Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   Murat Karayılan:Efrîn için daha fazlasını yapmalıyız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (16) HER BÎJI KURDİSTAN   Menbic senaryosu:ABD çekilirse ne olur?   Demirtaş’ın Savunması İle İlgili Olarak Bir Gazetecinin Sorularına Cevaplar (Can   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   Dr. İsmet Turanlı:ÜRETİM, SEKSÜEL YAŞAM   Demirtaş’ın Savunması İle İlgili Olarak Bir Gazetecinin Sorularına Cevaplar (Can   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (11) HER BÎJI KURDİSTAN   Selahattin Demirtaş davasında 2. gün
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

 
Köşe Yazıları


GÜNEY KÜRDİSTAN’IN KAZANIMLARINI KORUYALIM.-05.05.2017
DÜNYA ÜLKELERİ KENDİNİ TAZELERKEN, DÜNYA BASINLARI VE YAYIMCILARI BARZANİYE SEMPATİ GÖZÜ İLE BAKARKEN, ULUSLARARASI BAŞKONSOLOSLULUKLARI GÜNEY KÜRDİSTANDA TEMSİCİLİK YAPARKEN, KÜRTLERİN TALEP STATÜLERİ GÜNDEN GÜNE ARTARKEN,

Kürtlerin kendini bilmez ve kiralık şahsiyetler ve bir kısım Örgütler haksız bir şekilde Güney Kürdistan kazanımlarına karşı ve Serok Mesud Barzani'ye PERVASIZCA saldırıyorlar.

Bu kiralık ve Kürt ve Kürdistan düşmanların, Kürt adı altında Kürt hareketi gibi örgütlenmişler. Bunlar zarardan başka hiçbir faydaları yoktur. 1984 tarihinden beri 50 bin insanlarımız öldürüldü, faili meçhul yollardan kaybedildi, hala Kürtlerle oynanıyor.

2015 ila 2016 yılı arasında Kürtlere tarihi anlamda cehennem kapıları açıldı, Kürtlerin anasını ağlattılar. Kürdistan viraneye çevrildi. BARİKAT ve HENDEK kazmaları Kürt halkını evsiz barksız bıraktılar ve kentleri viraneye çevirdiler.

PKK, Kürt halkına hizmet etmek istiyorsa, Kürtlere zarar vermeden Ulusalcı eylemini gerçekleştirmelidir. Kürdistan Bölgesinde silahlı eylem yapması zarardan başka bir şey getirmez.

Her gün PKK işini gücünü bırakmış bütün zamanını Güney Kürdistan kazanımlarına kaşı olur olmaz iftiralarla haber yapıyor. Ellerinde belge yok, tarif edecek kılavuz yok. Sadece kıskançlık, bir Kürdün başarısını alt üst etmekle meşgul, doğru görmüyorum. Yirmi dört saat Barzani’ye saldırıyorlar. Üstelik Rojava’da OHAL ilan ederek kendisinden olmayanları tutuklayıp işkence altına almışlardır. Bunlardan bir kısmı önemli şahsiyetlerin kaderi ile oynayıp, bu şahsiyetlerin yaşıyor veya yaşıyor olmamaları meçhuldür, bu Kürt yurtseverlerin kaderleri hakkında haber ve bilgi yok.

PKK, bu olumsuz ve Kürt halkının çıkarlarına zarar getirecek saldırılarına son vermelidir. Bütün Kürdistanlı yurtseverlerine sesleniyorum; Kürtlere karşı zedeleyici her çeşit eylemlere karşı olmalı ve Anti Kürt tutumlarına karşı sessiz kalmamalıdır.

Egemen ve işgalci devletlerin hizmetinde çalışan ve satılmış, kiralık Pion militanları olarak Kürtlerin bütün kazanımlarına karşı geliyorlar. Şengal’de dalgalanan Kürdistan Bayraklarını kaldırıp Arap-Bağdat Bayrağını dikmişlerdir.

Rojava’da NEWROZ kutlamalarını yasaklamış ve NEWROZ’u kutlayanı da tutuklayıp işkence altına almışlardır. PKK ve yandaşlarına karşı duyarlı olmalarına çağrım var, duyarlı olunuz#, lütfen!..

PKK, adı (Partiya karkırın Kurdistan) Kürt adı verilmiş, ama bir Kürt örgütü değil, Kürt adı altında kiralık bir kirli Örgüttür. Lanse ediniz, yazınız, birçok açıklamaları da belgelerle yüzüne vurunuz, yalnızlaştırınız.

PKK+KCK’ ya çağrım; imana gelin, hainlik huyunuzdan vaaz geçin, yarın pişman olacak sizlersiniz. Kandil’deki yaşlı kadroların ömrü kısaldı. Kandil kadroların dışında diğer kadrolar yapısal olarak ‘’SUNİ’’dır. Kürdistani yapısal tarafları olmadığı için, mantıksal iradeleri sade değil. Fikir özgürlülükte, örgüt içinde özgür değiller. Tekçilikte muhafazakârdır. İrade sahipleri değillerdir, başkaların iradeleri hâkimdir. Bu sebeplerden dolayı, PKK+KCK kendine yeniden çekidüzen vermeli ve kiracılık ve Pion Örgütlülükten vaaz geçmeliler.

PKK+KCK, bütün kötü alışkanlıklarını bırakıp, Kürdistani bir Örgüte dönüşmelidir. Yok, ille ve ille kullanılan bir araç olarak ve kiracılık Örgütlülükten vaaz geçmiyoruz derse, derseniz, PKK, mutlaka Kürdistan topraklarından süpürülüp çıkartılmalıdır.

Kürt Halkını duyarlılığa ve duyarlı olmaya çağırıyorum, lütfen duyarlı olunuz…

Bu sadece PKK-KCK’lar için geçerli olmamalı. Kürtlerin çıkarlarını zedeleyen ve ters düşen hangi örgüt olursa olsun, mutlaka karşı gelmeli ve yüzünde çekinmeden söylenmelidir.

Kiralık Örgütlere ihtiyacımız yok...
Sevgi ve Saygılarımla

Kutbettin Özer
Uluslararası Gazeteci ve Yazar.
KutbettinO@t-online.de

***************************

-

Kutbettin özer:Rojnews, haber Editörüne.-08.04.2017
Siz sürekli Güney Kürdistan ile ilgili haberleri KDP üzerinde haber yapıyorsunuz. Bu doğru değil. Bir kere KDP’nin herhangi birini tutuklama yetkisi yoktur. KDP sadece bir siyasi partidir, KDP Güney Kürdistan Anayasanı çiğnediğinde, KDP’li kim olursa olsun o kişi de Güney Kürdistan Asayiş yetkileri tarafından tutuklanır ve hakkında işlemler yapılır.

KDP, Kürdistan değil, sadece bir araçtır, Kürdistan halkının ve bulunan azınlıkların savunucusu olarak politik yapabilir, bunun dışında başka yetkisinin olmadığını düşünüyorum. Ha, Güney Kürdistan’da siyasi partiler arasında siyasi kıvılcımlar, Süperkulation dönüşmeler bir yukarı, bir aşağı çıkışlar yapabilir. Bunun yanında her kim ki halkı ikna etme gücü olursa, o siyasi parti iktidar partisi olabilir, diğer ülkelerde olduğu gibi. İktidara tek parti de, Koalisyon ile de olabilir. Güney Kürdistan Federal Bölge İdaresinde tek partinin yetkisi yoktur. Yanı sıra, Güney Kürdistan Federal İdare Bölgesi’nin Anayasası vardır. G.K.F.İ.B. sistemin Anayasası emri gereği ne ise o yasa çalışır ve uygulanır.

PKK ve PKK’ ye yakın olan basın ve yayım organları olduğu gibi, Güney Kürdistan’da ne oluyorsa KDP’yi suçlanıyor. Hâlbuki bu dayatma doğru değil. Şikâyetler varsa Güney Kürdistan Federal İdari Bölge (G.K.F.İ.B) yetkililerine şikâyetinizi yapabilirsiniz. Benim de başıma herhangi bir şey gelse, aynısını yapar gerekeni yerine getirmeye çalışırım. Yani KDP’yi suçlamam doğru olmadığı gibi, KDP’ yi suçlayamam da. Güney Kürdistan, KDP’nin tekelinde federal devleti değil, sadece siyasi bir parti çalışanıdır. Ayrıca, Sayın Mesud Barzani’ye saldırmasını da kınıyorum. Eleştirilir, ama PKK ve yandaşlarının saldırılmasını da doğru görmüyorum.

Sayın Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani, Uluslararası arenada Ülke Güney Kürdistan sorumlu yetkilileridir. Dış ülke devlet adamları, Güney Kürdistan yetkililerini karşıladığında, hiçbir devlet KDP yetkilileri olarak karşılamıyor-lar. Karşılamalar, Güney Kürdistan Federal Bölge İdari Başakanı Sn. Mesud Barzani veya Başbakan Neçirvan Barzani olarak saygınla karşılıyorlar. Aynı zamanda bu liderlerin altına kırmızı halı serilerek Kürdistan Ulusal Bayrağını da dikiyorlar.

Güney Kürdistan’da veya başka ülkelerin kurulu ve kazanımlarına saygıyla yaklaşımlarımızı göstermemiz gerekir. Partilere saldırmakla işler, gerekli statüler çözülmez. Sorunları büyütmeden her Kürt yurtseveri ve her Kürt örgütü KDP’yi suçlama hakkı yoktur. Tekrar vurguluyorum, KDP hiç kimseyi tutuklayamaz ve yargılayamaz, yetkisi yoktur. Güney Kürdistan’ın Anayasası vardır, Sayıştay’ı, Danıştay’ı ve mahkemeleri vardır. Her kim ki suç işlemişse suç işlemesine göre, Mahkemeye çıkartılır.

Kürdistanlı örgütler, internationalist düşüncede hâkim olduklarından dolayı, Ulusal kavramlarında boğularak asli hâkim sorunları başka rotaya çekiyorlar. Kürtler bu asrın sonunda artık uluslar arası yerelkürede yerini almalılar. Bilhassa legal örgütlenmeyi hedef almalılar. PKK, büyük bir örgüttür. Değerini, saygınlığını uluslararasında kazanmalıdır. Eminim, PKK bir adım atarsa, bütün dört parçanın Kürt örgütleri kucaklayarak destekleyeceklerdir. Rojava’da YPG

Kürtler iyi bilmeli, illegalcilik devri bitti. Tek örgütlülüğün hâkimiyeti de bitti. Bundan sonra çoğulcu ve dostluk kurma ve diyalog zamanı geldi. Çok çalışmalıyız.

Dr. Aydın’ın durumu da önemlidir. Güney Kürdistan Federal devletin Mahkemesine çıkartıldığında hepimiz, Hâkimin sorularını ve Dr. Aydın’ın ifadelerini birlikte dinlemeliyiz.

Dikkatinize; Umut ederim sizlere birkaç önemli şey aktarabildimse ne mutlu bana.
Selamlar.

Kutbettin Özer
Uluslararası Gazeteci ve Yazar.
KutbettinO@t-online.de

***

07) KDP'ye çağrı: Dr. Aydın derhal serbest bırakılsın! -06.05.2017

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, geçtiğimiz yıl yaralı halde KDP tarafından gözaltına alınan Dr. Aydın isimli gerilla hakkında açıklamada bulundu.

Dr. Aydın’ın Duhok’ta KDP güçleri tarafından gözaltına alındığını belirten Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, konuyu KDP ile konuşmalarına rağmen şimdiye kadar sonuç alamadıklarını belirtti.

Dr. Aydın’a ilişkin Türk özel savaş medyasında çıkan haberlere dikkat çekilen açıklamada, ‘’Doktor Aydın arkadaşın ‘TAK’ ile herhangi bir ilişkisi vardır ne de Türk Özel Kuvvetleri ve Peşmergenin ortak operasyonuyla yakalanmıştır. Bunların hepsi yalan ve uydurmadır’’ denildi.

Dr. Aydın Yaralı halde yolda gözaltına alındı

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

‘’Önder APO’nun geliştirdiği çözüm sürecini sona erdiren AKP rejimi 24 Temmuz 2015 tarihinde üslenme alanlarımıza dönük kapsamlı bir hava saldırısı gerçekleştirmişti. Bu saldırı esnasında yaralanan Doktor Aydın arkadaşımız Dûhok hastahanesinde bir süre tedavi görmüştür. Bir süre tedavisi ile uğraşan arkadaşımız daha kapsamlı bir tedavi için Rojava’ya geçmek isterken, 28 Şubat 2016 tarihinde Zaxo ile Dûhok arasında asayiş tarafından tutuklanmıştır. Hiçbir tutuklanma nedeni olmayan arkadaşımız, bugüne kadar bırakılmış değildir. Daha önce Dûhok’ta gördüğü tedavi sürecinde KDP yetkilileri ve asayiş güçleri tarafından tanınmasına ve tedaviye ihtiyacı olduğu bilinmesine rağmen, tutuklanmasına bir anlam veremedik.

KDP ile konuştuk sonuç alamadık

Doktor Aydın arkadaş Amed Farqîn’li olup, genç yaşından bu yana büyük hayali olan Kürdistan Özgürlük Mücadelesi için fedaice mücadele etmiş ve kimseye verdiği bir zarar olmamıştır. O saflarımızda bulunduğu 18 yıl boyunca kendi halkına ve davasına bağlılığı esas alan devrimci bir Kürdistanlıdır. Dûhok asayişi tarafından tutuklanmasından bu yana 14 aya yakın zaman geçmiş olmasına rağmen, bırakılmamış olması kabul edilemez bir durumdur. Arkadaşımızın bırakılması için görüşmelerde defalarca KDP yetkililerinden talepte bulunulmasına rağmen sürekli geçiştirerek, ‘Yanımızda değil, nerede olduğunu bilmiyoruz, araştırıyoruz’ vb. sözlerle oyalama dışında bir şey yapılmamıştır. Ancak biz arkadaşımızın hangi Dûhok asayişinde tutulduğunu iyi biliyor ve günlük bilgi alıyorduk. Esaret altında tutulduğu yerde, Doktor Aydın arkadaşın açlık grevine girdiği ve ağır sağlık sorunları yaşadığı yönündeki bilgilerin tümünü temsilcilerimiz KDP’nin ilgili yetkililerine belirtmesine rağmen bugüne kadar olumlu bir cevap alınamamıştır.’’

Türk özel savaş medyasındaki haberler doğru değil

Dr. Aydın hakkında Türk özel savaş medyasında çıkan haberleri hatırlatan Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı şu değerlendirmelerde bulundu:

‘’Biz, Hareket olarak ulusal çıkarlara karşı duyduğumuz hassasiyetten ve Kürdistan güçleri arasındaki sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğine olan inancımızdan kaynaklı, aramızdaki ilişkilerin daha fazla gerginleşmemesi ve kronik bir soruna dönüşmemesi adına bugüne kadar fazla bir şey yapmadık. KDP yetkililerinden bu kabul edilemez duruma son verip, arkadaşımızın bırakılmasını bekledik. Ancak en son Türk basınına yansıyan bazı haberlere göre, güya Türk Özel Kuvvetler Komutanlığının ve Peşmergenin ortak operasyonu ile yakalanmış ve Peşmerge güçlerine ait özel güvenlikli bir cezaevinde tutulduğu yönünde bilgiler yansımıştır. Aynı haberde arkadaş hakkındaki bilgiler de çarpıtılmış, ‘TAK’ komutanını yakaladıkları yalanını uydurup, kendilerine bedavadan bir zafer havasını verdirmişlerdir.

Öncelikle şunu belirtelim, böyle bir şey söz konusu değildir. Ne Doktor Aydın arkadaşın ‘TAK’ ile herhangi bir ilişkisi vardır ne de Türk Özel Kuvvetleri ve Peşmergenin ortak operasyonuyla yakalanmıştır. Bunların hepsi yalan ve uydurmadır. Arkadaşımız tek başına ve silahsız olarak bindiği bir araçla Rojava’ya giderken Peşmergeler tarafından yolda aracı durdurulup tutuklanmıştır.

Ortada ihanet yoksa arkadaşımız derhal serbest bırakılmalıdır

Kürdistan özgürlük davasının bu çok önemli ve nazik döneminde, halkımızın bütün değer yargılarını ortadan kaldırmak için saldıran ve düşmanlıkta sınır tanımayan Türk Devleti ile işbirliği halinde bir Kürdistan devrimcisini yakalama ve tutuklamanın ne Kürtlükle ne de yurtseverlikle hiçbir alakası olamaz ve asla kabul edilemez. Eğer ortada açıkça bir işbirliği ve ihanet yoksa arkadaşımız derhal serbest bırakılmalıdır. Kürdistan yasalarına göre hiçbir suçu olmayan bir devrimci militan olarak, Kürdistan halkına hizmet etme dışında hiçbir amacı olmayan bir Kürdistan gerillasının daha fazla zindanda tutmanın izahı olamaz. Eğer bu işte Türk Devleti ile işbirliği varsa, bu nasıl izah edilecektir. Biz KDP yetkililerini ve Federe Kürdistan Bölge Hükümetini bu konuda halkımıza açıklama yapmaya, açıklığa kavuşturmaya ve gerekeni yapmaya çağırıyoruz.

Kürdistan güçlerine çağrı: Sorumluluklarınıza sahip çıkın

Tüm Kürdistani siyasi ve toplumsal güçlere çağrımız, Doktor Aydın arkadaşımızın özgürlüğüne kavuşması ve bu haksız tutuklanmanın farklı, ağır sorunlara yol açmaması için ellerinden gelen çabayı göstermeye ve ulusal demokratik sorumluluklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.’’
İlgili Haberler

Ek.Tarihi Fri May 05, 2017 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Köşe Yazıları
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Köşe Yazıları:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution