Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (13) HER BÎJI KURDİSTAN   PRESSEMITTEILUNG/Nordsyrien: Erdogan droht mit neuem Krieg   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Çavuşoğlu’dan ‘Dunford’un YPG açıklamasına’ yanıt: Göz yumamayız   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASET HABER KARIŞIK, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   SİYASİ HABERLER (10)   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   YENİ HABER, NÛÇA NÛ (10) HER BÎJI KURDİSTAN   Ferhat Sarıkaya diye biri
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

 
Köşe Yazıları

ISMET TURANLI / TÜRKÜ SEVMEK / 12.02.2009

Bir kaç sene önce Antalya film festivalinde ödül almış bir kürt türkü sanatkarının Aspendosta kürtçe bir ağıt okuduğunda aslı kürt olan Yılmaz Erdoğan göz yaşlarını tutamazken,ön sırada oturan prominent alkışlamağı dahi çok görmüş,müziğede,kürt-türk kardeşliğinede,ölüyede saygısızlık gösterdiler diye bir makale yayınlamıştım.

Geçen hafta Müziğin dehası Beethoven’ın 9 uncu senfonisinden bahsetmiştim.Bu haftada yine müziğin başka bir türünden TÜRKܒden bahsetmek istiyorum.

Türkiye de TÜRKÜ sevgisinin yayılmasına öncülük eden ,Ankara radyosunda ‚’Yurttan sesler korosunu kurup,senelerce,akşam üstleri yayın yapan MUZAFFER SARISÖZEN’dir.Anadoluyu gezmiş ,ozanlardan türküler derlemiş,toplamış ve 40 lı 50 li senelerde ,yetiştirdiği sazandelerle,solistlerle halkın kendi müziğini duymasını temin etmişti.Yetiştirdiği sanatkarlardan biride NERİMAN ALTINDAĞ’dı.50 li senelerde Ankaranın sıhhıye semtinde Serçe sokakta komşuluğumuz olmuştu.Eşi Muzaffer beyle arada sırada bizede uğrarlardı.Annemin ricası üzerine ‚Pencereden kar geliyor.Aman anam GURBET bana zor geliyor’’ türküsünü söylerdi.Benim gibi yarım asır Gurbette yaşamış olan ,şiire,müziğe duygusal bağlılığı olan bir insanın bu türküyü unutması mümkün olamazdı.

Üstad Bedri Rahmi ile ilk tanıştığım gün evime misafir etmiş sabaha kadar şiir ve türkü söylemiştik.Yaşar Kemal onun Kürt asıllı olduğunu söylemişti.Kürdistan menşeli türkülerin ,hele ağıtların % 80 ninin Kürtçe türküler olduğuna dair bir kitap okumuştum.Maalesef türkü söyleyenler korkularından hep türkçe tercümelerini okurlar.

Bir kaç sene önce Antalya film festivalinde ödül almış bir kürt türkü sanatkarının Aspendosta kürtçe bir ağıt okuduğunda aslı kürt olan Yılmaz Erdoğan göz yaşlarını tutamazken,ön sırada oturan prominent alkışlamağı dahi çok görmüş,müziğede,kürt-türk kardeşliğinede,ölüyede saygısızlık gösterdiler diye bir makale yayınlamıştım.

Bedri Rahmi derdiki ‚Mesut olmak istiyorsanız TÜRKÜ söyleyin’’.

Türküde müziğin bir türüdür.Ben bütün müzikleri severim.Bir ilmi toplantıda ,akşam yemeğinde yanımda oturan ilaç firmasının sahibyle müzik üzerinde konuşurken bir anımı anlattım.New-York’ta China Town’da yemek yerken bir uzak doğu müziği dinlemiştim ve o beni çok etkilemişti.Restoranın sahibine sordum.Bu müziğin menşei neresidir.O da bana o dinlediğimiz müziğin Japon düğün müziği olduğunu söyledi.Bu hasbıhalimizden bir ay sonra bir paket geldi. O ilaç firmasından.İçinde o dinlemiş olduğum Japon müziğinin plağı vardı.Bu nazik iltifat beni mütehassıs etmişti.

İster Beethoven’in 9 uncu senfonisi olsun,ister Türküler,isterse Japon müziği dinlediğim anlar en mesut olduğum anlardır.Ağıtlar gibi birde Yemen türküsü,yahut Porgy and Bess’i dinleyincede ağlamaklı olurum.Buda benim bir başka huyum.

Neriman hanım’ın vefatını duyunca Türküler üstüne duyduklarımı yazmak istedim.Allah rahmet eylesin.

Dr.İsmet Turanlı, Antalya, 06.01.09

dr_ismetturanli@mynet.com

Ek.Tarihi Thu Feb 12, 2009 10:00 am Gön: Oezer

İlgili Konular

Köşe Yazıları

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Köşe Yazıları
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Köşe Yazıları:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution