Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahim Güçlü:ANALÎZEK DI DERBARÊ NETEWEYA KURD Û MEHA ADARÊ DE (1)-   Yavuz Binbay:YENİZELLENDA’DA İKİ CAMİYE YAPILAN BARBAR TERÖRİST SALDIRIYI KINIYO   Dr. Zerdeşt Haco:Vexwendnameya Inisyetîva Zimanê Kurdî li Bremenê   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Selahattin Çelik:IŞİD'i anladık mı?-   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   Çoli Fayık:Şiizmin selefizmi
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Reklâmlar
Yazar Bülent Tekin'den 2 yeni kitap -15.03.2013

DİYARBAKIR- Gırgır Dergisi yazarı Bülent Tekin'in 'Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar' ile 'Vatan Millet Diyarbakır' adında iki kitabı çıktı.

Sokak Kitapları Yayınları'nda 'Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar' ile 'Vatan Millet Diyarbakır' adıyla iki kitabı bir arada yayımlanan yazar Bülent Tekin, kitaplarının çözüm sürecine katkı sağlayacağını ifade etti. Kürt meselesini 'Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar” adındaki kitabında değerlendiren Tekin, sorunun Yavuz Sultan Selim döneminde başladığına dikkat çekti.

Bu kitap, barış sürecine katkı yapacağı durumların söz konusu olabileceği gibi, bu kitabın bugüne kadar, kendi açısından yayımlanamamasını bir talihsizlik olarak gördüğünü belirten yazar Bülent Tekin, "Kürt sorununu, Kürt ve Türk siyasetçileri daha çok, Osmanlı'nın son zamanlarına ve Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal'in Kürtlere ihanet etmesine bağlamaktadır. En fazla 1806 yılında Abdullah Paşa isyanına kadar gidebiliyorlar. Kürt ve Türk yazarlarının büyük bir kısmı sanki Kürt sorunu Osmanlı'nın son zamanlarında ve ona müteakip, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucuları İttihat ve Terakki Cemiyeti'nden kaynaklanan dünya görüşleriyle aynı siyaseti izlettirmeleri ve bu izlenim sonucunda Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürtleri, Türkleştirme amacıyla asimile etmesine bağlayan bir politika ile irdelemekteler.

Ben kitabımda, Kürt sorununun 100-200 yıllık olmadığı düşüncesindeyim. Kürt sorunu 1514 yılına dayanmaktadır. Ben bu kitapta, Kürt sorununu Yavuz Sultan Selim dönemine denk geldiğini ve o dönemde başladığını, problem orada başlamaktadır. Kürt ve Türklerin karşılaşması hatta daha sonra Farslarla yaşanan ilişkilerinin yanı sıra, 1. ve 2. Dünya Savaşı'nda Kürtlerin bölünme temelinin 1514 yılında o dönemdeki Kürtlerin önderleri arasında önemli biri olan İdris-i Bitlis'in faaliyetlerine bağlamaktayım.

Kürtler ve Türkler 1514 yılında Çaldıran Savaşı'nda ittifak oluşturmalarıyla Kürt sorununu başlatmış oldular. Kürtler adına İdris-i Bitlisi, Türkler adına ise, Yavuz Sultan Selim Amasya'da bir antlaşmaya imza atmışlardı. Bu anlaşma aslında birlikteliği meydana getirmiştir. Ama bu birliktelik, çok güçlü olan Osmanlı devletiyle, beylikler şeklinde yaşayan çokça bölünmüş Kürt beylerinin mücadelesi veya dengelerini bir araya getirme şeklindeki uzlaşının da oluştuğu düşüncesindeyim. Kürtler Osmanlı döneminde zaman zaman isyan etmişlerdir. Bu isyanları, Osmanlı devleti bir ihanet olarak görmüş. Aynı zamanda Kürt beyleri bu isyanları milli bir mücadele olarak görmemişlerdir. Fakat Kürt beyleri kendi iktidarlarını koruma açısında bile olsa burada bir zengin bir sınıfın, yoksul köylüler üzerindeki tahakkümünü getiren bir biçimi de olsa sonuçta Osmanlı'ya karşı, bir baş kaldırılışı çok cılız da olsa, milliyetçi yönü zaman zaman bazı isyanlar da olmuştur. Ama Türk veya Kürt yazarları bu isyanları daha çok başkaldırı olarak değerlendiriyorlar. Bunu bir isyan olarak yorumlamıyorlar. Tüm bu yönleriyle ben sayılmayan isyan olarak değerlendirdim bu isyanları. Öteki ve anlatılmayan yüzüyle, resmi tarihin dışında bu kitapta anlatmaya çalıştım” dedi.

Bir diğer kitabı 'Vatan Millet Diyarbakır' adında mizahi bir dille yazan Tekin, bu kitapta amacı Türk ulusalcılarının Kürt sorununa bakışını ironi bir biçimde kaleme aldığını söyledi.

Tekin, “Diğer kitabım, Vatan Millet Diyarbakır. Bu da çok Türk ulusalcıları her zaman Kürtleri veya Müslümanları, demokratları ve buna benzerleri tehlikeli görüp, Türk ulusalcılığın merkezi ve korku içerisinde birlikte devleti tutma yöntemiyle gündeme getirdiği politikalardan oluşan bir kitaptır. Türk ulusalcıları ve şovenist Türk milliyetçileri daha çok 'vatan, millet, Sakarya, din iman gibi değerleri ağızlarına pereseng etmeleri ve bu yöntemin bittiği zaman çok da fazla, Amed, Dersim, Fakiye Teyran, Ahmedi Xani, Cegerxwin bir takım değerlerin isimlerini de sayarak bütün sloganvari söylemleri bir araya getirip, Türk milletçiliğini sanki Kürtlerin de adına konuşarak, Kürtleri de çok sevmiş gibi yaparak, Türk devletinin ulusalcı yönünü de tutarak, devlet partilerinin yöntemleriyle devam etmelerinden dolayı bir tepki olarak bu kitabı yazdım. Biraz ironik, mizahi yönüyle olmakla beraber ciddi yazılarda bulunmaktadır” şeklinde konuştu. IHA

Tüm Diyarbakır Haberleri
Kaynak: http://www.diyarinsesi.org/haber/yazar-bulent-tekinden-2-yeni-kitap-39458.htm#ixzz2NbSHSK1 Y
bulenttekin47@gmail.com


B. Tekin:Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar


BÜLENT TEKİN: Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar

Sayın yazarımız Bülent Tekin son dakikada Kürt sorununda bazı unutulan veya Sayılmayan İsyanların üzerinde derli ve toplu bir kitap çıkardı.

Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar

.
SOKAK KİTAPLARI YAYINCILIK

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Telefon: 0(216) 405 10 88
Gsm: 0 532 579 67 72
09.00 - 18.30 arası

www.sokakkitaplariyayincilik.com
info@sokakkitaplariyayincilik.com n
sokakkitaplari@hotmail.com
MSN: sokakkitapları@hotmail.com

bulenttekin47@gmail.com

Ulaşım Bilgileri
Adres: Rasimpaşa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Siftah Sokak. Uluç Apt. Kat:1 Daire:2 Kadıköy/İstanbul

Bu hafta çıkacak iki kitabımdan biridir (KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR).

.

.KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR
http://tvarsivi.com/kurt-sorunu-ve-sayilmayan-isyanlar-kitabi-tanitiliyor-17-02-201 3-izle-i_2013020554237.html

.

.

.

.

.

.

*************Başsağlığı:Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’lerin**************

.
Başsağlığı: Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’lerin katletmesini şiddetle kınıyoruz.
T.C devleti İmralı ile görüşme yolunu açtıktan sonra ‘’MİT’’ten sonra Ahmet Türk ve Akat’ların İmralı görüşmesi üzerine barış isteyenlerin ruhunu umutlaştırdı.

Barış’ı sabote etmek isteyen iç derin hesap mı yoksa Türk devletin örgütlü derin devleti mi bu katliamı gerçekleştirdiğini bilmiyoruz. Kürt katili zanlılar tarafından PKK’nın en önemli kadrolarından ‘’Üç değerli Kadro’’ Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’lerin infaz edilmesi uluslar arası odak noktalarda Kürt barışın çözülmesi için engeldir.

. Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’lerin katledilmesi Kürt ve Türk ‘’Barış’ını istemeyenlerdir. Bunlar en kısa zamanda bulunup derhal cezalandırılmalı ve haklarında gerekeni yerine getirilmelidir. Bu tür provokasyonlar başlatılan müzakereyi sabote edip Kürt ve Türk çatışmasını ateşliyor. Kürtler ve Türkler her çeşit bütün provokasyonlara ve sabote edenlere karşı görevini yerine getirmelidir.

Asil şimdi Hüseyin Çelik ülkede, dışişleri Bakanı Davutoğlu Paris’le devreye geçip katili bulmaya çalışmalıdır.

Paris’te alçakça katledilen üç PKK siyasetçilerin için derin üzüntü duyuyorken, Kürdistan ulusal çalışmalarına engelleyenleri kınıyor ve öfkemizi kamuoyuna iletmek istiyoruz. Şehit düşen siyasetçi militanların ailelerine, bütün örgüt kadrolarına, tüm Kürdistanlı Kürt halkına içten başsağlığı diliyor Allah rahmet vesin.

http://www.kurdistana-bakur.com/
Editör: Kutbettin Özer
11.01.2013

Ek.Tarihi Fri Jan 11, 2013 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Sjcg123 ( 1)
Gön: Sjcg123 (jay452996847@gmail.com) Tarih Sat Oct 15, 2016 7:38 pm
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://Sjcg123


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Reklâmlar
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Reklâmlar:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution