Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (14) HER BÎJI KURDİSTAN   Dr.İsmail Beşikci:Dağ Kavmi-II-10..06.2018   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   İBRAHİM GÜÇLÜ- 09.06.2018   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   HDP ÜZERİNE!   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Mim Yavuz Binbay:SLOGAN, HAMASET VE KARŞITLIK SİYASETMİDİR?-05..06.2018   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (11) HER BÎJI KURDİSTAN
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Siyaset


Memo Şahin:Çember daralıyor-02:06:2017
Dün birileri çıkıp kapı komşu olan ve benzer rejimlerle idare edilip aynı düşler için dünyanın birçok limanına yelken açan Suudi Arabistan’la Katar’ın günün birinde karşı karşıya gelebileceklerini söyleseydi, birçok insan gülüp geçerdi.

Dün gülünüp geçilen, ciddiye alınmayan kimi ilişki ve stratejik ortaklıklar, gün geliyor, bir anda tam tersi yönde seyir izleyebiliyor ve kardeşler farklı cephelerde konumlanarak düşman kesilebiliyorlar.

Suudi Arabistan ve onun yörüngesinde yer alan kimi Körfez ülkeleriyle Mısır, IŞİD, El Nusra ve Müslüman Kardeşlere destek ve himayeliğin faturasını Katar şeyhlerine kesti. Katar karantiya alınıp izole edilerek terbiye edilmeye çalışılıyor. Bunun ilk işaretleri 2012 yılının sonbaharında El Nusra terör örgütleri listesine alınarak verildi. Verilen bu işarete Katar şeyhi ve Erdoğan gülüp geçtiler ve islami teröristlerle kol-kola olmakta, onları himaye etmek ve donatmakta bir beis görmediler. Ardından 2013 yılının Mayıs ayında Erdoğan Washington’a çağrılarak sorgu odasına alındı ve masaya kirli çamaşırlar bir bir serilerek MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kulağı bükülüp çekildi.

Anlama yetisi kıt ve klavuzlar karga olunca, bu mesaj da anlaşılmadı. Mısır’da iktidarda olan Müslüman Kardeşler Örgütü’nden Mursi iktidardan al aşağı edilerek bir uyarı daha yapıldı. Ancak bunu da ne anlayan, ne de “bana mısın” diyen oldu. Verilen bunca ciddi mesajlar da anlaşılmayınca 2014 yılının Mart ayında Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile MİT Müsteşarı’nın katıldığı, Suriye’ye yönelik savaş senaryoların konuşulduğu toplantıda Hakan Fidan’ın kendi sesinden Suriye’deki islamcı cellatlara gönderilen ikibin TIR’lık silah ve cephaneye ilişkin teyitler düştü medyaya. Bunu MİT sponsorluğunda Suriye’de cihad için savaşan islamcı çetelere gönderilen silahların belge ve kayıtları izledi.

Gün oldu, devran döndü ve günün birinde İran’a yönelik uluslararası amborgoyu delen, bu amaçla AKP’li yetkililerle kabine üyelerine rüşvet veren, yaptığı bu büyük hizmetlerden dolayı Erdoğan tarafından ödül ve nişanlarla donatılan Reza yakayı kaptırıverdi Amerikalılara. Ardından finans işlerinin kitabına uydurulduğu Halk Bankası’nın iki numaralısı aynı kaderi paylaşarak cezaevini boyladı.

Avrupa yakasındaysa durum farklı değil. Avrupa Konseyi Türkiye’yi izlemeye almış, AB ise ilişkileri, müzakereleri fiili olarak rafa kaldırmış durumda. İstihbarat örgütleri ise peş peşe “darbenın” nasıl “Allahın lütfü” bir fırsata dönüştürüldüğüne ilişkin raporlar yayınlamaya başladı. Bakanların kapıdışarı edilmesi, Erdoğan’a siyasi toplantılar için yasak getirilmesi bu gelişmeleri izledi.

Müslüman Kerdeşler Örgütü’nün kara listeye alındığı, “Müslüman Kardeşler Türkiye’de hükümetin parçasıdır” dendiği, Erdoğan’ın korumalarının “Wanted”, aranıyor ilanlarıyla takibe alındığı bir dünyadan bahsediyoruz.

Teğet olarak geçtiğimiz, kıyısından köşesinden değindiğimiz tüm bu gelişmeler toplandığında, irili ufaklı parçalar yan yana getirildiğinde Puzzle’deki resim berraklaşmaya başlıyor.

Erdoğan da Puzzel’deki resmi görüyor artık. Ancak inanmak da istemiyor. Yanına topladığı dalkavuklar ordusu ise “bu sen değilsin Reis” demeye devam ediyor.

Dışardaki tablo bu. İçerdeki de fazlaca farklı değil. En son referandumda yaşanan gasp, komedi ve kepazelikse ortada. Tabii içerde bugün yaşananların bir de evvaliyatı var. Erdoğan 2014’te Cumhurbaşkanı seçildiyse, bunun CHP ile de ilişkisi var. Kılıçdaroğlu, sol kesim ve Kürtlerle arasına mesafe koymak, böylelikle de devletin gözde unsurlarına şirin gözükmek için Ekmeleddin İhsanoğlu diye sağcı ve islamcı birini aday göstererek Erdoğan’ın o makama geçmesi için altın değerinde hizmette bulundu. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablodan, HDP’nin 6 milyon oy ve yüzde 13’lük bir seçmen kitlesiyle parlamentoya girmesinden Erdoğan kadar ürktü. Sonra devlete hizmet amacıyla milletvekilerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için seferber oldu, farklı görüşte olan, dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı çıkan CHP milletvekillerini tehditle sindirdi. Yenikapı ruhunun cazibesine kapılmakta gecikmedi.

Kürtler ve kazanımları sözkonusu olduğunda hiç çekinmeden islami teröre destek verdiğini dile getirdiği Erdoğan’la birlikte

Suriye ve Irak’a yönelik savaş tezkerelerine ortak olması ise cabası.

Basiretsizliği birçok kez kanıtlanmış, medeni cesaret yoksunu ve taşıdığı Kürtlük ve Alevilik kimliğini aşağılık kompleksi olarak benliğine sindirmiş, tam bir Yeniçeri psikolojisiyle hareket eden, parlamentonun kapısına kilit vurulduğunda, Genel Başkanlar dahil onun üzerinde HDP’li vekil tutuklandığında, yüze yakın Kürt Belediye Başkanı ümükleri sıkılarak kodese tıkıldığında, Türkiye Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yöneltildiğinde ses ve soluğu çıkmayan Kılıçdaroğlu’nun başına Enis Berberoğlu tuğlası düştüğünde derin uykudan uyanarak adalet arayışına başlamak zorunda kaldı.

Adaletin “A”sının kalmadığı, adaletin kuyusu kazınırken bütün gücüyle kazma sallayan Kılıçdaroğlu adalet arayışında! Başına düşen Berberoğlu kiremiti alınıp yerine konsa, herşey güllük gülistanlık. Daha işin ciddiyetinden, iç ve dış koşulların, konjönktürün dayattığı gündemden bihaber.

Böyle olsa da Kılıçdaroğlu yürüsün. Onun yürümesi Erdoğan’ın başka hatalar yapmasına, CHP etrafında kümelenmiş farklı grupların demokrasi ve özgürlük cephesine taşınmasına yol açacak, Rabialı Erdoğan Türkiyesi’nin daha geniş kesimlerce anlaşılmasına hizmet edecek, katkı sunacaktır.

Katar şeyhine bir yer bulunur belki. Suud şeyhi istese bile Erdoğan’a kaçacak bir delik, sığınacak bir kovuk bulamaz. İş, bu denli ciddi.

Yeter ki CHP etrafında kümelenmiş gruplarla Erdoğan’a her sıkıştığında koltuk değneği olanlar ders çıkarmış olsunlar. Bir de tabii sine-i millete dönerek, Erdoğan’ı KHK yönettiği, fiili olarak kapısına kilit vurduğu parlamentosu ile başbaşa bırakmakla.. Bunlar yapıldığında Erdoğan belki bir müddet daha ayakta kalabilir, ama asla ve asla 2019’u göremez, 2023 düşü ise kursağında kalır!

msahin1@web.de

Ek.Tarihi Sun Jul 02, 2017 10:00 am Gön: Oezer

İlgili Konular

Siyaset

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Siyaset
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Siyaset:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution