Anasayfa > Günün Haberleri > Sitene ekle > Arşiv > İletişim > Künye > Reklâm
__________________________________________________________________________________________
Güncel -
Spor - Siyaset - Ekonomi - Medya - Polemik - Dünya - Teknoloji - Sağlık –Kültür Sanat- Eğitim – Röportaj – Reklâmlar

   Üyemiz Değilseniz! Tıklayın   Medeni Ayhan:KÜRDİSTAN DA SİYASİ TÜCCAR VE TELLAR YERİNE DAVA ADAMLARI, ENTEGRAS   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   HDP seçim bildirgesini açıkladı   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (13) BÎJI KURDISTAN   Mim Yavuz Binbay:ARAP BAHARI - ARAP KATLİAMININ SONUÇLARI   KURDISTANA-BAKUR, NÛÇA NÛ (10) BÎJI KURDISTAN   İbrahîm Güçlü:Analîzek di derbarê neteweya kurd û meha Adarê de (2)   KOMKAR BERLIN / PRESSEERKLÄRUNG:NEWROZ 2019 – Für ein menschenwürdiges Leben in   Dr. Sosyolog, İsmail Beşikçi:Başur’da Siyaset
Onur Yazarımız

Konuk Yazarlar

Ana Menü
 
Ana SayfaAna Sayfa
    Ana Sayfa

    Konu Başlıkları
    Haber Gönder
    Haberler
Diğer Başlıklar
    Evo UserBlock
    Yazarlar
    Site Haritası
    Haber Arşivi
    Yönetici Notu
    Reviews
    Tavsiye Et
    NukeSentinel
    İletişim Formu
    Sorularınız
Üyeler
    Üye Bilgileri
    Üye Hesabınız
    Üye Listesi
    Üye Grupları
    Özel Mesaj
Birlikte
    Forumlar
    Destekleyenler
    Anket
    Arama
Sayfa İstatistikleri
    Top 10
    İstatistikler
Linkler
    Yararlı Programlar
    Web Siteleri

Arama
 Bağış - Reklam
Sitemizin yaşaması ve daha iyi bir içerikle yayın hayatına devam etmesi için reklam ve bağışlarınıza ihtiyacımız var. Lütfen Buraya Tıklayarak bizimle ilişkiye geçin... Şimdiden teşekkür ederiz....

Top 10 Links
 

Günün Haberi
 

 
Kurdi

Orhan Mirzeddin Özer // 09.05.2008

.

.

.

.

.

.

.

. Özer ailesi, çok değerli evladı olan Orhan Mirzeddin Özer Abi’mizi, 09.05.2008 tarihinde sabaha doğru saat 02 de kaybettik. Baş sağlığına gelen bütün Değerli arkadaşlar, dostlar, yakınlar ve komşu akrabaların, ÖZER Ailesinin üzüntülerini paylaşmaya gelenlere teşekkürlerimizi bildirir, dostluğun devamını diliyoruz.

. Telefonla veya E-Mail aracıyla baş sağlığını dileyenlerin sayısı yüzleri aştığından dolayı isimlerini yazmaya gerekli olmadığını düşündük ve kendilerine acılarımızı paylaştıklarından dolayı, Özer Ailesi adına teşekkürlerimizi içtenliliklerimizle bildiriyoruz.

ÖZER Ailesi

GIMGIM / MUŞ


******

Baba tarafı Baki ve Timur Ağa'nın, Anne Tarafı Nebi Ağa’ların En Büyük Torunlarından

Ve

Özerler Ailesinin Büyüğü Abi’miz

ORHAN (Mirzeddin) ÖZER

1932 Yılında Hoşan (sönmez) köyünde doğdu. Kardeşi, Selâhattin Sami Özer'den üç yaş büyüğü idi. Sıra ile Yıldız, Aysel, Kutbettin ve Bayram en küçükleridir. 1946 yılında Gımgım (varto) ilkokulundan mezun oldu. Bu dönemde başarı ile okulu bitiren zeki çocukları devlet, bunları yurt içinde ve dışında okutuyordu. Abi’miz,bu şanslılardan biriydi.Varto'nun Şeyhpir (Gelintaş) köyünden Hasan Akdağ'la devletçe okutulmak üzere bir kamyona bindirilerek götürülür. Olay, babamın isteği dışında olduğu için engellenir. Bu iki arkadaş açık kasalı kamyonla götürüldüğünü haber alan baban, kamyonun peşine takılır. Kamyon Taşdibek Köyüne yakın (Kavaklı dere'de) yerde çamurda stop halinde iken yakalanır. Babam, Orhan Abi’mizi alıp Varto'ya getirirken, Orhan Abi’mizin arkadaşı Hasan Akdağ yalnız bırakılır. Hasan Akdağ, profösör ve bilim adamı olur. Amerika’da bilimsel çalışmalarını sürdürürken orda vefat eder.

Orhan abi’miz sonradan ziraatçılık yapar, artık tarlada, çayırda hep babamla beraber olur. Bu dönemde çiftçilik ilkel olmasına rağmen çeşitli toprak ürünlerin yetiştirilmesinde çok başarılı olur. O'nun bu tarz çalışmasının gecesi ve gündüzü yoktu. Yiğitliği ve çalışkanlığı halk arasında övünçle, kıvançla konuşulurdu. Misafirperver, cömert ve dobra idi. Toplumun güvenini ve sevgisini kazanmış ve Kürdistanî (Ulusalcı) düşünürdü. Bu nedenle kazada, yirmi altı yıl muhtarlık yaptı. On iki Mart ve On iki Eylül faşist darbe dönemlerinde kendini siper yaparak fedakarca halkını ve özellikle Gençleri korumuştu.

Orhan (Mirzeddin) Abi’miz (büyüğümüz) Özerler ailesinin abidevi bir simgesidir.

ONU UNUTMAYACAĞIZ...

İMAM OĞLUZAL

Tu kes nikarin ji ber xelas bin,
Hîn negîhîştime, hêvalên te ne
Berhewa dikine bi mêlên xwe;
Kela kelê me li ser meqama te
Lê, ez mehkûmê zara xwe me!

Tu helatî ji nav rind û bilindan
Pepûlê ber şewqa çavên te me;
Hesret mam, qet min têra xwe
Li vî alî, li wî alî temaşe nekir
Lê, ez mehkûmê soza xwe me!

Ketime nav deşt û keviristanan
Vedidim der û beran, ne dîn im
Ma kevir biqelşin li ser keviran
Karê min ne defîne û gewher in
Lê, ez sîmyagerê zêra xwe me!

Serê min de tim tên sêwirandin
Tu disefînî bi stêr û balinde ve;
Ez ne nexweş im, pir darhal im
Dixwazim te bigrim bê sêrbazî
Lê, ez mehkûmê dilê xwe me!

Özer Ailesi adına Şiirinize teşekkürlerimizi bildiririz.

ÎHSAN ŞENER

M.ŞERÎF ŞENER

.....gresirali@hotmail.com

Saygıdeğer dost muhterem Kutbettin abê

Uzun zamandır muhterem ağabeyiniz/ağabeyimiz sayın ORHAN MÎRZEÎDÎN'nin ebediyete intikali dolayısıyla size bir mesaj yazmayı düşünüyordum.

Cani gönülden inanmanı istiyorum ki, 3 Ekim 2007 tarihinde çok ağır ''iki kalp ameliyatını'' ayni gün ve saate geçirdim. (daha evvel 1989 Ekiminde de bir kalp ameliyatını geçirmiştim). bu vesileyle üç yamalı bir kalple ve ömür boyu ilaca bağlı olarak şimdilik yasıyorum. Son ameliyat sonrası yoğun bakim ünitesinde ciğerlerim enfeksiyon bağladı.......... Bundan dolayı da yoğun sağlık kontrolleri altındayım.

Yukarda size açıkladığım koşullardan dolayı, aşağıdaki mesajımı gecikmeli de olsa kabul etmenizi saygıyla rica ediyorum.

ÖZER AÎLESÎNE!

Ailenizin büyük evladı, sayın ORHAN MÎRZEÎDÎN ağabeyiniz/ağabeyimiz'in ebediyete intikalini, KURDISTANA BAKUR Internet sitesinden çok büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım/bulunmaktayız.

Saygıdeğer büyüğünüz/büyüğümüz ORHAN MÎRZEÎDÎN'e Allah’tan rahmet, kalanların sayın Kutbettin Özer şahsında tüm Özer ailesinin acısını cani gönülden paylaşır, yakınlarına sabır ve metanetler diliyoruz.

Derin saygı ve selamlarımızla

ÎHSAN ŞENER
M.ŞERÎF ŞENER
STHLM

*******

Sayın Değer İhsan ve M. Şerif Şenerler !

Bugün bana gelen E-Mail Postama bakarken göndermiş olduğunuz çok nazikane, duygusal yazınızı aldım ve içtenlikle okudum. Merhum toprak savaşçısı ve Kürdistanlı yerleşik ‘’irade’’ ruhlu olan Ağabeyimizin intikali için, yazmış olduğunuz metin bütün Özer Ailesini olduğu gibi derinden etkiledi. Özer Ailesi sizleri Kürdistan-i bir dost olarak ilginize sonsuz teşekkürlerini bildirirken, bu sıcak ve samimi dostane ruhunuzu ömür boyu unutmayacak.

Ayrıca sizin 3 Ekim 2007 tarihinde çok ağır ''iki kalp ameliyatını'' ayni gün ve saate geçirdiğinizi ilk olarak sizden duymuş oluyorum. Biz Özer Ailesi olarak hastalığınıza çok üzüldük. Size çok geçmiş olsun ve şifalar dileriz. Kalp hastalığı organın en önemli parçalardan biri olduğu için, tedavinin ne kadar hassas olduğunu kestirmek mümkün. Yakın bir arkadaşımın da sizin hastalığınızın aynı benzeri olup ve yaşadığını bildiğim için, hastalığınızın tedavisinin ne kadar hassas olduğunun farkındayımdır.

İlaçları yerinde ve saatinde ihmal etmeden kullanmanız elbette çok önemlidir. Sizin tedavinizi titizlikle önemsiyoruz. Sağlık durumunuz hepimiz için çok önemlidir. Sonra çok şeyleri ciddiye almamanız hastalığı rahatlatacağına inanıyorum. Bu sebeplerden dolayı yoğun sağlık kontrolün altında sıhhatli çıkmanız bütün dostları rahatlatıp sevindirecektir.

Ben de özgür bir Kürdistan neferi olarak size şifalar diler, en yakın bir zaman içinde tekrar Kürdistan-i mücadelede daha aktif ve dostların arasında bulunmanız zenginlik kazandıracaktır. Her zamanki gibi inançlı duruşunuz, Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesinde zenginlik kazandıracağına inanıyorum ve inanıyoruz. Kürd halkın sizin gibi dostlara ve insanlara ihtiyacı vardır.

Sizin dostane, sıcak ve samimi başsağlığınızın dilemesi üzerine, Özer Ailesi adına teşekkürlerimizi bildirir size tekrar sağlık ve şifalar dileriz.

NOT; Benim bir teklifim vardır size, ilaçlarınızı birlikte taşıyabiliyorsanız, sizi Almanya’ya, evime şeref misafirim olarak davet ediyorum. Ne zaman vaktiniz varsa o zaman memnuniyetle kapımız sizin için her zaman açıktır.

Sevgi ve dostane saygılarımızla.

Kutbettin ÖZER / Almanya

******************************

Saygı ve Değerli Arkadaşlar, ağabeyler ve Dostlar,

Yıldız kardeşimizi 22.11.2008 tarihinde kaybettikten sonra bir çok yakın ve dost arkadaşlardan Başsağlığı mesajlarını aldık ve taziye gelen misafirlerle duygusal acıyı paylaşınca, zamanında gelen mesajlara yanıtını veremedik. Bu vesile ile bütün dost ve arkadaşlardan özür diliyor tekrar teşekkürlerimizi bildiririz.

Sıcak ve samimi selamlarımızla.

Özer Ailesi

.

.

******

Ağabeyim Orhan’dan sonra, Yıldız Ablamızı da kaybettik! / 22.11.2008

Degerli arkadaşlar ve sevgili Dostlar.

On güne kadar (www.kurdistana-bakur.com) sitemiz, çalışmayacak, sebebine gelince; Ablam Yıldız, bugün 22.11.2008 günü sabaha doğru saat 03:15’te hayata göz yumdu. Dostların ve yakınlarımızın başı sağolsun. Şimdiden ailemizle bu acıyı paylaşanlara teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Ayrıca okur ve yazarlarımıza, 03.12.2008’e kadar sabırlı olmalarını diler teşekkür ederiz.
Kutbettin ÖZER

Dr. Bayram Özer Aile'sinden teşekkürler / 01.12.2010
Kucak dolu selamlar

.

.


Sayın ve değerli arkadaşlar, dostlar.

Operatör Dr. Bayram Özer Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, 23.11.2010 tarihinde İzmir 9. Eylül Üniversitesi’nde saat 8.30’da iki büyük ameliyat birden geçirdi. Zorunlu olan bu ameliyat, Bel-sırt üst kısmında 26 cm bir yara ve sol Akciğerden ise 32 cm büyüklüğünde büyük bir operasyon geçirerek başarıyla geçti. Öncelikle Dr. Bayram’ı ameliyat eden Dr. Ahmet ve Atilla Arkadaşlarını ve çalışanlara teşekkürlerini bildiriyor.
Ameliyatın başladığı günden itibaren, 10 gün içinde 500 kadar ziyaretçileri, ülkenin her yerinde ve Avrupa’dan gelerek 9 Eylül Üniversite’nin önünde ve ameliyat kapısında sabırla zaman geçirerek ameliyatın başarılı olmasını beklediler. Dr. Bayram Özer yoğun Bakımından sonra 29.11.2010 günü tekrar odasına çıkarıldı. Bayram Özer Ailesi, gelen yakınlarına, dostlarına ve bütün gelenlere teşekkürlerini iletirken, ayrıca bütün dostlara sıcak selamlarını bildiriyor.
DR. Bayram Özer Ailesi.
Aliağa / İzmir

Dr. Bayram Özer'e büyük geçmiş olsun
http://www.kurdistana-bakur.com

Hasan Dere/ Yazar:Ulaşamamanın Hüznü ve Şifa Dileği / 01.12.2010
Öyle anlar vardır ki çaresiz bir eleme tutulursunuz. Çünkü elinizden bir şey gelmez.
Mesela sılayı özlersiniz ama dönmeniz halinde çok şey yitirirsiniz, dönemezsiniz. Hısım akraba hasretini içinize gömersiniz. Mesela bir dostu göresiniz gelir de görme olanağınız bulamazsınız...
Kurdistana-bakur.com yöneticisi değerli dostum Kutbettin Özer'in kardeşi ve yakından tanıma fırsatı bulduğum değerli insan Dr. Bayram Özer'e geçirdiği büyük ameliyatlar nedeniyle geçmişler olsun diyorum. Uzaktan da olsa bu temennimi kabul buyurmasını rica ediyorum. Bir an evvel sağlığına kavuşacağına inanarak şifalar diliyor ve selamlarımı yolluyorum.
Dostluk ve selamlarımla
Hasan Dere
01/12/10

.01/12/10
23: 20: Education: Elemantary Education: Assist.Prof.Dr.Yunus KARAKUYU : yunuskarakuyu@gmail.com

Dr. Bayram Özer´i kaybettik / 18.01.2011
Dr. Bayram Özer İzmir / Aliağa

Aliağa’yı yasa boğan kardeşimiz Dr. Bayram Özer’in cenazesi, Aliağa Delet Hastanesi önünde düzenlenen törenin ardından, öğle namazı sonrası Merkez Camisinde kılınan cenaze namazın ardından Aliağa Kabristanlığı’nda toprağa verildi. 1949 yılında Muş Varto’da doğan Bayram Özer, ilk, orta Varto'da, Muş ve Balıkesir lisesinde başarılı eğitiminden sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve buradan mezun oldu.

.

.

.

.

.

.

KARDEŞİMİZ, ABİ'MİZ, DAYIMIZ ve AMCAMIZ DR.BAYRAM ÖZER'İ KAYBETTİK

.

.

.

.

.

.

Sayın ve değerli arkadaşlar ve dostlar,

Güli ve Babamız Abdulhekim Özer’den olma çocukları, iki kız dört erkek, altı kardeş olarak dünyaya geldik. Son iki yıl içinde üç kardeşi kaybettik. Dr. Bayram Özer en genç kardeşlerimizden biri idi. Bayram ilk Doktorluğunu Van-Başkale ilçesinde yaptı ve sonra Muş ilçesi Varto-Çaylar nahiyesinde doktorluk görevinde bulundu. Çaylar’dan sonra doğduğu yer Varto’da doktorluk görevine başladı. Aynı zamanda Varto’nun doksan dokuz köy ve nahiyelerinde de yoğun bir şekilde halkının hizmetinde bulundu. Uzman Doktor olmak için doktorluk ihtisasını İzmir-Tepecik hastanesinde başladı ve bitirdikten sonra İzmir-Tire hastanesinde çalıştı oradan da Aliağa’ya gelerek Aliağa’nın ilk Kadın Doğum Uzmanı olarak görevine devam etti.


Kardeşimiz Bayram Özer (61) Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde 23 Kasım 2010 tarihinde sol Akciğeri tamamen alındı ve operasyondan sonra 40’ıncı günü, 03.01.2011 saat 16. 45’te hayata veda ederek bütün sevenlerini bırakıp gitti. İzmir ve Aliağa halklarını yasaya boğdu. Türkiye’nin dört tarafından gelen ziyaretçi akımı yetmezken Avrupa ülkelerinden gelen sevdikleriyle cenazesiyle karşı karşıya geldi. Kardeşimiz , Dr. Bayram’ın cenaze törenine gelen binlerce ziyareti ile sessizliğini korurken, tabutu binlerce ziyaretçilerini selamlıyordu. Çevre doktor arkadaşları, sanatkârlar, esnaflar, akademisyenler, siyasi partiler dahil olmak üzere çevre halkı ve yakın arkadaşları Ailesinden daha fazla gözyaşlarını döktü.

Dr. Bayram bütün halkların doktor’uydu o bir efsaneydi, o bir doktor ki ırk cins renkleri ayırt etmeden bütün halkların doktoru olarak çalıştı ve mesleğini çok seviyordu. Merasimde halklardan gelen ÇELENK sayısı 100’ün üzerinde idi.

Dr. Bayram’ı unutmamak için Aliağa Belediyesi şimdiden Dr. Bayram Caddesi adı verme arayışındadır.

Mesaj gönderen, telefon eden, Aliağa ve Varto’ya gelen bütün ziyaretçilere ve acılarımızı paylaşan bütün dostlara binlerce teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Binlerce dostlara tek ve tek yanıt veremediğimiz için, bu mesajımız bütün dost ve sevenler içindir. Tekrar teşekkürlerimizi bildirirken, Allah dostları başımızdan eksiltmesin.

Özerler Ailesi adına!

Dr. Bayram Özer´i kaybettik / 04.11.2011

DR.BAYRAM ÖZER'İ KAYBETTİK

Aliağamızın ilk Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Bayram Özer (61), yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü.İki ay önce akciğer kanseri teşhisi konan Özer, ameliyat olmasına karşın yapılan tüm tedavilere rağmen geçtiğimiz gün yaşamını yitirdi.
Ölümü tüm Aliağa’yı yasa boğan Dr. Bayram Özer’in cenazesi, bugün saat 10.00’da Aliağa Delet Hastanesi önünde düzenlenecek törenin ardından, öğle namazı sonrası Merkez Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Aliağa Kabristanlığı’nda toprağa verilecek.
1949 yılında Muş Varto’da doğan Bayram Özer, ilk, orta ve başarılı lise eğitiminden sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve buradan mezun oldu.

DR.BAYRAM ÖZER'İ KAYBETTİK
( 03.01.2011 )

aliağa ekspres

02) Dr. Bayram Özer Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı -03.01.2011

EMAIL ÜZERİNDEN DİAS RESİMLERE BAKABİLİRSİNİZ.

http://www.youtube.com/watch?v=WqBGUeGZ09U&feature=youtu.be.

Pratisyen hekim olarak Doğu hizmetini Muş’da tamamladıktan sonra, Tepecik SSK Eğitim Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde asistan olarak göreve başladı.
Başarı ile ihtisasını tamamlayan Dr. Bayram Özer Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu. Uzman olarak ilk görev yeri olan Tire’den sonra Aliağa SSK Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak 1985 yılında göreve başladı.
Uzun yıllar tek başına kadın doğum uzmanı olarak büyük bir özveri ile gece gündüz durmadan Aliağa SSK Hastanesinin kadın doğum kliniğinin yükünü taşıdı.
İki ay önce akciğer rahatsızlığı nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne yattı ve ameliyat oldu. O günden buyana tedavisi devam eden Özer, geçtiğimiz gün yapılan tüm müdahalelere kaşın yaşamını yitirdi.
Dr. Bayram Özer’in Devrim, Serdar ve Serhat isminde 3 çocuk babasıydı.

SEVİLEN DOKTOR GÖZYAŞLARI İLE TOPRAĞA VERİLDİ - 05.01.2011

Önceki gün amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata veda eden Aliağa’nın sevilen doktorlarından Bayram Özer(61) toprağa verildi. Sabah saatlerinde Aliağa devlet hastanesi önünde yapılan törenin ardından Aliağa merkez camiine getirilen Özer’in naaşı öğlen namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Aliağa belediyesi kabristanlığına defnedildi. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Bayram Özer (61) cenazesine binlerce Aliağalı katıldı.

Aliağa protokolünün eksiksiz katıldığı cenaze törenine sevenleri ve ailesi gözyaşlarını tutamadı. İki ay önce amansız hastalık teşhisi ile yattığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde yaşama veda eden Dr bayram özer, Aliağa’nın ilk Kadın Doğum Uzmanı idi. Beklenmedik ölümü ile mesai arkadaşları, hastaları ve Aliağalılar çok sevdikleri doktorunun üzüntülerini yaşadılar.

.

İbrahim GÜÇLÜ / Mirovê Humanîst Dr. Bayram Ozerî ji nav me koç kir…… / 18.01.2011
Dr. Bayram Özer İzmir / Aliağa

Warto, girêdayî bajarê Muşê ye û li Kurdistanê xwediyê gelek xwendevan û ronakbîran e. Di heman dem de li Vartoyê, Tevgera Neteweyî ya Kurd jî gelek pêşketî û bi rêxistin e. Wartoyê, piştî sala 1969-an ji bona Tevgera Neteweyî ya Kurd gelek serok û qedro jî tê gihand.
Beriya Rejima 12 Îlonê Warto, di hemandem de bi konferans û semînerên xwe yên dem dirêj, bi navûdeng bû. Qasî hejmara mêran, jin jî beşdarî wan konferans û semîneran dibûn. Ev konferans û semîneran bi naverok gelek dewlemend bûn. Ew kesê mijara konferans û semîneran fahm nekiribin, hezmnekiribin, çend pirtûk nexwendibin, di van konferan û semîran de serkeftî nedibûn û karên wan gelek zor dibû.
Dr. Bayram Ozerî jî, yek ji van beşdarên semîr û konferansên domdar bû.
Li Wartoyê gelek fransîyon û grubên siyasî yên Tevgera Neteweyî ya Kurd û Tevgera Çep ya Tirk bi rêxistin bûn. Tevgera siyasî ya Rizgariyê jî li Wartoyê bi rêxistinî gelek xurt bû. Lewra wek tê zanîn Tevgera Siyasî ya Rizgariyê li Wartoyê xwediyê qadroyên xebatkar û têkoşer yên dema Darbeya Leşkerî ya 12-ê Adarê bûn.
Dr. Bayram Ozerî jî, li Wartoyê, di merheleya herêmî û mahallî de di nav Tevgera Rizgariyê de kesekî diyar û navdar bû. Ew her çiqas doxtor jî bû, bê tirs û bê şik di nav xebatên kurdewarî de cîh digirt. Ew mirovekî doza kurd û têkoşerekî fêdekar bû.
Bayram Ozerî, bi xebat û fêdekariya xwe piştgiriya gel qezenç kiribû. Wî, ji dervayî helwesta îdeolojîk ji gel re alîkarî dikir. Loma jî her kesekî ji wî hez dikir. Ew kesekî humanîst, xêrxwaz, piştgir, mûtevazî, bi heyecan û bi moral bû. Ew di pêwendiyên xwe yên însanî de gelek nerm, rûken, xaşgotin bû. Wî, di şertên zehmet de jî, ji pirsan re çareyek didît. Kesekî berhemdar û xebatkar bû. Bi xwe, bi hevalên xwe, bi malbata xwe re kesekî aşitîxwaz bû. Di pêwendiyên malbatî de kesekî bi tolerans, demokrat, fahmkar û wekhevxwaz bû.
Ew kesê ku meziyetên wî bi hejmarê naqedin, birayê me yê hêja, dostê me, hevelê me yê tekoşînê, kurd perwer, henekçî, di 03. 01. 2011-an de li Alîaxaya îzmîrê encama pençêşêra pişkê jiyana xwe dest da.
Ew, duho (05. 01. 2011), li Alîaxayê, ji bona ku li dunya ya din vatiniyên xwe bîne cî, ji nav me koç kir. Yanî beriya ji nav me koç bike, me dîsa vatiniyeke giran da ser milên wî. Wî jî bê îtiraz ev vatiniya pejirand. Ew bi wî barê xwe çû li dîwana serok û tekoşerên Tevgera Kurdistanê rûnişt.
*****
Bayram Ozerî, di sala 1949-an de li Wartoyê hat dinyayê. Dıbistana destpêkê û navîn û lîse, li Wartoyê, bi serkeftî qedand. Piştî lîse qedand, Zanîngeha TIPê ya Egeyê qezenç kirin û zanîngeh jî bi serkeftî qedand.
Bayram Ozerî, piştî zanîngeh qedand, li Kurdistanê/li Muşê xizmeta xwe ya mecburî pêk anî. Ew gelek kêfxweş bû ku xizmeta xwe ya mecburî li Muşê qedandibû. Piştî ku doxtoriya xwe ya pratîsyenî xelas kir, li Îzmîr Tepecîkê di “Qılînîka Nexweşiya Jinan” de dest bi pisporiyê kir. Pisporiya xwe jî bi serkeftî dawî anî: Wek “Pisporê Nexweşiya Jinan” xebata xwe domand.
Pisporiya xwe piştî ku li Tîreyê pêk anî, di sala 1985-an de li Alîaxa ya îzmîrê di Nexweşxaneya SSKê de dest bi pisporî kir. Di pisporiya xwe de bi tenê gelek xebatên hêja pêk anîn. Bi şev û roj xizmetî gel kir. Gel jî ji ve yekê gelek kefxweş û bextewar bû.
Birayê Hêja Bayram Ozerî, encama nexweşiya qanserê li Nexweşxaneya Zanîngeha Neh Îlonê raza û ji bona wî tedawîya dest pê kir. Hezar mixabin tedawiya ji bona wî hat kirin, encam neda.
Beriya ew ji nav me koç bike, min bi wî re çenmd caran bi telêfonê qis kir. Wî wek kesekî ne nexweş bi min re qise kir û wî dev ji kenê xwe jî bernedabû. Lê wî ji nav me bê deng û bi maxrurî û bê qirecir koç kir, çû ser dilovaniya xwe.
Dr. Bayram Özerî, xwediyê sê zarokan e. Navên zarokên wî Devrim, Serdar ve Serhat e.

*****
Dr. Bayram Ozerî, bê şik hem ji bona neteweya kurd û hem jî ji bona gelê Alîaxayê wendayeke mezin e. Loma jî koçbariya wî ya maxrûr hemû kurd, gelê îzmîr û Alîaxayê gelek xemgîn kir. Ew ji bona ku di dilê me de û di dilê gel de dijiyê, ew nemir e: Loma jî ez ji bona malbata wî, dost û hevalên wî, ji bona gelê kurd ser saxî naxwazim.
Ew nûha li ciyê radize, ji me re destên xwe ba dike, bi me re dijiye. Ez wî hembêz û maç dikim.
Amed, 06. 01. 2011

. Wêne

İbrahim GÜÇLÜ / HUMANİST İNSAN DR. BAYRAM ÖZER ARAMIZDAN GÖÇ ETTİ… / 18.01.2011
Dr. Bayram Özer İzmir / Aliağa

Varto, Kürt şehri Muş’a bağlı, Kürdistan’da aydını ve okumuşu çok olan bir ilçe. Varto, Aydını ve okumuşunun bolluğu kadar, Kürt ulusal hareketinin de gelişkin olduğu ilçelerden biridir.
Varto, 1969’dan itibaren Kürt ulusal hareketi için, önemli öncü ve lider kadro yetiştirdi.
Varto, 12 Eylül 1980’den önce, aynı zamanda, günleri alan konferans ve seminerleriyle ünlü bir kenttir de. Bu seminerlere, konferanslara erkek sayısı kadar kadınların katılması söz konusu idi. Bu seminerler ve konferanslar, içerikli tartışmalarıyla ünlüydü. Seminer ve konferanslara hazırlıksız gelen, birkaç kitap okumadan, konuyu özümseyip, kavramadan katılanların işi zordu. Bu seminerlerin ve konferansların katılımcılarından biri de Dr. Bayram Özer’di.
Varto’da Kürt ulusal hareketinin ve Türk sol hareketinin değişik fraksiyonları örgütlü durumdaydılar. Kürt ulusal örgütü olarak Rizgarî siyasi hareketi de Varto’da güçlü bir örgütlülüğe sahipti. Bilindiği gibi Rizgarî siyasi hareketi, Varto’da, 12 Mart Sıkıyönetim Askeri Hapishanelerinde direnen, mücadele eden önemli kadroların var olması avantajını taşıyordu. Dr. Bayram Özer de Rizgari siyasi hareketinin bölgesel ve mahalli plânda önde gelen kadrolarından biriydi. Doktor olmasına rağmen, korkmadan ve çekinmeden Kürtçülük eylemlerinden katılmaktan geri durmayan bir dava ve mücadele adamıydı.
Bayram Özer, halkın sevgisini kazanan, ideolojik yaklaşımın ötesinde halka yardım etmekten zevk alan humanist, yardımsever, dayanışmacı, mütevazi, neşeli, moralli, bir kişiliğe sahipti. İlişkilerinde oldukça yumuşak, güler yüzlü, tatlı sözlü bir insandı. En zor koşullarda çözüm üreten, imkansız koşullarda imkanı bulmaya çalışan, üretken ve çalışkan; çevresiyle, kendisiyle, arkadaşları, ailesiyle barışık olan dünya tatlısı bir insandı. Aile ilişkilerinde oldukça toleranslı, demokrat, anlayışlı ve eşitlikçiydi.
Meziyetlerini saymakla, yazmakla, dile getirmekle bitirmeyeceğimiz can kardeşimizi, dostumuzu, mücadele arkadaşımızı, değerli Kürt yurtseverini, sohbetlerin şakacı insanını, 03. 01. 2011 tarihinde, İzmir’in Aliağa İlçesinde Akciğer Kanseri hastalığı sonucu kaybettik.
O, dün (05. 01. 2011), Aliağa’da, yeni dünyaya neşe, canlılık, hayat katsın diye yolcu edildi: Böylece aramızdan ayrılırken de, zor bir görevi omuzlamasını istedik. O da hiç itiraz etmeden verdiğimiz yükü taşımayı kabul etti. O yüküyle, Kürt ulusal kurtuluş hareketi liderlerinin, savaşçılarının divanına bağdaş kurdu.
*****
Bayram Özer, 1949 yılında Muş’un Varto İlçesinde doğdu. İlk, orta, lise eğitimini çok başarılı bir şekilde bitirdi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve buradan da başarıyla mezun oldu.
Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, “Doğu Hizmetini” (Siz Kürdistan’da hizmet anlayın), Muş’ta, pratisyen doktor olarak sonuçlandırdı. Doğu Hizmeti’ni Muş’ta yapmış olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu anlatırdı.
Pratisyen doktorluğunu tamamladıktan sonra, İzmir Tepecik SSK Eğitim Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde asistan olarak göreve başladı. İhtisasını başarı ile tamamladı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.
Uzman olarak ilk görev yeri olan Tire’den sonra, 1985 yılında Aliağa SSK Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak göreve başladı. Kamuoyunun ve halkın da kabul ettiği gibi, uzun yıllar tek başına kadın doğum uzmanı olarak büyük bir özveri ile gece gündüz durmadan Aliağa SSK Hastanesinin kadın doğum kliniğinin yükünü taşıdı. İki ay önce akciğer rahatsızlığı nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne yattı ve ameliyat oldu. O günden buyana tedavisi devam eden Özer, yapılan tüm müdahalelere kaşın yaşama döndürülemedi.
O aramızdan ayrılmadan kısa bir süre önce, kendisi ile birkaç telefonla konuştum. O her görüşmemizde hasta olmayan biri gibi benimle konuştu ve konuşurken de gülençliğini his ettirdi.
Ve o aramızdan sesizce ve hiçbir gürültü koparmadan, ölüme karşı da mağrur bir şekilde gülerek aramızdan ayrıldı.
Dr. Bayram Özer, Devrim, Serdar ve Serhat isminde 3 çocuk babasıydı.
*****
Dr. Bayram Özer’in ölümü Kürt milleti için, İzmir Aliağa Halkı için büyük bir kayıp olduğu, tartışmasız. Bu nedenle zamansız, başı dik, mağrur ayrılığı, tüm Kürtleri, İzmir ve Aliağa halkını yasa boğdu.
O kalplerde yaşamaya devam ettiği için, ailesine, dostlarına, Kürt halkına başsağlığı dilemiyorum. Bayram Özer kardeşimizi, mücadele arkadaşımızı, iyi bir aile reisini kalplerde yaşatmaya devam etmemiz gerektiğini ifade edeceğim.
Onun yattığı yerden, bize el salladığını, bizimle olduğunu biliyorum. Onu kucaklıyor ve öpüyorum.
Amed, 06. 01. 2011

...

AZAD ÖZER / Neredesin Babam!-27.12.2010

Hani o zamanlar......
Pencerenin önünde.....
Parlak bir sabahın eşliğinde.....
sanki derdini, öfkeni, haykırışını......
okuduğun Şiirlerinle paylaşırdın......

Sen bir Can kurtaran......
Bu hayata Can bağlayan.....
Kusursuz, kimsenin kalbini kırmadan.....
Geceni gündüzünü Halka adamış....
..... Bir Melektin sen......

Sen tek özerlerin değil....
Gelen Hastalarının değil.....
Komşuların, Dostların, Arkadaşların değil....
Sen Halkın Çocuğu, Sevilen Sayılan Doktoruydun.....

Sen, Yıllar önce bana....
Ekmek, Su veren......
Başımda yastık, Bedenime.....
Sıcacık bir Yorgan seren.....
Geceleri habersiz sıcacık bir öpücükle.....
Belki de Saçlarımı saf ve temiz ellerinle okşayan....
Benim Babamdın sen.....

O halinle Yatışın.....
Mahzun, Sessiz, kapalı gözlerin.....
Halinle sanki veda edişin.....
Saçlarımı okşayan ellerine dokundum.....
Bana hep gülen ve güven veren.....
Gözlerini öptüm......
Sen şimdi gidiyor musun Baba?

Biliyor musun!
Kabullenmek çok zor....
hele inanmak çok acı.....
uyku tutmayan gözlerimi.....
Sabah sanki yanımdasın gibi.....
Senin gidişine kabullenemiyorum .....
Bazen baktığım zaman Bulutlara.....
Sanki arasında bana, bakıp gülüyorsun ardımdan....

Bir anda kayboluyorsun......
Sonra yine ağlıyorum içimden.....
Bağırarak sana sesleniyorum...
duyuyor musun beni Baba.....NEREDESIN????

Azad Özer
azadozer.28@hotmail.de

Özerler Ailesi adına!

FOTOĞRAF ANILARI-27.12.2010

FOTO / 1

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

FOTO / 2

.

.

.

.

.

FOTO / 3

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

FOTO / 4

Ek.Tarihi Sat May 24, 2008 10:00 am Gön: Oezer

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu değiliz.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Kurdi
· Haber gönderen Oezer


En çok okunan haber: Kurdi:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.13
Toplam Oy: 137


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Bu Site Ali Usta tarafından yapılmıştır.


>Powered by Nuke-Evolution