletmek ve Kürdistan Bölgesi yetkilileriyle bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kürdistan’a geldiğini söyledi.

Felah Mustafa ise, Kürdistan’nın İngiltere ile dostane ilişkiler geliştirmek istediğini ifade ederek, İngiltere’nin Peşmerge Güçleri ve Kürdistan’daki sığınmacılara yönelik yardımlarda rolünün büyük olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi’ni 5’nci kez ziyaret eden İngiltere Uluslararası Gelişme ve Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt’ın, bu ziyaretinde göçzedelerin ihtiyaçları için 4 milyon pound getirdiği öğrenildi.

Alistair Burt’un, Kürdistan Başkanı Başkanı Mesud Barzani ve bazı üst düzey yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Nerina Azad

08) RUSYA IŞİD'İ DENİZDEN CRUİSE FÜZELERİ İLE VURDU -05.09.2017

Rusya, Suriye’de IŞİD kuşatmasının kırılmak üzere olduğu belirtilen Deyrül Zor kentine cruise füzeleri fırlattı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, füzelerin Suriye ordusunun bölgedeki harekâtına yardım etmek için atıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Akdeniz’deki Rus fırkateyni Amiral Essen’den, Deyrül Zor yakınlarındaki IŞİD hedeflerine Kalibr cruise füzeleri fırlatıldı.

Füzelerin, IŞİD’in komuta ve iletişim merkezlerini, silah depolarını, bir araç tamir noktasını ve çok sayıda militanı vurduğu belirtildi.

Vurulan militanların, Rus ve eski Sovyet ülkelerinden olduğu da belirtildi.

Адмирал Эссен запускает Калибры по бармалеям в Дейр-эз-Зоре pic.twitter.com/dIslBBIVt9 — Александр Коц (@sashakots) 5 Eylül 2017

09) Fırat Kalkanı'nda ikinci perde mi açılıyor?-05.09.2017

Fırat Kalkanı'nda ikinci perde mi açılıyor? Stratejik Kültür Vakfı adlı düşünce kuruluşu Türkiye'nin kuzeyden, Rusya ve İran’ın da güneyden İdlib’e operasyon düzenleyeceğini yazdı.

Türkiye'nin ulusal güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin kuzeyindeki istikrarsızlıkları gidermek için Fırat Kalkanı Operasyonu'nun ikinci ayağını başlatacağı, uluslararası düşünce kuruluşlarının da gündemine geldi.

Rusya merkezli Stratejik Kültür Vakfı adlı kuruluş, "Türkiye Eylül'de Büyük Askeri Operasyon Başlatacak" başlıklı bir rapor yayımladı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre raporda, 13-15 Eylül'de yapılması planlanan Astana Müzakereleri'nin bir sonraki ayağının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'e operasyon düzenleyeceği belirtildi.

ÖNCE BOMBARDIMAN SONRA TÜRK ASKERİ

Operasyonun, Özgür Suriye Ordusu bileşenlerini İdlib'den çıkaran ve herhangi bir diyalog ihtimaline yanıt vermeyen El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el Şam (HTS) örgütüne yönelik olacağı ve İran ile Rusya'nın da bu operasyona destek vereceği öne sürüldü. Türk jetlerinin, İdlib'in kuzeyini bombalayacağı ve Türkiye'nin hava sahasını insansız hava araçlarına açacağını aktaran rapor, bombardımanın ardından Türk askerinin de İdlib'e girerek burada çatışmasız bölge ihdas edeceğini yazdı.

Ankara ve Moskova'nın, İdlib'de çatışmasız bölge kurma kararını haziran ayında açıkladığını hatırlatan Stratejik Kültük Vakfı, Türk askeri İdlib'in kuzeyinde ilerlerken Rusya ve İran'ın da bölgenin güneyinde operasyon düzenleyeceğini aktardı. Rapora göre İranlı üst düzey isimlerin Türkiye ziyaretlerinde İdlib operasyonu ve PKK'nın Suriye kolu olan YPG'nin kontrolünde olan Afrin'in durumu masaya yatırıldı. Türkiye ile Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi satış anlaşmasına varması ve bu iki ülkenin girişimleriyle Suriye'nin diğer bölgelerindeki çatışmaların başarıyla durulması da İdlib operasyonunun gerçekleşme ihtimalini artıran diğer gelişmeler olarak sunuldu.

10) Dünyanın seyrettiği Arakan'da neler oluyor? İşte 17 maddede Arakan gerçekleri -05.09.2017

Yazar Ahmet Taşgetiren, TİKA Başkanı Serdar Çam'ın vahşetin yaşandığı Arakan ile ilgili 17 maddelik çarpıcı tespitlerini köşesine taşıdı

BM çözüm paketini 24 Ağustos'ta Myanmar hükümeti açıklıyor; 25'inde 30 karakolda katliam oluyor.

İşte bu ilginç ayrıntıyı Ahmet Taşgetiren Star gazetesindeki köşesinde yazdı. Dünyanın seyrettiği Arakan'da neler oluyor? Medyaya yansıyan haberler ne kadar doğru?

Türkiye'nin yurt dışına açılan pencerelerinden biri olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) başındaki ismi Serdar Çam'ın “ARAKAN meselesine alternatif bakış!” başlığı altındaki değerlendirmeleri konuyu özetliyor. Taşgetiren, 17 maddede Arakan'da olup biteni anlatan tespitleri aktardı:

"MAZLUMUN HAKKINI KORUYABİLMEK İÇİN, GÜÇLÜNÜN MASASINDA OLMAK GEREK

1. Devlet işlerinde duygusallık, hamaset vb. ile değil akılla idare gerek.

2. Dünyanın öbür ucunda yaşanan meselelere katkı vermek için doğru kanallardan haber alabilmeli, buna göre meselenin çözümüne katkı vermeliyiz.

3. Yardım teşkilatları kısa dönemlik yardım dağıtım işlerini yapıp terki diyar ettiklerinde, oradaki mazlumlar onlarla yaşamaya devam etmekte.

4. Özellikle azınlık olan mazlumların yaşamaya mecbur oldukları ülkelerdeki çaresizlik içindeki konumları güçlendirilmeli; zayıflatılmamalı.

5. Sorumsuzca yapılan her haber&etkinliğin, onları daha çok çıkmaza düşürebileceği unutmamalı.

Vâkıf olmadığımız bölgeleri iyi çalışmalı...

6. Myanmar'daki Rohingyalıların meselesi bugünün değil; yıllardır süregelen acı bir tablo. Vatandaşlıkları olmayan dışlanmış, ezilmiş mazlumlar.

7. Arada sıkışmış kalmış bir azınlığın dramı. Çözmek için birikim, tecrübe ve devlet kapasitesi gerekiyor. Çıkmazları çok; çözüm yolları tıkalı.

8. Diasporanın dışarıdan abartılı ve yalan haber, foto vs. paylaşımları ile Myanmar'daki müslümanların dramı azalmaz, aksine katlanarak artar.

9. Geçtiğimiz Ramazan'da Rakain bölgesine girip 15000 aileye yardım yapma izni alabilen tek yabancı kuruluş TİKA olmuştu. Bu ayrıntı önemlidir.

10. Çoğu yardım kuruluşları Arakan için topladıkları yardımları oraya giremedikleri için Bangladeş'te dağıtıp dönüyor. Doğrular karışıyor.

11. Uzun yıllar militarizmin baskıları sonrası Myanmar'ın başına gelmiş yeni kadın lider Myanmar'ı darboğazdan çıkarmak - kalkındırmak istiyor.

12. Derin devlet her olumlu adımında elini zayıflatarak insanları birbirine kırdırıyor; doğal olarak en fazla müslümanlar katlediliyor.

13. Maalesef her yerdeki gibi, sözde "dini" terör gruplarının karakol baskınları polis katliamları vs. ile müslümanlara yaftalar geçiriliyor.

14. Bu kargaşaların arkasında isimlerini vermeye gerek olmayan büyük devletlerin iştahlı çıkar çatışmaları yatıyor: ZENGİN DOĞALGAZ YATAKLARI.

15. İLGİNÇ BİR AYRINTI: Rohinyalıların da desteklediği BM çözüm paketini 24 Ağustos'ta Myanmar hükümeti açıklıyor; 25'inde 30 karakolda katliam oluyor.

16. Sosyal medyaya dikkat etmeli; acıma duygularımız istismar edilmemeli; sonra gerektiğinde tüketilmiş olmamalı.

17. SONUÇ: Myanmar'da pek çok devlet - çıkar grupları zengin petrol-doğalgaz yataklarının kontrolü için kavgalarına Rohinyalıları meze yapıyor.

11) 3 aylık süre doldu; Bakanlar Kurulu karar verirse Fethullah Gülen vatansız kalacak -05.09.2017

OHAL KHK’sı ile darbe ve terör suçları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan ancak yurtdışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan kişilerin Türk vatandaşlığından çıkarılması işleminde sona gelindi.

OHAL KHK’sı ile darbe ve terör suçları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan ancak yurtdışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan kişilerin Türk vatandaşlığından çıkarılması işleminde sona gelindi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan listede yer alan 130 kişi için tanınan 3 aylık süre doldu. Aralarında Fethullah Gülen, milletvekillikleri düşürülen Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız, Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil, Rıza Sarraf’ı tutuklatan savcı olarak bilinen Preet Bhrarara ile birlikte soruşturulan isimler arasında yer alan Kemal Öksüz gibi isimlerin de bulunduğu kişilerden yurda döndükleri tespit edilmeyenler, Bakanlar Kurulu kararı ile “vatandaşlıktan ihraç” edilecek.

Talimat ekim ayında

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekim ayında “İnlerine gireceğiz’ dedik. ‘Onlar kaçacak, biz kovalayacağız’ dedik. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar. Şimdi kaçtıkları yerin vatandaşı olsunlar. Artık onlar bu milletin vatandaşı olarak anılmayacaklar” ifadelerini kullanarak, yurtdışına kaçan darbe girişimi ile ilgili sanık ve şüphelilerin vatandaşlıktan çıkarılmaları için gerekli talimatı verdi.

KHK düzenlemesi ocak ayında

Erdoğan’ın talimatının ardından gereken adım, OHAL KHK’sı ile atıldı. 2 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Saray’da toplanan Bakanlar Kurulu, düzenlemenin yer aldığı KHK’yı 6 Ocak’ta yayımladı. Düzenleme ile 2009 tarihli Türk Vatandaşlığı Yasası’nın “Türk vatandaşlığını kaybettirme” ile ilgili bölümüne fıkra eklendi. Ekklenen fıkra ile, “devletin güvenliğine karşı suçlar” ve “anayasal düzene karşı ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve “yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan” vatandaşlara yönelik, “Türk vatandışlığını kaybettirme” adımlarının atılmasının önü açıldı.

Mahkemeden ilk çağrı Gülen için

KHK düzenlemesine, vatandaşlıktan çıkarma işlemlerinin başlaması için “yurtdışında bulunan ve ulaşılamayan kişinin bu durumunun soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren bir ay içinde bildirilmesi” koşulu kondu. KHK’nın yayımlanmasından yaklaşık 4.5 ay sonra Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi Fethullah Gülen için ilk adımı yaptı. Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazıda, “Yargılanması devam eden sanık Fethullah Gülen’in savunması alınamadığından ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı halde bu sanığın yurtdışında bulunduğu anlaşıldığından gereğinin takdir ve ifası, KHK hükmü gereğince Adalet Bakanlığı’na sunulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

İlk liste haziranda

İçişleri Bakanlığı vatandaşlıktan çıkarma için ilk adımı 5 Haziran’da attı. Ağırlıkla 15 Temmuz darbe girişimine katılma, PKK ya da IŞİD üyesi olma iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen 130 kişi için “yurda dön çağrısı” niteliğindeki ilanın Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte, KHK ile tanınan 3 aylık süreç başladı. 3 ay boyunca KHK’nın “Bakanlıkça Resmî Gazetede yapılan yurda dön ilanına rağmen üç ay içinde yurda dönmemeleri halinde, bu kişilerin Türk vatandaşlıkları Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilir” hükmü beklendi.

Gülen, Kozanlı Ömer

3 ay boyunca yurda dönmeleri beklenen isimler arasında başta Fethullah Gülen geldi. Dikkat çeken ikinci isim ise, “emniyet imamı” olduğu iddia edilen Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil oldu. Özdil için Tayland adli makamlarından iade talebinde bulunulmuştu. Rize’deki darbe girişimi davasında adı geçen firari sanıklar Haluk Mataracı ve Orhan Tornacı da listede yer aldı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın FETÖ üyeliği iddiasıyla “Aranan Teröristler Listesi”e giren İbrahim Özkara, Ali Akın, Soner Cesur, İbrahim Kabadayı, Eşref Çiftçi ve Muhammed Eroğlu gibi isimlerin de listede yer aldığı görüldü.

HDP’li Sarıyıldız ve Öztürk

HDP sıralarından vekillikleri düşürülen Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız da İçişleri Bakanlığı’nın listesine kondu.

Bharara ile birlikte soruşturulan Öksüz

Listede, eski AKP Niğde Merkez İlçe Başkanı Latif Göngör ile Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz de bulundu. Kemal Öksüz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 17 kişi ile birlikte FET֒ye yardım ettikleri iddiasıyla soruşturma açıldı. Öksüz’le birlikte soruşturma açılanların arasında eski ABD Başkanı Barrack Obama döneinde New York Güney Bölge Başsavcılığı görevinde bulunan, görev süresi içinde Türkiye’deki 17/25 Aralık soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf’ı tutuklayan Preet Bharara’nın yanısıra, CIA Eski Başkan Yardımcısı Graham Fuller, Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Henri Barkey ve Michael Rubin gibi isimlerin de yer aldı.

130 kişilik listede, eski Konya İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu ve oğlu eski Konya Emniyet Yabancılar Şube Müdürü Bahri Tuzcu’nun da yer aldığı görüldü.

Bundan sonra ne olacak?

KHK ile tanınan 3 aylık sürenin tamamlanmasının ardından gözler Bakanlar Kurulu’na çevrildi. Listede yer alıp üç ay içinde yurda dönmeyenlerin vatandaşlıktan çıkarılmaları için gereken teklif İçişleri Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Bakanlar Kurulu’nun vatandaşlıktan çıkarma kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak. Vatandaşlıktan çıkarma kararı şahsi olacak, çıkarılan kişinin eş ve çocuklarını etkelemeyecek. Çıkarılan kişi adına bildirim formu düzenlenecek, bu forma dayanılarak kişinin nüfus kaydı kapatılacak. Yapılan bu işlem ilgili tüm kurumlara bildirilecek. Vatandaşlıktan çıkarılan kişilerin vatandaşlığı tekrar kazanmak için başvurmaları durumunda, “milli güvenlik bakımından engel teşkil eden bir hallerinin bulunup bulunmadığına” bakılacak. Olumlu karar alınırsa yine Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden Türk vatandaşlığına alınabilecek.

Barikat ve Hendek Gerçekleri( Kutbettin Özer )
https://www.youtube.com/watch?v=w3tD_lVzx7w&feature=share

http://www.kurdistana-bakur.com/

-

.

…

FOTO / KAYNAK: ŞENGÜL ÖZER'DEN

VARTO / GIMGIM DEYİP GEÇMEYİN (GÜZEL GIMGIM'IM)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN


01) -05.09.2017

02) -05.09.2017

Bugün Müslümanlar arasında yaşanan ihtilafların asıl kaynağına inmek, sebep ve sonuçlarını iyi tahlil etmek gerekir.

.

.

.

.
https://www.dengeamerika.com/

Ek.Tarihi Tue Sep 05, 2017 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Medya
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Medya:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution